Pokud bude Rusko navyšovat počet svých jaderných zbraní, musí ke stejnému kroku přistoupit i Spojené státy, zaznělo z Bílého domu. „Bude zapotřebí více jaderných zbraní k odstrašení našich protivníků a k ochraně amerického lidu a našich spojenců a partnerů.“ Označeny vedle Ruské federace byly také Čína, Severní Korea a Írán, které podle Bílého domu úzce spolupracují.

Pranay Vaddi, vysoký poradce Bílého domu na koncilu Národní bezpečnostní rady pro kontrolu zbraní poukázal na činnost Ruska, Číny, Severní Koreje a Íránu. Podle Vaddiho v dohledné době hrozí, že USA budou muset navýšit počet jaderných zbraní a přehodnotit jejich rozmístění, aby mohly nadále bránit sebe i své spojence.

Vaddi řekl, že se jedná o reakci na politiku Ruska a Číny. Podle Vaddiho USA vyvíjejí tlak na Moskvu a Peking, aby zvrátily odmítnutí amerických výzev k jednání o omezení arzenálu. Pokud politika dvou východních mocností bude pokračovat, musely by se k tomu USA postavit vyšším zbrojením a rozmisťováním jaderných zbraní na planetě.

„Pokud nedojde ke změně ve zbrojním arzenálu protivníka, můžeme v nadcházejících letech dosáhnout bodu, kdy bude potřeba navýšení oproti současným nasazeným počtům. Musíme být plně připraveni na provedení, pokud prezident toto rozhodnutí učiní,“ řekl Vaddi Národní bezpečnostní radě pro kontrolu zbrojení. O jeho slovech referovala tisková agentura Reuters.

O revizi systému jaderného odstrašení musí rozhodnout prezident Spojených států. „Pokud ten den přijde, bude to mít za následek rozhodnutí, že je zapotřebí více jaderných zbraní k odstrašení našich protivníků a k ochraně amerického lidu a našich spojenců a partnerů,“ potvrdil Vaddi.

Jedná se o reakci na ruské odmítnutí další účasti na smlouvě New Start, kterou Rusko a USA podepsaly v Praze 2010 ve snaze jednak kontrolovat jaderný arzenál, ale také snižovat jeho počet. USA svou část smlouvy podle Vaddiho plní. Rusko ze smlouvy vycouvalo s odůvodněním toho, že Washington začal vyzbrojovat Ukrajinu. USA odstoupení od smlouvy neuznává. Vaddi promluvil rok poté, co americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan řekl, že není třeba zvyšovat rozmístění amerických strategických jaderných zbraní, aby bylo možné čelit arzenálům Ruska a Číny. USA podle Vaddiho udržují jaderné zbraně na počtu 1550 kusů.

Administrativa Joea Bidena zůstává podle Vaddiho oddaná politice nešíření a omezování jaderných zbraní. Zároveň řekl, že Rusko, Čína a Severní Korea „rozšiřují a diverzifikují svůj jaderný arzenál závratným tempem a projevují malý nebo žádný zájem o kontrolu zbrojení“.

Tyto tři země a Írán „stále vzájemně spolupracují a koordinují se způsoby, které jsou v rozporu s mírem a stabilitou, ohrožují Spojené státy, naše spojence a naše partnery a zhoršují napětí v regionu,“ varoval Vaddi.

A poukázal i na důkaz svých tvrzení s tím, že Rusko na Ukrajině používá ve válce íránské drony, severokorejské dělostřelectvo a přijímá od Číny podporu svého vojenského průmyslu. To podle Vaddiho svědčí o úzké vojenské spolupráci těchto čtyř zemí.

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu poslal do mezinárodních vod vojenské lodě s raketami dlouhého doletu, které nyní dosáhnou jak na USA, tak i na země západní Evropy. „K porážce Ukrajiny nepotřebujeme jaderné zbraně,“ řekl Putin. Zároveň u toho zaslal varování za oceán. Pokud začnou Američané spoléhat na jaderné zbraně, „nebudeme mít jinou možnost, než upravit svůj postoj a schopnosti, abychom zachovali odstrašení a stabilitu“, dodal Putin.

Vaddi řekl v USA Národní bezpečnostní radě pro kontrolu zbraní, že Putin odmítá jednat o prodloužení smlouvy New Start, jejíž platnost vyprší roku 2026. Zároveň zmínil, že Čína se s USA o této otázce nechce bavit vůbec. Radu ubezpečil, že administrativa Joea Bidena všemi silami usiluje o jednání a o prodloužení smlouvy.

ZDROJ: Reuters / PL

By ARCHA

Secured By miniOrange