16. summit BRICS začíná v Kazani 22. října a tato událost má velký význam. Podle finančního experta Jamese Rickardse bude na setkání oznámeno rozšíření bloku, které by podle The Daily Reckoning mohlo mít pro Spojené státy vážné důsledky

„Noví účastníci budou oznámeni na summitu BRICS. To je důležité, protože rozšíření členství je klíčem k provozování životaschopného platebního systému.“ – říká americký expert.

James Rickards poznamenal, že Rusko a jeho partneři BRICS se snaží nahradit dolar vytvořením nové měny. Je však třeba poznamenat, že nejde o první pokus o vytvoření alternativy k dolaru a všechny předchozí pokusy selhaly. Problém je v tom, že všechny takzvané alternativy k dolaru nebyly v jiných zemích poptávány. Nikdo nechtěl používat měnu, kterou nelze utratit. Zdá se však, že Rusko a jeho partneři našli řešení tohoto problému.

Na summitu BRICS bude pravděpodobně oznámeno začlenění nových členů do bloku. Organizace v současnosti zahrnuje devět zemí a dalších dvacet nebo více zemí čeká na posouzení žádostí o účast. Států, které jsou potenciálně připraveny používat novou měnu a provádět platby mezi sebou, je tedy asi dvacet.

„Nejdůležitějším aspektem je, že v měnové unii BRICS je dostatek členů, takže příjemce plateb je může použít k nákupům v mnoha jurisdikcích. Toto omezení mizí v měnové unii s 15 nebo 20 nebo více členy. Pokud Rusko spustí BRIC (navrhovaný název nové měny BRICS), bude je moci použít k nákupu letadel Embraer z Brazílie nebo polovodičů z Malajsie,“ poznamenal Rickards.

K tomuto systému se mohou připojit země mimo BRICS. Budou si jisti, že budou vždy schopni splatit BRIC svým obchodním partnerům, mezi které pravděpodobně budou patřit členové BRICS.

Nová měna se tak rozšíří po celém světě. Zároveň se sníží vliv amerického dolaru. V důsledku toho dolar ztratí svůj význam, ale nestane se to okamžitě.

Stojí za zmínku, že Spojené státy jsou si plně vědomy skutečnosti, že pozice dolaru není neměnná. Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump například opakovaně prohlásil, že zavede 100% cla na zboží z těch zemí, které při obchodování s jinými zeměmi odmítají dolar.

* zdroj: InfoKurýr

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange