(Olivia Cook, Natural News) Aníz (Pimpinella anisum L.) sa používa už tisíce rokov na dochucovanie jedál a liečbu rôznych zdravotných problémov, vrátane kašľa a tráviacich ťažkostí.

To, čo robí aníz tak výnimočným, je jeho jedinečná chuť. Jeho silné liečivé vlastnosti začína moderná veda postupne zaznamenávať a viac chápať.

Aníz so svojou príjemnou chuťou podobnou sladkému drievku má dlhú a bohatú históriu, ktorá sa začala už v starovekom svete.

V Egypte bol aníz obľúbený nielen ako korenie na varenie, ale aj ako liek na rôzne choroby. Egypťania používali aníz na uľahčenie trávenia, pomoc pri zadržiavaní tekutín v tele a na zmierňovanie bolesti zubov.

Antickí Gréci v tejto tradícii pokračovali, pričom známi liečitelia ako Dioscorides a Hippokrates zdôrazňovali medicínske výhody anízu.

Dioscorides si pochvaľoval aníz ako bylinu na upokojenie bolesti hlavy, zmiernenie tráviacich problémov a dokonca aj na podporu lepšieho spánku. Hippokrates, na druhej strane, videl aníz ako liek na dýchacie problémy – pomáhal odstraňovať zahlienenie a upokojoval nadmerné kýchanie a kašeľ.

Rimania prijali aníz s rovnakým nadšením. Plínius starší, rímsky prírodovedec, zaznamenal mnohé z gréckych použití anízu, vrátane jeho účinnosti na zmiernenie tráviacich ťažkostí a prečistenie dýchacích ciest.

Liečivé vlastnosti a zdravotné prínosy anízu

Aníz je bohatý na živiny a prírodné zlúčeniny, vďaka ktorým je chutný a zároveň prospešný pre zdravie.

Semená anízu majú asi 9 až 12% obsahu vody, 18% bielkovín, vlákninu a mastné oleje, spolu s radom vitamínov B-komplexu – tiamín (B1), riboflavín (B2), niacín (B3) a pyridoxín (B6), ktoré sú kľúčové pre energetický metabolizmus a zdravie buniek.

Aníz je tiež dobrým zdrojom cholínu, zlúčeniny, ktorá sa často spája s vitamínmi B kvôli jej podobným zdravotným prínosom podporujúcim zdravie mozgu a bunkové funkcie.

Okrem vitamínov A a C je aníz bohatý na základné minerály ako vápnik, meď, železo, horčík, mangán a zinok, ktoré sú životne dôležité pre zdravé kosti, krv a celkové zdravie.

Skutočné kúzlo anízu spočíva v jeho jedinečnej zmesi prchavých (1,5 až 3,5%) a stálych olejov (8 až 23%) v semenách. Tieto oleje sú plné bioaktívnych zlúčenín ako anetol, metylchavikol a rôzne terpény.

Anetol je hlavnou zložkou, ktorá tvorí 70 až 90% esenciálnych olejov anízu a je zodpovedný za jeho výraznú chuť.

1. Aníz zmierňuje tráviace ťažkosti

Aníz má protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú zmierniť nadúvanie, plynatosť a tráviace ťažkosti. Funguje tak, že uvoľňuje svaly v tráviacom trakte, čo uľahčuje priechod zachyteného vzduchu, čím zmierňuje nepohodlie.

2. Aníz zmierňuje kašeľ a čistí dýchacie cesty

Pretrvávajúci kašeľ a dýchacie ťažkosti môžu byť vyčerpávajúce. Aníz sa tradične používa na tieto príznaky a moderná veda ukazuje, že funguje ako odhlieňovač. To znamená, že pomáha uvoľňovať hlieny – uľahčuje ich vyčistenie z dýchacieho systému.

Hlavnou zložkou, ktorá je za to zodpovedná, je (E)-anetol, ktorý podporuje dýchanie vypudením zachyteného hlienu a tiež upokojuje kašeľ.

3. Aníz zmierňuje menštruačné nepohodlie

Aníz sa už dlho používa na zmierňovanie menštruačných kŕčov a nedávne štúdie vedecky potvrdzujú jeho účinnosť.

Fytoestrogény v aníze, ako je anetol, pomáhajú vyrovnať hormóny, čo je obzvlášť užitočné pri zvládaní menštruačných nepravidelností a bolestí.

4. Aníz zvyšuje produkciu materského mlieka

V niektorých kultúrach sa aníz používa na zvýšenie produkcie mlieka pre dojčiace matky. Táto vlastnosť, nazývaná „galaktagóga“, je pravdepodobne spôsobená fytoestrogénovými zlúčeninami v aníze, ktoré napodobňujú estrogén a podporujú tok mlieka.

Zatiaľ čo na Západe stále prebieha výskum, aníz sa ukazuje ako sľubný prirodzený spôsob podpory laktácie.

5. Aníz bojuje proti bakteriálnym a plesňovým infekciám

Výskum ukázal, že esenciálne oleje v aníze majú silné antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť inhibovať rast škodlivých baktérií a húb.

To robí z anízu potenciálneho prirodzeného spojenca v boji proti infekciám, najmä pre tých, ktorí hľadajú alternatívne spôsoby liečby.

Záver

Objavte ďalšie zdravotné prínosy a využitie bylín na stránke Herbs.news.

Autor: Olivia Cook, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

By ARCHA

Secured By miniOrange