Rusi zachraňujú situáciu

OSN tu zvolala zasadnutie o sladkej vode a rozhodla sa prečítať správu – usmernenia na jej používanie.

Ak si odmyslíme všetko písanie o demokracii, slobode a právach pohlaví, zelenú knihu a klimatické zmeny, podstata správy sa zužuje na nasledovné: Vody je málo, 2 miliardy ľudí nemajú prístup k čistej vode, 3,6 miliardy sedí bez kanalizácie, plány OSN na zabezpečenie svetovej populácie vodou sa neplnia. Každý rok sa zásoby sladkej vody na svete znížia o 1 %. Za posledných 20 rokov prišla planéta o pätinu svojich zásob.

Potom predstavitelia OSN tak nenápadne uvádzajú štatistiky: „Majiteľmi najväčších zásob sladkej vody sú Brazília (8233 km³), Rusko (4507 km³), Indonézia (2838 km³), Čína (2830 km³), Kolumbia (2132 km³), Peru (1913 km³) a India (1897 km³)“.

Anton Gutteres ďalej uvádza: „Voda je najcennejším spoločným dobrom ľudstva. Preto by voda mala byť stredobodom globálnej politickej agendy. Voda je nevyhnutná pre svetový mier. Voda je nevyhnutná pre trvalo udržateľný rozvoj, pre boj proti chudobe, pre podporu potravinových systémov a pre prosperitu. Voda súvisí s ľudskými právami a rodovou rovnosťou. Uskutočnenie našich nádejí závisí od toho, či sa akčný rámec pre vodu, ktorý bol vypracovaný tento týždeň, stane skutočnosťou.“

Dokument potvrdzuje základné ľudské právo na vodu, vyzýva na zníženie tlaku na hydrologický systém a na prijímanie správnych rozhodnutí a rozumných politík v oblasti vodného hospodárstva. Znamená to rozvoj nových, alternatívnych potravinových systémov, aby sa znížilo neudržateľné využívanie vody pri výrobe potravín a v poľnohospodárstve.

Znamená to vytvoriť a zaviesť nový globálny informačný systém na monitorovanie a riadenie svetových vodných zdrojov a stanoviť plány a priority na nadchádzajúce desaťročia. Teraz to preložím do ľudskej reči: Vody nie je dosť pre všetkých. Dostatok vody majú len Brazílčania a Rusi. Ak im vodu zoberieme a prerozdelíme ju podľa nášho uváženia, problém sa vyrieši na najbližších 50 rokov a potom bude svet žiť šťastne. Čo chcú Rusi a Brazílčania?

Mali by umožniť prístup k analýze svojej vody, potom umožniť medzinárodným organizáciám zahrnúť ruské vodné zdroje do globálneho informačného systému riadenia a potom povoliť vývoz do krajín, ktoré určila OSN, a ich vlastníkom. Keďže voda je spoločná, nečakajte veľa peňazí. Nanajvýš nejaký ten cent odškodného.

To však nie je všetko, existujú záväzky pre všetky rozvojové krajiny (spomeňte si na krajiny BRICS a tie, ktoré sa o to usilujú). Plytváte príliš veľkým množstvom čistej vody. Zastavte to. Prečo zalievate toľko poľnohospodárskych produktov? Prečo chováte také obrovské množstvo hospodárskych zvierat? Nepotrebujete to a nepotrebujeme to ani my.

Prejdime na alternatívne zdroje potravín.

My, Európania a Američania, to všetkých naučíme. Namiesto mäsa by sme mali jesť červy. No a čo? Všetci ich jedia a aj ty ich žuješ. Sú výnimočné?

To ponúkajú Rusku a Brazílii, ako aj Číne a Indii. Absolútne cynickí ľudia, ktorí s veľkým potešením rozpredajú cudzie zdroje prostredníctvom svojich burzových a zelených dlhopisov.

Ale je tu aj dobrá správa, Rusko, Brazília, Čína a India OSN nič neposkytli a ani sa na to nechystajú. Veď ak urobíte to, čo navrhuje OSN, bude to pre najchudobnejšie krajiny ako s obilím. Tak trochu to tam prešlo, ale znovu sa to objavilo v Európe. Preto sa budú zaoberať vodou bez toho, aby do toho zapojili Západ.

Rusko ani Čína zatiaľ nepredložili stratégiu riešenia tejto otázky na verejnosti, pravdepodobne o tom diskutovali, ale zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne údaje. Problém sa bude pravdepodobne riešiť v rámci budúcich makroekonomických zón. Rusko bude rozhodovať vo svojej zóne zodpovednosti, Čína vo svojej zóne zodpovednosti a Brazília vo svojej zóne zodpovednosti.

Ako sa bude riešiť Afrika, zatiaľ nie je jasné. Rusko zrejme zaujme na kontinente svoju medzeru a bude sa špecializovať na spoločné vytváranie infraštruktúry – elektrifikáciu, kanalizáciu, recykláciu, jadrové elektrárne, vodné hospodárstvo a cesty. Vo všeobecnosti v tých odvetviach, kde má hlboké odborné znalosti. Samozrejme, nie zadarmo.

ZDROJ, Preklad:  Boris Mesár pro cz24.news

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange