U nás se spíš zájem koncentruje na Ukrajinu, nicméně v poslední době je v USA toto téma velmi okrajové. Zájem – z hlediska vojenského – se nyní stále více koncentruje k Číně a Tchaj-wanu, který by se mohl stát příští Ukrajinou.
Tomu nasvědčují nejen manévry USA a jejich lokajů v oblasti, ale i zřizování nových amerických základen a umisťování raket v okolí Číny. Je možné, že USA budou chtít konflikt na Ukrajině brzy ukončit, aby se mohly soustředit na Čínu.
Čínské ministerstvo obrany ve čtvrtek ostře odsoudilo rozmístění amerického raketového systému středního doletu na Filipínách během vojenského cvičení, které se konalo v dubnu a v první polovině května.
Během každoročního cvičení Washingtonu a Manily na Balikatanu USA nasadily odpalovací zařízení Typhoon, což je tajný systém, který je ukryt ve 40 stop dlouhém přepravním kontejneru a odpaluje rakety Tomahawk a SM-6.
Systém Typhoon byl zakázán podle Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), což je smlouva mezi USA a Ruskem, kterou USA zrušily v roce 2019. Zakázal pozemní raketové systémy s doletem mezi 310 a 3 400 mílemi (500 – 5500 km).
Střely Tomahawk mohou zasáhnout cíle vzdálené až 1 150 mil (1850 km), takže jakákoli pozemní varianta je podle INF zakázána. Rakety SM-6 mají dolet 290 mil a američtí představitelé věří, že by mohly být účinné proti čínským lodím.
Američtí představitelé již dříve řekli deníku The New York Times, že účelem vývoje a rozmístění odpalovacího zařízení Typhoon je připravit se na válku s Čínou, ať už kvůli Tchaj-wanu nebo Jihočínskému moři.
Mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Čchien uvedl, že nasazení systému Typhoon zvyšuje riziko konfliktu.
„Praktiky Spojených států a Filipín dostaly celý region pod palbu Spojených států a přinesly do regionu obrovské riziko války,“ řekl Wu.
„Rakety středního doletu jsou strategické a útočné zbraně se silným zabarvením studené války,“ uvádí se v prohlášení
Podívejte se na Typhon v akci níže…
* zdroj