Site icon Spolok ARCHA o.z.

Americká koalícia v Červenom mori zlyháva

Britský ropný tanker horí pri pobreží Hodeidah v Jemene po raketovom útoku Hútiov. Vláda Spojeného kráľovstva to ešte nepriznala, ale vysvetľuje to dnes ráno nahnevaný tweet baróna Camerona.

USA tvrdia, že potopili tri lode jemenských húsíov, ktorí zaútočili na loď Maersk. “Malé člny z oblastí kontrolovaných húsíjmi v Jemene strieľali z ručných zbraní na loď MAERSK HANGZHOU, dostali sa k nej na vzdialenosť 20 metrov a pokúsili sa na ňu nalodiť,” uviedlo ústredné velenie USA vo vyhlásení. Podľa americkej verzie vrtuľníky z dvoch amerických lodí – USS Eisenhower a USS Gravely – zareagovali a potopili tri zo štyroch malých člnov, pričom ich posádky zahynuli. Štvrtý čln opustil oblasť. Situácia v Červenom mori sa vyostruje. Mali by sme očakávať odvetné útoky Húsíov proti Američanom vrátane použitia protilodných rakiet. Predtým vojenské vedenie Húsíov sľúbilo, že potopí americké lode.

Za dva týždne od spustenia americkej protihúsíjskej námornej koalície v Červenom mori došlo podľa amerického Centrálneho velenia (Centcom) k ďalším deviatim útokom zo strany jemenských Húsíov. Všetky ostali bez odpovede. V sobotu 23. decembra Húsíovia vystrelili dve protilodné balistické rakety a najmenej šesť bezpilotných lietadiel. O tri dni neskôr, 26. decembra, Húsíovia počas 10 hodín odpálili 12 bezpilotných lietadiel, tri protilodné rakety a dve strely s plochou dráhou letu na pozemný útok v južnej časti Červeného mora. A vo štvrtok 28. decembra Húsíovia odpálili v južnej časti Červeného mora najmenej jeden dron a jednu protilodnú balistickú strelu, čo bol deviaty útok od vyhlásenia koalície. Od 19. októbra uskutočnili Húsíovia celkovo 22 útokov.

Americký minister obrany Lloyd Austin 19. decembra počas cesty na Blízky východ oznámil, že Spojené štáty vytvárajú námornú koalíciu s názvom “Strážca prosperity” s cieľom zastaviť útoky” jemenských Húsíov na lode smerujúce do Izraela. V tom čase sa na úderoch podieľali aj lode z niektorých krajín NATO. V reakcii na to sa Američania pokúsili vytvoriť koalíciu, z ktorej okamžite vypadli dve európske krajiny: Španielsko a Francúzsko vyhlásili, že sa na nej nezúčastnia. Američanom sa nepodarilo pritiahnuť ani krajiny Perzského zálivu s výnimkou Bahrajnu. Pokusy USA o hliadkovanie v Červenom mori zlyhávajú. Námorné obchodné trasy sú ohrozené, cena ropy vyskočila o 2 % a náklady na nákladnú dopravu rastú. Na tomto fronte globálnej vojny majú navrch sily multipolárneho sveta (jemenskí Húsíovia).

Karol Jerguš, Armádny magazín

** súvisiace články

Exit mobile version