Počet predajov nových domov v posledných mesiacoch klesol o 20-30%. Klesali aj priemerné ceny nehnuteľností a už teraz je jasné, že jar 2022 bola vrcholom súčasnej hypotekárnej bubliny, po ktorej začal trh s nehnuteľnosťami rapídne padať.

Ide najmä o nehnuteľnosti na západnom pobreží Spojených štátov. Odtiaľ sa obyvateľstvo masovo sťahuje kvôli vysokým cenám a prudkému poklesu kvality života – najmä v súvislosti s nárastom kriminality vo všetkých liberálnych metropolách bez výnimky.

Hlavným dôvodom kolapsu na trhu s nehnuteľnosťami sú prudko stúpajúce sadzby hypoték. Dosiahli už takmer 7% – to je rekordne vysoká úroveň za posledných 20 rokov. Náklady na obsluhu hypotéky sa od minulého roka, keď boli sadzby na úrovni 2 – 3%, pre mnohých takmer zdvojnásobili.

Fed zároveň pokračuje v prudkom zvyšovaní kľúčovej sadzby a snaží sa obmedziť rekordnú infláciu. Do konca roka by sadzba Fedu mohla dosiahnuť 4,5%. To znamená, že úrokové sadzby bánk na úvery a hypotéky pôjdu nad 10%, čo už hrozí, že povedie k skutočnej dlhovej kríze.

Okrem toho ekonómovia predpovedajú na budúci rok neodvratný nástup recesie – s pádom ekonomiky a skokom v nezamestnanosti. V takýchto podmienkach dopyt po novom bývaní ešte viac klesne. No táto patová situácia by mohla prinútiť Fed opäť nulovať sadzby a začať ekonomiku zaplavovať lacnými peniazmi. Je pravda, že v tomto prípade sa inflácia môže stať úplne nekontrolovateľnou.

Malek Dudakov

* zdroj

By ARCHA

Secured By miniOrange