Tieto predčasné parlamentné voľby si želala väčšina voličov pre všeobecnú nespokojnosť občanov SR s vládami v rokoch 2020 – 2023. Spoločnosť je rozdelená, všeobecný názor politických strán, ktorý deklarujú je, že výsledky parlamentných volieb 30. septembra 2023 budú dôležité pre ďalšie smerovanie SR a pre jej budúcnosť.
Zo skúseností z pôsobenia v NR SR, kde som bola svedkom absolútneho nezáujmu mnohých poslankýň a poslancov o to, aký dopad budú mať navrhované a schvaľované zákony na život občanov, čo si vlastne občania želajú, či to bude prospešné pre SR, jednoducho som bola priamym svedkom spreneverenia sa poslaniu poslancov, (preto názov poslanec) za ktoré sú štedro odmeňovaní.
Politikárčenie, handrkovanie, obchodovanie s hlasmi za schválenie /neschválenie návrhov zákonov boli dennou realitou. Uplatňovanie zásady , ktorou sa majú poslanci riadiť, a síce hlasovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia ostala len v deklaratívnej podobe, samozrejme, česť výnimkám, napr. poslanci za ĽSNS.
Predstava občana, ktorý nemá skúsenosť z fungovania NR SR je veľakrát skreslená, možno trochu zidealizovaná a môže viesť k mylnému rozhodnutiu v nadchádzajúcich voľbách. Preto na základe mojich skúseností z pôsobenia ako poslankyne NR SR ponúkam zopár postrehov a rád:
1/ Naduté a väčšinou nereálne sľuby politických strán na billboardoch sú demagógiou., lebo nie sú záväzné. Keď sa rozhodujeme pre politickú stranu, ktorá už bola v parlamente, hodnotiť ju musíme podľa reálnych výsledkov jej pôsobenia, či už pozitívnych alebo negatívnych, a ako splnila strana sľuby dané vo svojom volebnom programe, a to si treba pamätať. Lebo slovenský volič trpí stratou pamäte a pri mnohých stranách a politikoch zabudne koľko škody napáchali a po čase volí takú stranu opäť.
2/ Musíme zabudnúť na úvahy o prepadnutom hlase, lebo je to len strašenie médií, ktoré majú za úlohu manipulovať mienku voličov tak, ako im ich chlebodarca prikazuje. Prieskumy preferencií sú väčšinou zaplatené a manipulované. Keď bude každý volič voliť politickú stranu, ktorá najviac spĺňa jeho subjektívne kritériá, voľby vyhrá politická strana, ktorá najviac vyhovuje väčšine voličov z kandidujúcich strán. Zo strachu z prepadnutého hlasu zahlasovať za politickú stranu, ktorá má síce veľké preferencie, ale za ktorú by ináč daný volič nezahlasoval, vedie ku katastrofe ako v r. 2020.
3/ Voliča by mali zaujímať v programe politických strán ponúkané smerovanie Slovenska v najbližších rokoch, jeho budúcnosť a čo najefektívnejšie riešenia nepriaznivého stavu zadlženej ekonomiky v podmienkach vysokej inflácie a vysokých cien energií. Možnosti riešení pre SR sú veľmi obmedzené v dôsledku straty značnej časti suverenity SR pre jej podriadenosť diktátu EÚ a NATO. Proti systému, ktorý predstavujú členstvo V NATO a EÚ sa nedá bojovať, ani ho reformovať. Zo systému je možné a doterajšia prax ukázala, že aj nutné, len odísť. EÚ je na úpadku a v dôsledku členstva NATO SR za pomoc Ukrajine už zaplatila 700 mil. Eur a Slovensko ostalo odzbrojené, teda neschopné vlastnej vojenskej obrany. V prípade, že Ukrajina vojnu prehrá, bude musieť SR uhradiť okrem súčasného dlhu aj 3,5 miliardy Eur na zbrojenie a zaplatenie aj ukrajinských dlhov, k čomu sa Hegerova vláda zaviazala.
4/ Veľmi dôležitý je aj výber realizátorov vytýčených cieľov a riešení politickej strany, t.j. jednotlivých kandidátov na poslancov NR SR, ktorí by mali byť
- a) vzdelaní a odborne fundovaní v nejakej oblasti a zároveň
- b) morálni, charakterní a čestní ľudia,
ktorí budú zodpovedne v intenciách sľubu poslanca plniť svoje poslanie služby občanom SR.
Ing. Magdaléna Sulanová
Preto je potrebné krúžkovať iba kandidátov, ktorých poznáte. Pokiaľ ide o kandidátov, ktorí už pôsobili v parlamente, je možné si overiť na stránke NR SR aké návrhy zákonov predkladali a ako hlasovali.
prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz