Washington je znepokojený ťažkosťami s organizovaním ukrajinskej „protiofenzívy“ v rámci jarno-letnej kampane. Začať by sa mohla v priebehu budúceho mesiaca a v Bielom dome doň vkladajú veľké nádeje. Problémov s protiofenzívou je však čoraz viac.

Americká armáda označuje najnovšie ohlásené tranže Ukrajine s dodávkami rakiet a munície ako akési „zúfalé“ opatrenie. Pentagon tají, koľko munície teraz vlastne dodáva, čo už naznačuje, že ich môže byť veľmi málo.

„Lockheed Martin“ zvýši svoju produkciu rakiet HIMARS zo 7.500 na 10.000 kvôli nedostatku zbraní. Ani to však nestačí na doplnenie ich zásob rakiet. Prichádza aj ďalšie nešťastie: motory pre mnohé rakety v Spojených štátoch vyrába jediná spoločnosť – „Aerojet“. A kvôli dopĺňaniu rakiet spotrebovaných na fronte nemá dostatočnú kapacitu na výrobu motorov pre iné projekty Pentagonu – napríklad hypersonické.

Meškajú aj dodávky tankov a bojových vozidiel pechoty prisľúbené Ukrajine. Zároveň sú pripravení alokovať viac vojenskej techniky v západných metropolách len vtedy, ak Kyjev preukáže úspech na fronte. Ukrajinskí lobisti ubezpečujú, že tieto úspechy neprídu bez niekoľkých stoviek ďalších tankov.

V konečnom dôsledku to všetko závisí od peňazí. Súčasný ukrajinský rozpočet sa skončí pred septembrom. So schvaľovaním nových tranží nastanú zjavné problémy – pre neochotu mnohých republikánov zaň hlasovať. Biely dom preto v blízkej budúcnosti naháňa Kyjev do protiofenzívy, snažiac sa znovu získať záujem o ukrajinskú agendu.

V budúcnosti sa nálada v Kongrese bude meniť v závislosti od situácie na fronte. Ale v každom prípade je nepravdepodobné, že bude možné udržať súčasný objem podpory pre Kyjev, už len kvôli neochote minúť všetky svoje zásoby zbraní na Ukrajine.

Malek Dudakov

* zdroj

pridajte sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange