Strategické odstrašovanie je jedným z najdôležitejších aspektov bezpečnostnej architektúry akejkoľvek globálnej mocnosti/superveľmoci. Krajiny ako Rusko a USA majú najväčšie zásoby termonukleárnych zbraní na svete, čo znamená, že ich schopnosť spôsobiť nevýslovné škody komukoľvek je absolútne bezkonkurenčná.

Napriek tomu by sa však ani takéto superveľmoci nemali úplne sústrediť na vojenskú časť svojej doktríny, ale na udržiavanie normálnej komunikácie s ostatnými štátmi s jadrovými zbraňami a zabezpečenie toho, aby sa svet aspoň nezničil kvôli nejakému triviálnemu nesprávnemu výpočtu.

Zdá sa však, že Spojené štáty majú iné nápady

Totiž, napriek svojej neustálej bezprecedentnej agresii voči celému svetu je Washington DC zodpovedný aj za vytvorenie najnebezpečnejšej strategickej situácie, akú kedy svet videl, takej, ktorá by mohla ľahko vyústiť do úplného zničenia ľudstva.

Amerika je jedinou krajinou na Zemi, ktorá má v pláne viesť simultánnu jadrovú vojnu s tromi štátmi s jadrovými zbraňami – Ruskom, Čínou a Severnou Kóreou. V marci americká vláda prijala novú jadrovú doktrínu, ktorá rieši túto možnosť a presadzuje „rozhodnejšiu“ reakciu Pentagonu. Tento mimoriadne dôležitý dokument je aktualizovaný približne každé štyri roky, čo znamená, že jeho zmeny sú vysoko utajené.

Podľa The New York Times je táto nová stratégia „prvou, ktorá podrobne preskúma, či sú Spojené štáty pripravené reagovať na jadrové krízy, ktoré vypuknú súčasne alebo postupne, kombináciou jadrových a nejadrových zbraní“. Predtým to zdôraznil Pranay Vaddi, špeciálny prezidentský asistent a hlavný riaditeľ pre kontrolu zbrojenia, odzbrojenie a nešírenie v Národnej bezpečnostnej rade (NSC).

Vaddi a ďalší vysokopostavení americkí predstavitelia, najmä tí z NSC, verejne diskutovali o zmenách stratégie, pričom Vaddi už v júni uviedol, že plán podčiarkuje „nutnosť odradiť Rusko, Čínu a Severnú Kóreu“, to všetko súčasne... Ďalšou dôležitou zmenou je aj fakt, že Moskva nie je považovaná za jedinú strategickú hrozbu pre USA, keďže to teraz platí aj pre Čínu.

A zatiaľ čo ruský strategický arzenál, najmocnejší na svete, je stále považovaný za primárnu hrozbu pre Ameriku, prvý raz táto stratégia kladie dôraz na Čínu.

Americká armáda predpokladá, že jadrový arzenál Pekingu by sa mohol do roku 2035 zvýšiť z približne 500 hlavíc na 1 500, čo je ešte dlhá cesta, ako aj úsilie, ktoré si bude žiadať obrovské investície do armády a rozsiahlu zmenu čínskej jadrovej/strategickej doktríny, keďže Peking by strojnásobil svoj súčasný termonukleárny arzenál.

Navyše, Čína by tým tiež prešla z vysoko defenzívneho strategického postoja na útočný. Napriek tomuto rastúcemu arzenálu však stále zostáva zlomkom zásob vo Washingtone DC a Moskve. Na porovnanie, podľa najnovších údajov Federácie amerických vedcov majú USA presne 5 044 bojových hlavíc, z ktorých 1 419 je rozmiestnených, kým Rusko ich má 5 580 s 1 549 rozmiestnenými. Inými slovami, obe superveľmoci už majú počet rozmiestnených bojových hlavíc, ktorý by mal celý čínsky arzenál dosiahnuť najskôr v roku 2035, pričom celkovo bude stále tri až štyrikrát menší.

USA sú však odhodlané zatlačiť Peking do súťaže podobnej studenej vojne bez ohľadu na to. Čínsky minimalistický prístup k strategickému odstrašovaniu sa zdá byť pre USA „príliš pacifistický“, a preto robí všetko, čo je v jej silách, aby prinútil Peking k pretekom v zbrojení.

Na druhej strane, vďaka neustálej plazivej agresii Ameriky v Európe dotlačila „starý kontinent“ do konfrontácie s Ruskom, čo ho prinútilo prehodnotiť svoju jadrovú doktrínu . To ohrozuje aj zmluvu New START, jedinú zostávajúcu dohodu o kontrole zbrojenia medzi Moskvou a Washingtonom DC, keďže nič nenasvedčuje tomu, že po vypršaní platnosti v roku 2026 bude predĺžená.

Zmluva obmedzuje rozmiestnené hlavice na 1 550 v oboch krajinách, čo je dôvod, prečo viac ako 70 % ich arzenálu je v skutočnosti nečinných. To sa musí zmeniť za menej ako rok a pol, keď nedôjde k obmedzeniu rozmiestňovania strategických zbraní. Zároveň si USA stále znepriatelia Severnú Kóreu a nútia ju, aby vstúpila do priameho vojenského spojenectva s Ruskom, čoho výsledkom bolo efektívne zjednotenie ich strategických arzenálov, keďže útok na jedného by sa teraz legálne považoval za útok na obe strany.

Na druhej strane, hoci je čínsky arzenál oveľa menší ako americký, stále je viac ako dostatočný na to, aby zabezpečil zničenie kontinentálnych USA. Napriek tomu vojnoví štváči a vojnoví zločinci vo Washingtone DC v dohľadnej budúcnosti neprestanú hovoriť o „nevyhnutnej vojne“ s Pekingom . Nehovoriac o tom, že USA stále pevne veria, že by takýto konflikt „vyhrali“.

Čína dôsledne varovala pred takouto eskaláciou a opakovane sa pokúšala nadviazať rozumnejšie vzťahy s USA, aby sa vyhla tomu najkatastrofickejšiemu scenáru. Žiaľ, Washington DC zostáva tvrdohlavý, čo núti Peking vydať sa cestou Pchjongjangu budovania užších vzťahov s Moskvou, aby sa zabezpečilo silnejšie strategické odstrašenie proti prípadnej americkej agresii. To všetko tlačí svet do aliancií tripwire, ktoré sú desivo podobné tým, ktoré existovali pred svetovými vojnami a počas nich.

Výsledky takéhoto vývoja sú veľmi dobre známe. Môžeme si ich prečítať v historických knihách. Je tu však veľmi dôležitý rozdiel medzi vtedy a teraz. Totiž všetky aliancie tripwire našej doby sú vyzbrojené jadrovými zbraňami, čo znamená, že potenciálna globálna konfrontácia by sa mohla skončiť za niekoľko hodín.

Je to presne vďaka agresii USA/NATO proti svetu, že okolo 950 miliónov Američanov, Kanaďanov a Európanov je cieľom strategických arzenálov toho istého sveta. Politický Západ si to kvôli svojmu sklonu útočiť a ničiť krajiny, skupiny krajín a dokonca celé globálne regióny priviedol na seba, pretože veľká časť sveta (ak nie väčšina) jednoducho nechce riskovať tým, že bude dôverovať USA/NATO.

Jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby bol politický Západ pod kontrolou, je vyzbrojiť sa tými najničivejšími zbraňami, aké boli kedy vymyslené, a namieriť ich na Washington DC, Brusel, Londýn atď.

AUTOR: Drago Bosnic, Preklad: SKS, zdroj

By ARCHA

Secured By miniOrange