V Nitre ich presúvajú na perifériu mesta

Slovensko v ostatných mesiacoch prežíva zvýšený nápor ľudí, ktorí cez našu krajinu putujú ďalej na západ.

Po Nových Zámkoch dochádza aj v Nitre k presunu vybavovania nelegálnych migrantov mimo obývaných častí. Dočasné pracovisko miestneho oddelenia cudzineckej polície buduje ministerstvo vnútra v areáli hasičskej stanice v priemyselnom parku. V Nových Zámkoch si tento krok nevedia vynachváliť, no problémy podľa primátora Otokara Kleina nevymizli.

Nelegálnych migrantov, prevažne zo Sýrie, evidujú v Nitre i v Nových Zámkoch už niekoľko mesiacov. Zintenzívnilo sa to už pred letom. Súvisí to najmä s tým, že tu sídlia oddelenia cudzineckej polície. Pri migračný tlak zasadal v Nových Zámkoch koncom augusta aj krízový štáb.

Vybavovanie migrantov napokon presunuli začiatkom septembra na perifériu mesta do areálu hasičskej stanice, kde zriadili dočasné pracovisko cudzineckej polície. V areáli vzniklo aj ohradené zázemie pre migrantov so stanom, rozkladacími stolmi a lavicami, mobilnými toaletami a zásobou pitnej vody.

„Je to tisíckrát lepšie,“ vraví primátor Otokar Klein. Hneď však dodáva, že problémy nevymizli, len sa presunuli a cudzinci z tretích krajín už nie sú v kontakte so školami, škôlkami a vôbec priamo s obyvateľmi sídliska.

Klein popísal niektoré problémy, s ktorými bojujú prevádzky v okolí dočasného pracoviska cudzineckej polície. „Sú to napríklad drobné krádeže. Nachádza sa tam čerpacia stanica. Ak tam príde veľká skupina, predavačka nevie ustrážiť, kto si čo berie,“ približuje primátor. Migranti sa tiež rozhodli využiť vonkajší ratanový nábytok, ktorý spálili, aby sa v noci zahriali.

Sťažnosti na migrantov prichádzali aj od ľudí v okolí adresy nitrianskej cudzineckej polície, najmä počas leta. „Obyvatelia zväčša vyjadrovali pocit zníženej bezpečnosti, avšak polícia nezaznamenala žiadne potýčky či konfliktné situácie, ktoré by ohrozovali obyvateľov mesta Nitra,“ priblížil Henrich Varga z Mestské úradu v Nitre.

V blízkosti cudzineckej polície mesto poskytlo pozemok a Centrum podpory pod rezortom vnútra tam osadilo mobilné toalety. V spolupráci s charitou zabezpečila radnica pre migrantov pitnú vodu. S pomocou aktivačných pracovníkov sa postarala aj o čistenie lokality. Rázusovu ulicu monitorovala mestská i štátna polícia.

V súčasnosti sa však už pracuje na dočasnom pracovisku v areáli hasičskej stanice, ktorá sídli v priemyselnom parku. S prípravami začal rezort už počas minulého týždňa. „Účelom je vytvoriť prijateľné podmienky pre migrantov predvedených na vybavenie cudzineckou políciou,“ informovalo ministerstvo.

Pod oknami hasičskej stanici vzniká núdzové zázemie so stanmi a unimobunkami, ktoré bude mať celkovú kapacitu do 100 ľudí. V piatok by ho mali v závislosti od počasia dokončiť. Aktuálne miesto pri priemyselnom parku bolo podľa ministerstva vytypované z dôvodu logistickej dostupnosti a vzdialenosti od obývaných častí mesta.

„Všetky kroky boli zároveň konzultované so zástupcami spoločností, ktorí s umiestnením dočasného prístrešia z dôvodu zvýšeného tlaku tranzitnej migrácie súhlasili,“ dodalo ministerstvo. V priebehu dnešného dňa sa zároveň (10. októbra) plánovalo zabezpečenie kapacitne menších stanov v bezprostrednej blízkosti hraničných priechodov Šahy, Komárno a Štúrovo.

Banská Bystrica vyhlásila mimoriadnu situáciu, pre migrantov osadí vyhrievaný stan

Mesto Banská Bystrica vyhlásilo mimoriadnu situáciu v súvislosti s tranzitujúcimi cudzincami, ktorí sa nachádzajú na jeho území. Rozhodol o tom v utorok krízový štáb. Zároveň rozhodol, že s prichádzajúcim zimným obdobím im mesto poskytne pomoc v podobe vyhrievaného stanu na parkovisku Mičinská.

