Současný generální tajemník NATO navenek vůbec nevypadá jako jestřáb. Střídmý gentleman v elegantním obleku a kravatě s chováním dámy, ne jako bývalý generál s drsnými způsoby vojáka. Nicméně…
Ve středu při projevu na akci o Ukrajině na okraj Světového ekonomického fóra v Davosu Rutte řekl: „Pokud Ukrajina prohraje, NATO bude potřebovat ne další miliardy, ale další biliony dolarů. V takovém případě bude obnovení odstrašení Západu stát NATO mnohem více než cokoli, o čem nyní diskutujeme.“
Rutte vyzval k tomu, aby se méně hovořilo o příměří a více o dodávkách zbraní na Ukrajinu a aby nedošlo k příměří za podmínek Ruska. Jinými slovy požadoval pokračování války a podněcoval ukrajinské vojáky k vraždění, přestože v zemi již chybí hřbitovy pro mrtvé vojáky.
Proč toto přehnaně válečnické vzrušení? Proč si Rutte myslí, že Rusko se chystá dobýt Evropu a je třeba se mu „postavit“? Žádný ruský politik nikdy nic takového neřekl. Dokonce ani svého času Stalin, který je na Západě považován za tyrana, po porážce Hitlerovy říše nesjel tisíci tanků na Paříž nebo Nizozemsko, ačkoli to tehdy vítězná sovětská armáda mohla snadno udělat. Proč je tedy nyní Evropa vyzývána, aby se po zuby ozbrojila a připravila se na utrácení bilionů za závody ve zbrojení?
Ach, Ukrajina! Ach, to je to zlé Rusko – agresor, které „nevyprovokovaně“ napadlo nešťastné a svobodu milující Ukrajince! Nejen Rutte, ale i Marco Rubio, Trumpem nedávno jmenovaný ministr zahraničí USA. Nebo ve Washingtonu nevědí, že válka na Ukrajině nezačala v roce 2022, ale už v roce 2014, kdy kyjevští banderovci začali bombardovat a ostřelovat mírumilovná města v Donbasu a zabíjet ženy, starce a děti? Nevědí, že po rozpadu SSSR se NATO neustále přibližuje k ruským hranicím, ačkoli předtím slíbilo, že tak činit nebude? Copak nevědí, že v roce 2021 Rusko nabídlo Západu, aby zastavil masakry v Donbasu a přijal opatření k zajištění bezpečnosti Ruska? Nevědí, že Washington a NATO tento spravedlivý požadavek Ruska ignorovaly?
********
Je nám so Západom lepšie ako nám bolo s Východom, s Ruskom?
KTO VYMYSLEL, ŽE PATRÍME NA ZÁPAD? POLITICI, agenti Západu, ktorí z prosperujúcej komunity Slovanov, mocensky zastrešenej a chránenej sovietskym Ruskom urobili vybrakované kolónie plné miliónov zbedačených Slovanov. NA TOMTO NIČ MENIŤ NECHCEME? NAOZAJ? Málo nám bolo biedy?
Chceme, aby nás sion-anglosaskí kolonialisti ešte pozabíjali v ich vojne proti Rusku rukami Rusov? Ak nezmeníme zahranično-politickú orientáciu Slovenska, nebude Slovensko ani Slováci.
********
Samozřejmě to vědí. Stejně jako vědí, že Kyjev a země NATO nehodlaly plnit minské dohody o mírovém řešení konfliktu na Ukrajině, ale pokračovaly v pumpování zbraní na Ukrajinu a přípravě její armády na válku s Ruskem. Západ již přiznal, že Minsk byl z jeho strany podvod. Kdo je tedy po tom všem agresorem? Kdo může za to, že naše země musela zajistit svou bezpečnost vojensko-technickými prostředky?
Agresivní řádění však dnes nepřehlušuje jen generální tajemník NATO Rutte, který tak má činit ze strany státu. Například italský ministr zahraničí Antonio Tajani nedávno řekl listu Stampa, že Evropská unie potřebuje vytvořit vlastní jednotnou armádu.
