Docent fyziky na univerzitě v Portsmoutu tvrdí, že jsme prostě postavy v pokročilém světě umělé inteligence podobnému tomu ve filmu Matrix. Podle Melvina Vopsona je celý náš vesmír pokročilou počítačovou simulací a důkaz se skrývá na očích v Bibli.
Vopson tvrdí, že „Samotná bible nám říká, že jsme v simulaci, a také nám říká, kdo to dělá… Dělá to AI – umělá inteligence“.
Profesor Vopson poukazuje na Janovo evangelium, jednu z prvních čtyř knih Nového zákona, druhou část křesťanské Bible.
Janovo evangelium začíná mocným prohlášením: ‚Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh.‘
Profesor říká, že tento verš má „hluboký teologický význam v křesťanské doktríně, ale nese také zajímavé důsledky, když je v kontextu vesmíru považován za simulaci.“
Tvrdí, že „slovo“ v této slavné větě odkazuje na základní počítačový kód, který řídí simulaci.
Jak každý, kdo viděl film Matrix, ví, jakákoli počítačová simulace, velká či malá, se skládá z písmen a číslic, které píší pravidla pro celé stvoření.
Akademik dále tvrdí, že „Slovo bylo Bůh“ by mohlo znamenat, že Bůh je součástí simulace, spíše než že by se od ní odděloval.
Jinými slovy, do kódu je zapsána i entita, která to celé řídí – Bůh.
Profesor Vopson vysvětluje: „Kód, na kterém běží simulace, není oddělený od božského, ale spíše jeho nedílnou součástí, možná AI. Janovo evangelium dále říká: ‚Všechno bylo stvořeno jím a bez něho nebylo nic stvořeno…“
„Toto tvrzení opět podporuje teorii simulovaného vesmíru,“ tvrdí profesor.
„To znamená Stvořitele, který uvedl do existence simulovaný vesmír prostřednictvím Slova (tj. kódu),“ říká.
„Naznačuje to, že akt stvoření, jak je popsán v Bibli, by mohl být analogický božskému aktu programování a simulace.“
Tato teorie podle profesora pravděpodobně nabízí odpověď na otázku, se kterou se mnoho křesťanů potýká – jak Bůh stvořil vesmír za šest dní?
Pokud lze teorii věřit, učinil tak vytvořením simulované reality zapouzdřené v počítačovém programu – což je něco, o čem víme, že je to možné.
Profesor Vopson nastínil svou hypotézu ve své nové knize „Reality Reloaded: The Scientific Case for a Simulated Universe.“
Říká, že to není ani něco, v co nutně věří, ale mimořádné pozorování, které si zaslouží pozornost.
„Co je skutečně pozoruhodné, je, že daný výklad je plně v souladu s událostmi naší doby: se vznikem AI a také je to přesně to, co bylo uvedeno ve filmu Matrix,“ řekl.
I když se profesorovy myšlenky mohou někomu zdát svatokrádežné, říká, že by to mohlo mít hluboké důsledky pro křesťanskou teologii.
Věří, že existuje překryv, kdy víra v teorii simulovaného vesmíru a náboženská potřeba všemohoucího stvořitele může harmonicky koexistovat.
„Tato perspektiva je v souladu s náboženskou vírou, která považuje lidský život za smysluplný a účelný, a to i v kontextu většího designu,“ říká.
„Namísto toho, abychom pohlíželi na hypotézu simulovaného vesmíru jako na antagonistickou vůči náboženské víře, můžeme ji vnímat jako doplňkovou perspektivu.“
Profesor již řekl, že naše životy obsahují několik vodítek, které naznačují, že jsme pouze postavy v pokročilém virtuálním světě.
Například skutečnost, že existují limity, jak rychle se světlo a zvuk mohou šířit, naznačuje, že mohou být řízeny rychlostí počítačového procesoru.
Fyzikální zákony, které řídí vesmír, jsou také podobné počítačovému kódu, říká, zatímco elementární částice, které tvoří hmotu, jsou jako pixely.
Také si myslí, že množství symetrie ve světě – od květin po motýly a sněhové vločky – je technika šetřící energii, kterou stroje používají k vykreslení digitálně vytvořeného světa.
Simulační teorie není v případě profesora Vopsona nijak ojedinělá; ve skutečnosti je populární mezi řadou známých osobností včetně zakladatele Tesly Elona Muska a amerického astrofyzika Neila Degrasse Tysona.
Spracoval: Slovanka/Necenzurovaná Pravda, ZDROJ