Site icon Spolok ARCHA o.z.

Ako dlho už jeme „zdravý” ukrajinský chlebík s chlórpyrifosom?

Aj napriek tomu, že sa úradom podarilo zachytiť kontaminovanú ukrajinskú pšenicu v slovenskom mlyne v Kolárove, kde sa našlo zvýšené množstvo pesticídu, obava, že Slováci môžu už dlhšiu dobu konzumovať toxické pekárenské výrobky vôbec nemusí byť nereálna.

Ukrajinskú pšenicu mohli mlieť i ostatné slovenské mlyny a na Slovensko sa mohla dostať ukrajinská kontaminovaná pšenica cez Poľsko, pričom mohla byť deklarovaná ako od poľských prvovýrobcov. V rámci voľného obchodu EÚ k nám mohla doraziť aj kontaminovaná ukrajinská múka, ktorú mohli namlieť mlyny v Maďarsku alebo Poľsku a tak je celkom možné, že si možno aj dnes niektorí Slováci pochutnávajú na toxickom rožku či chlebe

Aj keď úrady pátrajú po ukrajinskej pšenici a vyhodnocujú vzorky, zabrániť na sto percent tomu, aby sa ukrajinské problémové agrokomodity nedostali do slovenského potravinového reťazca je len ilúziou. Obilie či múka pritom na Slovensku nemajú končiť. Pre zásielky z Ukrajiny má byť Slovensko len tranzitnou krajinou.

Tomu, že sa na Slovensko rôznymi spôsobmi dopravujú vysoké množstvá ukrajinského obilia i múky bez adekvátnej kontroly, napovedajú viaceré skutočnosti.

Nestalo sa to raz, že slovenskí pestovatelia prišli po bránu mlynu a otočili ich naspäť. Odmietli ich s domácou produkciou, a to práve pre bezkonkurenčne nižšej cene obilia z Ukrajiny,” priblížila tajomníčka Združenia pestovateľov obilnín Vladimíra Debnárová.

Slovenskí mlynári poukazujú na lacnú múku, ktorá sa z ukrajinskej pšenice melie v Poľsku a odtiaľ sa dostáva na Slovensko.

Slovenskí farmári a mlynári hovoria, že kontroly colníkov na ukrajinsko-slovenskej hranici sú zbytočné. „Nikto neodsleduje múku, pretože už je kvázi poľská,” skonštatoval predseda Slovenskej spoločnosti Peter Močko.

„V skutočnosti tu vládne pekný galimatiáš, pretože na Slovensko prichádza z Poľska alebo Maďarska obilie, ktoré sa síce deklaruje ako poľské či maďarské, ale reálne môže ísť o ukrajinské, to však už nik nemusí evidovať a hlásiť,” vyslovil obavy z možných podvodov farmár Robert Kovács.

* zdroj (krátené)

pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

V potravinovom reťazci okrem “bežných” jedovatých, chemických “maglajzov” zo Západu, ktoré sú k nám dodávané dlhodobo, je ukrajinská pšenica čosi ako pOtraviny s pridanou likvidačnou hodnotou. Hoci nejde o pOtraviny rýchleho devastačného účinku, z dlhodobého hľadiska ide o poškodzovanie populácie ako celku.

Aké máme k dispozícii riešenie?

Začnime si pri nakupovaní vyberať naše, slovenské výrobky. Isto, aj pod označením “slovenské” sa budú vyskytovať jedy a chemikálie, ale bude ich na našom stole oveľa menej.

Exit mobile version