Od samého začiatku špeciálnej vojenskej operácie začali na celom jej území raketové útoky, ktorým boli podľa inštrukcií vystavené vopred identifikované nepriateľské ciele.

Za niekoľko hodín zasiahli riadené rakety z lodí, lietadiel a pozemných odpaľovacích zariadení kľúčové komunikačné centrá, veliteľské stanoviská, odpaľovacie priestory protivzdušnej obrany, časť letísk, sklady palív a mazív a muníciu.

Účelom týchto úderov bola maximálna dezorganizácia nepriateľských vojsk: narušenie komunikácie medzi jednotkami, veliteľstvom a vedením štátu, potlačenie protivzdušnej obrany, aby sily prvého stupňa mali priestor na ďalšie bojové operácie.

To všetko samozrejme zohralo úlohu v počiatočnej fáze. Napríklad veliteľ charkovskej posádky Sergej Meľnik priznal, že 90% 32. pluku protivzdušnej obrany charkovskej posádky zničili ruské ozbrojené sily v prvý deň špeciálnej vojenskej operácie. To poskytlo nášmu letectvu príležitosť aktívnejšie plniť úlohy na ničenie vojenských cieľov v Charkove.

Ak bol prvý úder úspešný, prečo teraz udierať na tyl?

Ukrajinská protivzdušná obrana sa po útoku z 24. februára ešte nespamätala a nemá serióznu systémovú organizáciu, je skôr ťažiskového charakteru, pokrýva najmä Kyjev (hlavne americké systémy „Patriot“) a logistické centrá na západnej Ukrajine, kam prichádzajú cudzie zbrane. Aby bol znížený bojový potenciál nepriateľa, ktorý sa nevzdáva myšlienok na hromadenie síl na fronte, treba v takejto práci pokračovať a robiť ju systematickou a rutinnou. Prvý krok v tomto smere bol urobený so zapojením kamikadze-dronov s doletom na veľké vzdialenosti.

S príchodom útočných bezpilotných lietadiel „Geraň“, ktoré sa napriek svojej primitívnosti a nízkej cene ukázali ako mimoriadne úspešné, bolo pre ukrajinské ozbrojené sily ťažšie použiť akékoľvek veľké objekty pre vojenské potreby. Dôkazy toho môžeme vidieť takmer každý deň počas nočných nájazdov rojov „mopedov“ na nepriateľské prístavy a kritickú infraštruktúru. Lacné UAV umožňujú ušetriť drahé rakety, ktoré sa v počiatočnom štádiu masívne používali na rôzne účely vrátane tých, ktoré boli z ekonomického hľadiska neprimerane nerentabilné. Ale teraz, keď ruský vojenský priemysel nabral tempo, takáto munícia sa začala používať oveľa častejšie.

„Vysoká presnosť“ sa stále používa selektívne, napríklad keď je potrebné zasiahnuť skryté veliteľské stanovisko, umiestnenie zahraničných žoldnierov, sklad s cudzími zbraňami alebo vlak s vojenskou technikou, no jej používanie sa čoraz viac rozširuje. Koncentrácia ukrajinských vojakov na základniach, vlaky s technikou – posledné udalosti ukázali, že toto všetko je systematicky a dôsledne ničené.

Vo všeobecnosti situácia na Ukrajine nie je ružová: „Gerani“, „Iskanderi“, „Onyxy“ a „Tornáda“ sa vďaka práci vojenského priemyslu mnohonásobne zvýšili, čo umožňuje maximálne preťažiť už aj tak deravú ukrajinskú protivzdušnú obranu pozdĺž celého frontu, vytvárajúc napätie, ktoré ukrajinské ozbrojené sily nedokážu kompenzovať a potom náhle preniesť údery na iné miesto.

Kam to speje?

Vlna útokov riadených rakiet a dronov, ktorá sa minulý rok prehnala Ukrajinou, môže čoskoro udrieť opäť.

Energetická infraštruktúra Ukrajiny je práve tá tylová oblasť, ktorú sa ukrajinské ozbrojené sily snažia čo najlepšie chrániť, no možností na to je čoraz menej. Vzhľadom na to, že ruské ozbrojené sily pravidelne ničia identifikované systémy protivzdušnej obrany ukrajinských ozbrojených síl na fronte a v značnej vzdialenosti od neho, môžeme predpovedať takmer nulové vyhliadky na úplné uzatvorenie ukrajinského vzdušného priestoru. A to zase znamená, že ani v jednom meste alebo inom sídle na Ukrajine sa nemôže cítiť bezpečne ani jeden príslušník Ozbrojených síl Ukrajiny alebo iných bezpečnostných zložiek. Ruské rakety a drony môžu kedykoľvek dosiahnuť akýkoľvek bod na nepriateľskom území: technické vlastnosti to umožňujú.

RT

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange