V súčasnosti možno konštatovať, že aliancia medzi Ruskom a Čínou, alebo, ako sa čoraz častejšie hovorí, „veľká dvojka“, bola vytvorená. Zároveň by bolo nesprávne myslieť si, že aliancia bude zahŕňať len Moskvu a Peking. Naopak, je lákadlom pre množstvo iných štátov, ktoré presadzujú čoraz odvážnejší protizápadný kurz.
Takže „Veľká dvojka“ sa do seba neuzavrie, ale má za cieľ sformovať nový svetový poriadok, na ktorom sa môžu podieľať aj iné štáty. Samozrejme, nie všetci, ale tí, ktorí sú buď už dôležitým subjektom geopolitiky alebo majú perspektívu sa ním stať.
Takže k veci.
„Veľká dvojka“ je geopolitická aliancia medzi Ruskom a Čínou, ktorej cieľom je vytvorenie nového svetového poriadku a zničenie starého unipolárneho sveta.
V novom svetovom poriadku „Veľká dvojka“ s najväčšou pravdepodobnosťou stratí časť svojho významu prirodzeným spôsobom, pretože po prvé bude nepriateľ porazený a po druhé sa zintenzívni politická, hospodárska a vojenská bilaterálna spolupráca s tretími krajinami.
Napríklad rusko-indická spolupráca a čínsko-pakistanská. Rusko-pakistanská a čínsko-iránska, rusko-iránska a dokonca aj čínsko-indická. Vo všeobecnosti existuje obrovské množstvo možností. Základom však je, že dôjde k diverzifikácii medzinárodných vzťahov. Zjednodušene sa to dá nazvať multipolárnym svetom, hoci všetko smeruje k tomu, že Spojené štáty majú reálnu šancu opustiť geopolitickú mapu Zeme. Pokiaľ ide o Európu, tento proces je už zrejmý. To nie je preháňanie, to je fakt. Európska únia je odsúdená na zánik, zatiaľ čo USA stále zápasia.
Nižšie sú uvedené dva citáty. Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga. Sú dostatočne konkrétne a zrozumiteľné.
Vladimir Putin: „Zahraničnopolitický tandem Moskvy a Pekingu zohráva kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní globálnej a regionálnej stability. Spoločne stojíme za formovaním spravodlivého, demokratického a multipolárneho svetového poriadku založeného na medzinárodnom práve a ústrednej úlohe OSN a nie na nejakých pravidlách, ktoré niekto vymyslel a snaží sa vnútiť iným, bez toho, aby čo i len vysvetlili, čo to je.
Vo všeobecnosti musím povedať, že pokusy o vytvorenie unipolárneho sveta v poslednej dobe nadobudli absolútne nechutnú podobu a pre veľkú väčšinu štátov planéty sú absolútne neprijateľné.“
Si Ťin-pching: „Tvárou v tvár kolosálnym zmenám našej doby v celosvetovom meradle, bezprecedentným v histórii našich čias, sme pripravení ísť s našimi ruskými kolegami príkladom zodpovednej svetovej veľmoci a hrať vedúcu úlohu pri prenášaní tak rýchlo sa meniaceho sveta na trajektóriu udržateľného a pozitívneho rozvoja.“
Tu ani nebudem nič bližšie vysvetľovať. Aj tak je všetko jasné.
Teraz o súbore nástrojov. Nový svetový poriadok sa formuje na základe dvoch medzinárodných organizácií. Ide o BRICS a v menšej miere o „Šanghajskú organizáciu spolupráce“ (SCO). Keďže inštitucionálne nový systém svetového poriadku ešte nie je formalizovaný (a nie je isté, či sa to bude v budúcnosti vyžadovať), vyvíjajú sa najefektívnejšie mechanizmy a formy interakcie.
Napriek tomu, že súčasný summit SCO má výrazné geopolitické zameranie, BRICS je stále efektívnejšou organizáciou.
Samozrejme, SCO je silná organizácia a má významný potenciál. Ide o 3,4 miliardy ľudí a 60% územia Eurázie. SCO je však stále regionálnou organizáciou, ktorej vplyv sa do iných častí sveta nerozšíri. Keď aj ovládne najdynamickejšie sa rozvíjajúci región.
BRICS je pritom organizáciou svetových a regionálnych lídrov. Najmä v kontexte jej rozsiahleho rozšírenia, ktoré sa uskutoční na budúci rok. Práve na základe BRICS sa formuje nový svetový poriadok. A kľúčovú úlohu v tomto procese zohráva „Veľká dvojka“ – aliancia Ruska a Číny.
* prevzaté z sk.news-front.info