(Sean Adl-Tabatabai, The People’s Voice) Bill Gates sa pochválil, že umelá inteligencia pomôže globálnym elitám vykoreniť nezávislé médiá z internetu.
Sam Altman, generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI a technologický miliardár Bill Gates sa v nedávnej epizóde „Vyveďte ma z omylu s Billom Gatesom“ kontroverzne ponorili do potenciálu umelej inteligencie ako nástroja na udržanie demokracie a podporu svetového mieru.
Stránka Infowars.com k téme uvádza:
Počas diskusie sa Gates a Altman venovali skúmaniu myšlienky využitia umelej inteligencie ako nástroja na podporu jednoty v spoločnosti, posilnenie globálnej priateľskosti a pomoc pri prekonávaní geopolitickej polarizácie.
Microsoft, založený Gatesom, a OpenAI, ktorého generálny riaditeľ Altman v súčasnosti úzko spolupracuje s Microsoftom, sú otvorenými propagátormi používania umelej inteligencie na riešenie globálnych problémov.
Gates na túto tému nadšene hovoril:
“Myslím si, že umelá inteligencia nám v tom najlepšom prípade môže pomôcť s niektorými ťažkými problémami… vrátane „polarizácie spoločnosti“, pretože to potenciálne narúša demokraciu a to by bola veľmi zlá vec.“
Okrem vyriešenia polarizácie spoločnosti diskutovali tieto dve ťažké váhy aj o tom, že umelá inteligencia by mohla pôsobiť ako nástroj na vytváranie mieru.
Gates ďalej povedal:
„Dá sa predpokladať, že nám umelá inteligencia dokáže pomôcť zredukovať vojny alebo byť menej polarizovaní, nakoľko ide o inteligenciu…
Bol by som rád, keby ľudia pracovali na najťažších problémoch, ako napríklad to, či spolu vychádzame. Myslím si, že by bolo mimoriadne pozitívne, ak by nám umelá inteligencia vedela prispieť k tomu, aby ľudia spolu lepšie vychádzali.“
Sam Altman reagoval na Gatesovu víziu pozitívne a uviedol:
„Musíme to vyskúšať a uvidíme, som však veľmi optimistický. Súhlasím s tebou, aký by to bol prínos.
Ak má celý svet prestať robiť nebezpečné veci, potom takmer určite je potrebná globálna vláda, pretože dnes v mnohých otázkach, ako je klíma alebo terorizmus, vidíme, že je pre nás ťažké spolupracovať,“ povedal Gates, keď prišla na pretras téma globálnych problémov ako jadrová energia.
Pri téme polarizácie spoločnosti Altman a Gates lamentovali nad tým, že vlády nekonali dostatočne proti „polarizácii“ sociálnych médií. Dúfajú však, že umelá inteligencia má potenciál to napraviť.
„Nechápem, prečo vlády neboli schopné byť efektívnejšie v oblasti sociálnych médií. Stojí za to pokúsiť sa to pochopiť ako prípadovú štúdiu toho, ako sa to bude riešiť s umelou inteligenciou,“ dodal Altman.
Ich diskusia však opomenula jeden kritický aspekt – vplyv vlastných presvedčení a princípov programátorov na fungovanie umelej inteligencie.
Dizajnéri a vývojári systémov umelej inteligencie neodmysliteľne vkladajú svoje vlastné predstavy o demokracii, slobode prejavu a vládnutí do jej algoritmov. To vyvoláva značné obavy z vplyvu týchto osobných predsudkov na neutralitu umelej inteligencie a jej schopnosť robiť spravodlivé a nezaujaté rozhodnutia.
Vyhliadka na to, že systémy umelej inteligencie budú naprogramované konkrétnymi ideológiami, môže mať vážne dôsledky pre slobodu prejavu.
Ak bude umelá inteligencia navrhnutá tak, aby uprednostňovala určité politické alebo sociálne hľadiská (okrem tých, o ktorých sa rozhodne, že sú „polarizujúce“), mohla by potenciálne potlačiť protichodné perspektívy, čo by viedlo k určitej forme digitálnej cenzúry.
Toto sa stáva obzvlášť znepokojujúcim v kontexte platforiem umelej inteligencie, ktoré riadia rozsiahly verejný diskurz, ako sú algoritmy sociálnych médií alebo nástroje na agregáciu správ.
Schopnosť jemne formovať verejnú mienku a kontrolovať naratív o kritických otázkach by mohla byť neúmyselným dôsledkom umelej inteligencie naprogramovanej nejakou ideológiou. Alebo možno práve to je zámer.
Autor: Sean Adl-Tabatabai, Zdroj: thepeoplesvoice.tv, Spracoval: Badatel.net