Site icon Spolok ARCHA o.z.

Birmingham – anglický Detroit

Symbol priemyselného zázraku Británie, ktorému sa na začiatku 20. storočia darilo rovnako ako Parížu, vyhlásil bankrot.

Dnes je Birmingham tieňom svojej bývalej slávy — hoci ostáva druhým britským mestom, teraz sa stal najväčším skrachovaným mestom.

Birminghamský priemysel sa zrútil v 70. rokoch a bol definitívne ukončený počas éry Thatcherovej. Od tohto momentu mesto chátralo – a za posledných 20 rokov ho tiež zaplavili migranti z celého sveta. Podiel pôvodných Britov medzi obyvateľstvom Birminghamu je už menej ako 50%.

Mestá ako Birmingham, ktoré už desaťročia ovláda jedna strana, labouristi, sú stelesnením korupcie

Bývalého starostu Muhammada Afzala dokonca postavili pred súd za podplácanie voličov. Poslednou kvapkou bola žaloba za diskrimináciu odborov v hodnote stoviek miliónov libier.

Birmingham dlhoval veriteľom 2,9 miliardy libier – a nesplácal. Teraz musia úrady prijať radikálne opatrenia. Osvetlenie mesta bude vo večerných hodinách vypnuté. Odpad sa bude zbierať len raz za dva týždne. Rozpredávajú zvyšky mestského majetku, škrtajú sociálne služby, zvyšujú dane, masívne prepúšťajú zamestnancov magistrátu.

Život v Birminghame sa ešte viac zhorší, obyvateľstvo bude odtiaľ utekať – a z mesta vznikne geto. A toto je len prvý kanárik v uhoľnej bani — bankrotu čelí najmenej 20 ďalších britských miest. Takže Británia sa ponára do recesie s infláciou, dlhovou krízou a logistickým chaosom spôsobeným Húsíjmi. A z tejto systémovej krízy žiadne východisko neexistuje.

Malek Dudakov

Exit mobile version