Aktuálne ide o pár desiatok migrujúcich osôb, ktoré sa zdržiavajú krátkodobo a po vybavení príslušných dokladov mesto opúšťajú, informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Samospráva v súčinnosti s mestskou políciou (MsP) situáciu s pohybom migrantov, predovšetkým z krajín tretieho sveta, kde prebieha vojenský konflikt, od začiatku monitoruje. Aj na podnet obyvateľov zabezpečili v uplynulých mesiacoch v blízkosti cudzineckej polície na Sládkovičovej ulici toalety, trojnožky na odpad, ako aj vrecia, ktoré migrujúcim rozdávajú príslušníci MsP.

„Podľa informácií cudzineckej polície počet migrujúcich rapídne klesol aj v Banskej Bystrici. Napriek tomu, s prichádzajúcim nepriaznivým počasím pre nich mesto v spolupráci s hasičmi, okresným úradom, mestskou políciou a Slovenským Červeným krížom osadí dočasný stan na parkovisku Mičinská s niekoľkými lôžkami a vyhrievaním, v ktorom budú môcť počkať na odvoz do krajín západnej Európy,“ konštatovala Marhefková.

Podľa primátora Ján Noska im podobne ako počas pandémie či utečeneckej krízy aj teraz chýbajú potrebné informácie z ústredných orgánov štátnej správy. „Nevieme, ako sa bude situácia s tranzitujúcimi migrantmi ďalej vyvíjať, ani ako v takomto prípade postupovať. Preto som zvolal krízový štáb mesta, aby sme sa so zúčastnenými inštitúciami dohodli na spoločných krokoch a prijali nevyhnutné opatrenia. Medzi migrujúcimi sú aj matky s deťmi, preto im chceme vytvoriť adekvátne podmienky aspoň na prečkanie a zohriatie sa,“ zdôraznil Nosko.

Mesto svoje kroky koordinuje aj s Krajským riaditeľstvom Policajného zboru v Banskej Bystrici a oddelením cudzineckej polície.

Cez Bratislavu sa presúvajú stovky migrantov, pohybujú sa najmä v mestskej časti Vajnory

Slovensko v ostatných mesiacoch prežíva zvýšený nápor ľudí, ktorí cez našu krajinu putujú ďalej na západ. Pokiaľ ide o naše hlavné mesto, zvýšený počet migrantov pociťujú najmä v mestskej časti Vajnory, kde sa nachádza oddelenie cudzineckej polície. Mnoho ich však vidno i v okolí Hlavnej stanice, teda v centre mesta. O situácii informoval v polovici septembra na sociálnej sieti starosta mestskej časti Vajnory Michal Vlček.

„Dnes som mal stretnutie na cudzineckej polícii, kde som sa informoval o aktuálnom stave. Migranti sa presúvajú už od júna približne v rovnakých počtoch, niektoré dni je to viac, niekedy menej. Ich počty ale reálne nestúpajú, ak sú niekedy viditeľnejší, je to aj preto, že príslušné policajné oddelenia si ich prerozdeľujú aj medzi sebou. Odtiaľ, kde je väčší nápor, ich posielajú na miesta, kde ich je menej,“ priblížil pred takmer mesiacom Vlček.

Títo cudzinci by sa mali v našom hlavnom meste zdržať iba 24 hodín a potom pokračovať do zahraničia.

„Prichádzajú autobusy, sú políciou zvážaní k nám do Vajnor na cudzineckú políciu. A potom následne migranti po získaní papiera sa pohybujú voľne po Vajnoroch,“ uviedol pre TV Joj starosta.

Mestská časť ešte začiatkom júla listom na problém upozornila ministerstvo vnútra, rovnako aj magistrát, najmä ohľadom riešenia situácie pred cudzineckou políciou.

Ministerstvo vnútra (MV) SR zabezpečí na svojich pozemkoch v bratislavských Vajnoroch mimo obývaného územia dočasné núdzové prístrešie pre niekoľko desiatok migrantov. Určené má bude najmä pre zraniteľné skupiny, teda matky s deťmi, uviedol v utorok 10. októbra hovorca rezortu Matej Neumann.

„Ministerstvo vnútra rovnako zabezpečí aj postele a deky. V prípade potreby sme pripravení priebežne zvyšovať kapacitu,“ skonštatoval hovorca.

Bratislavský magistrát vyhlásil od soboty (7. 10.) na území hlavného mesta SR mimoriadnu situáciu z dôvodu tranzitnej migrácie.

ZDROJ: Pravda / Bratislavske Noviny / InfoVojna

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange