Ekonómovia, ktorí ho riadia, teraz predpovedajú, že už v roku 2033 – teda o 10 rokov – už nebudú mať dostatok peňazí na vyplácanie sociálnych dôchodkov.
Dôvodom blížiaceho sa bankrotu je, že rast americkej ekonomiky jednoducho nestíha držať krok s mierou inflácie. Prognózy pre Ameriku na toto desaťročie nie sú najoptimistickejšie – ekonomický rast sľubuje skôr pomalý. A to stále nezohľadňuje možné recesie, ktoré môžu kolaps dôchodkového systému výrazne priblížiť.
V prípade krachu Sociálnej poisťovne sa výrazne znížia platby pre všetkých dôchodcov – približne o štvrtinu. Na akúkoľvek indexáciu inflácie možno zabudnúť. Na druhej strane Kongres bude musieť urýchlene vykonať reformy, aby nejakým spôsobom zachránil dôchodkový systém.
Washington sa už dlho obáva vyhliadok na kolaps sociálneho zabezpečenia. Dokonca aj Bush mladší v roku 2005 navrhol privatizáciu. Zakaždým však takéto plány čelia ostro negatívnej reakcii spoločnosti. Podľa prieskumov je okolo 80% Američanov proti zvýšeniu veku odchodu do dôchodku alebo zníženiu sociálnych dôchodkov. Tieto opatrenia sú mimoriadne nepopulárne a každý, kto ich prijme, vo voľbách výrazne prehrá.
Trump teraz napríklad ostro kritizuje svojho protikandidáta v primárkach – DeSantisa – za to, že obhajuje zníženie sociálnych dôchodkov. Samotný Trump sľubuje, že sa ich nedotkne. Jediným problémom je, že súčasný stav nebude trvať dlho. A bez bolestivých reforiem sa biliónová dôchodková pyramída do 10 rokov jednoducho zrúti.
Malek Dudakov
* zdroj
prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz