Jemenská organizácia Ansaralláh jediným ťahom ochromila Západ a jeho poriadok založený na “pravidlách”.
Šach je ázijská hra, či už bola vynájdená v severnej Indii, východnej Číne alebo v strednej Ázii – od Perzie po Turkestan. V šachu môže nastať situácia, kedy jednoduchý pešiak dokáže zvrátiť hru, zvyčajne prostredníctvom ťahu na zadnom poli, ktorého dôsledok sa jednoducho nedal predvídať.
Áno, pešiak môže dať “seizmický” mat. Práve v takejto situácii sa teraz nachádzame
Kaskádové účinky jediného ťahu na šachovnici – ohromujúcej a starostlivo cielenej blokády Červeného mora jemenským Ansaralláhom – siahajú ďaleko za hranice globálnej lodnej dopravy, dodávateľských reťazcov a Vojny o hospodárske koridory. Nehovoriac o znížení toľko vychvaľovanej projekcie síl amerického námorníctva až do bezvýznamnosti.
Jemenské hnutie odporu Ansaralláh dalo jasne najavo, že akékoľvek plavidlo spojené s Izraelom alebo určené pre Izrael bude zadržané. Kým sa Západ nad tým rozčuľuje a predstavuje si, že je terčom, zvyšok sveta plne chápe, že všetky ostatné lode môžu voľne preplávať. Ruské tankery – ako aj čínske, iránske a lode krajín globálneho Juhu – sa naďalej nerušene pohybujú cez Báb al-Mandeb (najužšie miesto: 33 km) a Červené more.
Táto výzva pre “poriadok založený na pravidlách” znepokojuje iba hegemóna. Je pobúrený situáciou, že západným plavidlám, ktoré dodávajú energiu alebo tovar do Izraela porušujúceho zákony, môže byť bránené v plavbe, a že dodávateľský reťazec bol prerušený a uvrhnutý do hlbokej krízy. Vytypovaným cieľom je izraelské hospodárstvo, ktoré už teraz silno krváca. Jediný jemenský krok sa ukazuje byť účinnejší ako príval sankcií hegemóna.
Práve dráždivá možnosť, že tento jediný krok zmení paradigmu – bez možnosti návratu – prispieva k mozgovej porážke hegemóna. Najmä preto, že imperiálne poníženie je zmenou paradigmy hlboko zakorenené.
Ruský prezident Vladimir Putin teraz na základe záznamu vysiela jednoznačný odkaz: Zabudnite na Suezský prieplav. Riešením je Severná morská cesta – ktorú Číňania v rámci rusko-čínskeho strategického partnerstva nazývajú Arktická hodvábna cesta.
Pre ohromených Európanov Rusi podrobne opísali tri možnosti:
- Po prvé, preplávať 15 000 míľ okolo mysu Dobrej nádeje.
- Po druhé, využiť lacnejšiu a rýchlejšiu ruskú Severnú námornú cestu.
- Po tretie, poslať náklad ruskými železnicami.
Rosatom, ktorý dozerá na Severnú morskú cestu zdôraznil, že lode, ktoré nie sú z triedy ľadoborcov, sa teraz môžu plaviť počas celého leta a jesene a čoskoro bude možná celoročná plavba zabezpečovaná flotilou jadrových ľadoborcov.
To všetko ako priamy dôsledok jediného jemenského kroku. Čo ďalej? Vstup Jemenu do BRICS+ na samite v Kazani koncom roka 2024 pod ruským predsedníctvom?
Nová architektúra bude vytvorená v západnej Ázii
Armáda pod vedením USA zostavená pre operáciu Ochrana pred genocídou, ktorá sa zrútila ešte pred svojim zrodom, bola možno vytvorená na “varovanie Iránu”, okrem toho, že mala Ansaralláh vystrašiť. Rovnako ako Hútiovia, aj Teherán sa sotva nechá zastrašiť, pretože, ako to výstižne vyjadrilo eso západoázijskej analytiky Alastair Crooke: “Sykes-Picot je mŕtvy.”
Ide o zásadný posun na šachovnici. Znamená to, že odteraz budú novú regionálnu architektúru vytvárať západoázijské mocnosti, a nie “projekcia” amerického námorníctva.
To má za následok, že tých jedenásť operačných skupín lietadlových lodí USA je z praktického hľadiska v podstate bezcenných.
Všetci v západnej Ázii dobre vedia, že rakety Ansaralláhu sú schopné zasiahnuť saudské a emirátske ropné polia a vyradiť ich z prevádzky. Preto sa nemožno čudovať, že Rijád a Abú Zabí by nikdy nesúhlasili s tým, aby sa stali súčasťou námorných síl pod vedením USA, ktoré by čelili jemenskému odporu.
K tomu treba prirátať úlohu podmorských bezpilotných lietadiel, ktoré sú teraz v držbe Ruska a Iránu. Predstavte si päťdesiat z nich namierených na americkú lietadlovú loď: nemá žiadnu šancu. Američania síce stále majú veľmi vyspelé ponorky, ale nemôžu udržať Bab al-Mandeb a Červené more otvorené pre západných operátorov.
Pokiaľ ide o energetiku, Moskva a Teherán nemusia ani len uvažovať – aspoň zatiaľ – o použití “jadrovej” možnosti alebo o potenciálnom odrezaní najmenej štvrtiny svetových dodávok ropy. Ako to stručne opisuje jeden z analytikov z Perzského zálivu, “to by nenávratne implodovalo medzinárodný finančný systém“.
Pre tých, ktorí sú stále odhodlaní podporovať genocídu v Gaze, sa objavili varovania. Iracký premiér Mohammed Shia al-Sudani to výslovne spomenul. Teherán už vyzval na úplné embargo na ropu a plyn voči štátom, ktoré podporujú Izrael.
Úplná námorná blokáda Izraela, dôkladne pripravená, ostáva jasnou možnosťou. Veliteľ Zboru islamských revolučných gárd (IRGC) Hossein Salami povedal, že Izrael môže “čoskoro čeliť zatvoreniu Stredozemného mora, Gibraltárskeho prielivu a ďalších vodných ciest“.
Nezabúdajme, že zatiaľ nehovoríme ani o možnej blokáde Hormuzského prielivu; stále sme pri Červenom mori/Bab al-Mandeb.
Pretože ak straussovskí neokoni v Beltwayi budú skutočne ignorovať zmenu paradigmy a budú konať v zúfalstve, aby dali Iránu “lekciu”, blokáda kombinácie Hormuz – Bab al-Mandeb by mohla prudko zvýšiť cenu ropy minimálne na 500 dolárov za barel, čo by spustilo imploziu trhu s derivátmi v hodnote 618 biliónov dolárov a zrútenie celého medzinárodného bankového systému.
Papierový tiger v pasci
Mao Ce-tung mal napokon pravdu: USA sú možno v skutočnosti papierovým tigrom. Putin je však oveľa opatrnejší, chladnejší a vypočítavejší. Pri tomto ruskom prezidentovi ide o asymetrickú reakciu, a to presne vtedy, keď ju nikto nečaká.
To nás privádza k hlavnej pracovnej hypotéze, ktorá možno dokáže vysvetliť tieňovú hru maskujúcu jediný ťah Ansaralláhu na šachovnici.
Keď Pulitzerov investigatívny novinár Sy (Seymour) Hersh dokázal, ako Bidenov tím vyhodil do vzduchu plynovody Severného prúdu, nedošlo k žiadnej ruskej reakcii na to, čo bol v podstate teroristický čin proti Gazpromu, Nemecku, EÚ a množstvu európskych spoločností. Napriek tomu Jemen teraz jednoduchou blokádou prevrátil svetovú lodnú dopravu naruby.
Čo je teda zraniteľnejšie? Fyzické siete globálnych dodávok energie – “Potrubostan”, alebo “talasokracia” 1 – teda štáty, ktoré svoju moc odvodzujú od námornej nadvlády?
Rusko uprednostňuje Potrubostan: napríklad plynovody Severný prúd a Sila Sibíri 1 a 2. Ale USA, hegemón, sa vždy spoliehali na svoju talasokratickú moc ako dedič “Británie, ktorá vládne vlnám”.
No už nie. A prekvapujúco, dostať sa do tohto stavu si nevyžadovalo ani “jadrovú” možnosť – blokádu Hormuzského prielivu, s ktorou sa Washington hrá a straší ako šialený.
Samozrejme, že nebudeme mať jasný dôkaz. Ale je to fascinujúca téza, že jediný jemenský krok mohol byť koordinovaný na najvyššej úrovni medzi troma členmi BRICS – Ruskom, Čínou a Iránom, neokonskou novou “osou zla”, plus ďalšími dvoma členmi BRICS+, energetickými veľmocami Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi. V zmysle “ak to urobíte, my vám budeme kryť chrbát”.
Nič z toho, samozrejme, neuberá na jemenskej čistote: ich obrana Palestíny je svätou povinnosťou.
Západný imperializmus a potom turbokapitalizmus boli vždy posadnuté pohltením Jemenu, čo Isa Blumi vo svojej skvelej knihe Zničenie Jemenu opísal ako proces, ktorý “nevyhnutne zbavuje Jemenčanov ich historickej úlohy hospodárskeho, kultúrneho, duchovného a politického motora pre veľkú časť sveta Indického oceánu“.
Jemen je však nedobytný a verný miestnemu prísloviu “smrteľne nebezpečný” (Jemen Fataakah). Ako súčasť osi odporu je teraz jemenský Ansaralláh kľúčovým aktérom v komplexnej dráme celej Eurázie, ktorá nanovo definuje prepojenie srdca; a popri čínskej iniciatíve Pásmo a cesta (BRI), medzinárodnom dopravnom koridore sever-juh (INSTC) vedenom Indiou, Iránom a Ruskom a novej ruskej Severnej námornej ceste zahŕňa aj kontrolu nad strategickými kontrolnými bodmi okolo Stredozemného mora a Arabského polostrova.
Ide o úplne iný model obchodného prepojenia, ktorá rozbíja na kusy západnú koloniálnu a neokoloniálnu kontrolu nad Afro-Euráziou. Takže áno, BRICS+ podporuje Jemen, ktorý jediným ťahom ochromil Pax Americana “matku všetkých geopolitických problémov”.
* zdroj