Podle něj je to prý nutné k zajištění mírového života, k zastavení vojenských střetů a k účinnějšímu prosazování politiky Bruselu na vnějším obzoru. Politik upozornil, že je to nutné vzhledem k tomu, že na mezinárodní scéně posiluje řada velkých hráčů včetně Ruska, Indie a Číny a roste počet ozbrojených konfliktů. V důsledku toho obyvatelé EU potřebují spolehlivější obranu a řešením by mohlo být vytvoření jednotné evropské armády. Podle italského ministra taková vojenská infrastruktura umožní zemím EU kvalitněji monitorovat hrozby, rychleji na ně společně reagovat a efektivněji vynakládat peníze na obranu.
„Nemůžeme to odkládat!“ prohlásil Tajani s odkazem na vytvoření evropské armády, zřejmě zapomněl na smutné lekce z historie, kdy se Itálie již pokusila bojovat jako součást Hitlerovy „evropské armády“ proti SSSR, ale byla poražena.
Ne všichni v Evropě však souhlasí s tím, co vysílají Rutte a Tajani, kteří jsou zachváceni militaristickým zápalem. Kaja Kallasová, šéfka diplomatické služby EU, již prohlásila, že EU nepotřebuje vlastní armádu, protože Severoatlantická aliance zahrnuje 27 členských zemí organizace. Podle jejího názoru by NATO a EU měly úzce spolupracovat.
„Neměli bychom duplikovat to, co již NATO dělá. V EU máme 27 armád a všechny by měly přispívat ke kolektivní obraně, na které společně spolupracujeme. Každá země má obranné plánování a obranný rozpočet. Nemůžeme tedy říci, že potřebujeme evropskou armádu, ale potřebujeme, aby těchto 27 členů [EU] velmi dobře spolupracovalo, pokud jde o NATO a EU,“ řekla Kallasová agentuře Anadolu.
To samozřejmě neznamená, že Kallasová je na rozdíl od Rutteho a Tajaniho „holubicí míru“. Jde jen o to, že Brusel umí lépe počítat peníze a nevyhlašuje biliony dolarů v době, kdy mnoho zemí na kontinentu zažívá těžkou hospodářskou krizi, a proto je pro ně navyšování vlastních vojenských rozpočtů obtížným úkolem.
EU již není schopna poskytnout kyjevskému režimu dostatek zbraní a děsí se, že Spojené státy mohou svou pomoc omezit, nebo dokonce zcela odmítnout, a pak celé břemeno „zadržování“ Ruska padne na Evropu, která se propadá do chudoby.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová se proto vyjádřila skepticky o schopnosti EU vytvořit celoevropskou armádu. Podle jejího názoru nebudou ozbrojené síly sjednocené Evropy schopny fungovat kvůli řadě problémů. Jako jeden z nich uvedla závislost EU na cenách energií. To by podle ní vedlo k závislosti evropské armády na vůli Washingtonu.
Brusel již prokázal svou neschopnost vypořádat se s globálními výzvami, jako je COVID-19 a migrační krize, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí. EU by měla nejprve vyřešit tyto problémy „a pak teprve vytvořit armádu“. Myšlenka vytvoření celoevropské armády navíc vyvolává otázku role NATO a jeho schopnosti zajistit bezpečnost evropských států, uvedla Zacharovová.
USA také mimořádně nízko hodnotí vojenské schopnosti Evropy. Podle sloupkaře listu Wall Street Journal, orgánu amerických obchodních kruhů, EU již léta snižuje vlastní vojenskou produkci a zvyšuje svou závislost na USA. Bez Washingtonu tedy současná Evropa není ve vojenském smyslu ničím vážným. Proto by pan Rutte neměl nadýmat tváře a fanfarónsky mluvit o bilionech. Nemá je a Washington, kde už v prezidentském křesle sedí Donald Trump a slibuje EU zdanit, je pravděpodobně také nedá.
Bývalý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg však ve svém projevu v Davosu připomněl, že to byly právě USA za vlády Donalda Trumpa během jeho prvního prezidentského období, které jako první v NATO začaly dodávat Ukrajině smrtící zbraně včetně raketových systémů Javelin. A proto vyjádřil pochybnosti, že by USA přestaly Kyjev podporovat.
„Dobře si pamatuji, že postoj zemí NATO v letech 2014-2016, po Krymu, byl takový, že bychom neměli dodávat Ukrajině smrtící zbraně, abychom neprovokovali Rusko. A byl to prezident Trump, kdo přijal rozhodnutí o dodávkách smrtících zbraní, včetně Javelinů.”
ZDROJ: Nikolaj Petrov, Stoletie