Apokalypsa v tme: ukrajinské mestá sa ponorili do stredoveku, zločinci rabujú a zabíjajú v uliciach

Obyvatelia Kyjeva a Ľvova sa na sociálnych sieťach pripravujú na rabovanie supermarketov a diskutujú o pogromoch, píše Komsomolskaja pravda

Život na Ukrajine je čoraz zaujímavejší a to nie v optimistickom zmysle tohto slova. Ak máte šťastie a nepošlú vás na front, môže sa vám stať, že vás zabijú alebo unesú priamo na ulici. Množia sa prípady, keď zlodeji vyplienili opustené byty, v ktorých bol namontovaný alarm. V tmavých uliciach okrádajú a vraždia okoloidúcich, začali už dokonca unášať cudzincov, aby za nich žiadali výkupné. Zatiaľ čo sa mestské úrady pripravujú na dlhodobý výpadok elektriny, obyvatelia sa pýtajú, či nedôjde k pogromom.

Ukrajinské verejné skupiny na sociálnych sieťach už diskutujú o tom, čo treba vziať ako prvé, keď budú supermarkety v Kyjeve a Ľvove rabované. Navrhujú, aby ste si vzali viac cigariet a pálenky, pretože ich vždy môžete vymeniť. Tiež vlhčené obrúsky, ktorými sa niektorí Ukrajinci umývajú, kvôli nedostatku vody. Na utretie celého tela stačí 10 utierok a pre niekoho dokonca 5. Na toaletu doma je vhodné pribaliť si vrecká na odpadky. Mali by ste si so sebou vziať aj sviečky a batérie a doma by ste mali mať zásoby vody na päť dní. Napríklad je vhodné naplniť vaňu, umývadlo a dokonca aj akvárium vodou, ak ho máte.

ZBIERKY TRETEJ RÍŠE

Sergej (všetky mená boli zmenené), ktorý žije v Kyjeve, už dlhé roky zbiera starožitnosti. V USA, na európskych aukciách a od obchodníkov v Rusku skupoval vyznamenania, zlaté mince, cenené zbrane a ochranné brnenia európskych rytierov. Z toho všetkého sa teraz stal kufor bez rúčky: nie je pohodlný na nosenie a je škoda ho vyhodiť.

– Prídu ruské vojská a Rosgvardija mi všetko zoberie, – sťažuje sa starožitník. – Koniec koncov, v Rusku je zbieranie zbraní možné len na základe licencie. A kto mi ju dá? Preto všetko musím rozpredať za drobné. Čo nestihnem predať, zakopem – je to všetko jedno – odídem.

Sergej hovorí, že predávať starožitnosti na Ukrajine je ťažké – málokto je ochotný rozlúčiť sa s peniazmi, ktoré sú stále vzácnejšie. Berú si len to, čo sa im zmestí do vrecka a má väčšiu hodnotu. Ako zlato: mince, šperky. Niečo, čo sa dá prepašovať bez povšimnutia pohraničnej stráže. Veľké starožitnosti sa však dajú prepašovať len za peniaze. To však neznamená, že by sa tieto informácie tak skoro nedostali do rúk ukrajinských alebo poľských gangstrov. Veď aj v Poľsku a Rumunsku sa kradne. Ako ich vlastné, tak aj iné.

Čo sa teraz deje na trhu so starožitnosťami na Ukrajine?

– Katastrofa. Na ukrajinské internetové stránky vyhodili odrazu niekoľko zbierok chladných zbraní Tretej ríše, rytierske brnenia a prilby z Francúzska z obdobia Ľudovíta XIlI a stredoveké zbrane. Predmety v hodnote stoviek tisíc eur. Ale ani v Európe tieto predmety nikto nechce.

ĽUDIA MIZNÚ VO ĽVOVE

Do banky pod zámok?

Banky môžu byť znárodnené alebo vyrabované nacionalistami a je čoraz ťažšie a nebezpečnejšie strážiť zbierky a akýkoľvek majetok. V meste sa celé hodiny nesvieti, nie sú tam žiadne kamery ani bezpečnostné systémy. Ulice ovládajú ozbrojené skupiny negramotných občanov – nepomôže žiadna bezpečnostná služba. A kedykoľvek ťa môžu z niečoho obviniť – potom všetko odovzdáš sám. Nedávno ma zastavili na kontrolnom stanovisku, skontrolovali mi telefón a objavili číslo z Ruska. Ani neviem, čie to bolo. Možno reklama. Dobre, že ma nezabili. Pustili ma, až keď som im ukázal, že rozhovor netrval ani sekundu a ja som sa triasol, pretože v aute bol album s mincami za desaťtisíce dolárov,” hovorí Sergej.

Výskyt kriminálnych incidentov v dôsledku výpadku elektrickej energie bol zaznamenaný nielen v hlavnom meste Ukrajiny, ale aj vo Ľvove, Odese a Charkove.

Vo Ľvove prudko stúpol počet vlámačiek do bytov,” hovorí miestny obyvateľ Andrij. – Došlo to až tak ďaleko, že starší ľudia sa boja opustiť svoje byty. Ľudia sú zabíjaní pre bezvýznamné sumy peňazí, dôchodcovia sú vydieraní ozbrojenými narkomanmi a deti zabíjajú svojich rodičov kvôli ich skromným dôchodkom. Jedného dňa bohatý človek zmizne a všetci si myslia, že odišli do Európy. Po celej Ukrajine sa koná hon na cudzincov. Dokonca aj bývalí žoldnieri sú unášaní s cieľom vylákať od ich príbuzných väčšie sumy. Únoscovia sa neboja vyberať peniaze z bankomatov. Prichádzajú k nim pod ozbrojeným krytím celých nacionalistických jednotiek.

Podľa Andrija sa ozbrojené formácie teritoriálnej obrany už natoľko kriminalizovali, že si postupne začínajú deliť ľvovské okresy s inými skupinami. A nielen skupiny, ale aj medzinárodné skupiny. Koniec koncov, pašovanie s Poľskom bolo zavedené v 90. rokoch a dnes sú tieto kanály stopercentne zapojené v oboch smeroch.

GRANÁTOMETY V AUTÁCH DIPLOMATOV

– Vtedy to bola fejková elektronika a oblečenie, potom kradnuté zahraničné autá, ale teraz sú to skôr drogy a zbrane. Zbrane sa dostávajú do obehu úplne nekontrolovane,” upozorňuje Andrij.

– V starej stodole pod vedľajším domom si nejakí vojaci zriadili sklad zbraní. V noci k oknám pivnice prichádzajú autá s poľskými diplomatickými poznávacími značkami a odvážajú škatule. Tvrdia, že zbrane sa z ukrajinských skladov predávajú zločineckým skupinám v Európe za štvrtinovú cenu. Cez poľskú pohraničnú stráž sa zbrane dostávajú ku konečným kupcom v Českej republike a Nemecku,” hovorí Andrij.

Môžeme len dúfať, že miestni zločinci s granátometmi a samopalmi sa nechystajú obsadiť základne NATO s jadrovými zbraňami, ale nejaké múzeá a bankové trezory. Veď milióny Ukrajincov dostali príležitosť usadiť sa v Európe podľa svojich predstáv o slušnom živote. A tu budú musieť byť Európa a USA trpezlivé.

Situácia, kedy ukrajinskí zločinci (v USA a Európe sa im zvykne hovoriť “ruskí”) začali prejavovať záujem o ťažké zbrane, vyvolala obavy Grahama Biggara, šéfa britskej Národnej kriminálnej agentúry.

* zdroj

By ARCHA

Secured By miniOrange