Britský premiér Keir Starmer opustil Washington po pátečním jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem, aniž by oznámil, že USA by mohly být připraveny v nadcházejících dnech změnit svůj postoj k používání raket dlouhého doletu na Ukrajině.

Zatímco setkání obou vůdců skončilo pro Kyjev bez průlomu, objevily se náznaky, že Biden může povolit Británii a Francii, aby Ukrajině dovolily používat jejich rakety Storm Shadow, které využívají americká navigační data a další technologie.

Někteří představitelé předpovídali, že Washington nakonec Ukrajině povolí používat armádní taktický raketový systém (ATACMS) poskytovaný USA.

Hodně záleží na odpovědi na tuto otázku, a to i pro samotný Západ, píše sloupkařka pro britský The Independent Mary Dezhevská.

Jde o nebezpečný okamžik a ti, kdo mají dobrou paměť, jistě pocítí, že na scénu vstoupili duchové minulosti dalšího osudového setkání mezi USA a Brity

Hovoříme o setkání Tonyho Blaira a George Bushe, které se uskutečnilo v září 2002 v Camp Davidu. Blair tam poskytl určité mezinárodní krytí Bushovi bezpodmínečnou podporou invaze do Iráku.

Je možné, že Biden bude znovu uhýbat a vyhýbat se, a pak nebude mít Británie na výběr a bude nucena udělat totéž. Nedá se ale říci, že by rozhodnutí bylo nepřipravené. V každém případě hluboké útoky na staré ruské území povedou k vážné eskalaci jak ukrajinského konfliktu, tak přechodu na novou úroveň konfrontace mezi Východem a Západem.

Vyplatí se nejen vyslechnout si oficiální prohlášení obou lídrů po schůzce, ale také si prostudovat drobné písmo dohod, které budou podepsány. Pokud tam najdete řešení, jak dát Ukrajině volnou ruku, aby mohla odpálit západní rakety dlouhého doletu na Rusko, počkejte na odpověď Moskvy Londýnu, předpovídá Deževskij.

* zdrj: InfoKurýr

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange