Site icon Spolok ARCHA o.z.

Ajajaj, daľší problémisti EÚ! Taliansky parlament v neprítomnosti premiérky odmietol ratifikáciu reformy ESM

Itálie byla poslední zemí, jejíž souhlas chyběl. Co přesně za tím stojí?

Němci a Brusel jsou v šoku!

Převzato z německého © 2024 Handelsblatt GmbH – společnostHandelsblatt Media Group GmbH & Co. KG

Italská premiérka Giorgia Meloni a její ministr financí Giancarlo Giorgetti nebyli v parlamentu, když jim jejich pravicoví poslanci krátce před Vánocemi přinesli nové potíže s EU: Meloniho Fratelli d’Italia a Giorgettiho Lega hlasovaly proti reformě Evropského mechanismu stability (ESM) ve čtvrtek.

Finanční nástroj byl vytvořen v roce 2012 na ochranu států eurozóny, které se potýkají s problémy. Reforma by nyní měla umožnit ESM sehrát větší roli při záchraně bank a zároveň snížit riziko pro „globální“ investory při restrukturalizaci vládního dluhu.

ESM je v Itálii již léta politicky obviněn a strach z „trojky“ je znovu a znovu podněcován z různých politických táborů. Pod tímto jménem se stali známí zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, kteří s Řeckem vyjednávali podmínky pro peníze z ESM během krize eura.

V Římě se šíří obavy, že by reforma mohla nyní podkopat národní suverenitu a vést k nežádoucím úsporným opatřením. Proti reformě ve středu hlasovalo i levicové Hnutí pěti hvězd, které sedí v opozici.

Hlasování vůbec nebylo o tom, že Itálie vyklepala hrnec ESM – ale pouze o souhlasu s reformou mechanismu, která byla dohodnuta již v roce 2021. Sama Meloniová  ji naznačila, že Itálie ESM nikdy nepoužije. Vicepremiér Salvini oslavuje blokádu ESM

Itálie je jedinou z 20 zemí eurozóny, která dosud reformu neratifikovala. S novými pravidly souhlasila i tehdejší (eurobolševická – doplněno) vláda.

Změny měly skutečně vstoupit v platnost začátkem roku. Hlavní prvek: V budoucnu by měl ESM poskytovat prostředky v případě krize, kdy bude vyčerpán fond pro řešení problémů bank SRF, který financují samotné finanční instituce.

 „Italští důchodci a pracující nebudou riskovat, že zaplatí za záchranu zahraničních bank,“ radoval se lídr Ligy a vicepremiér Matteo Salvini pouhých deset minut po rozhodnutí. Nesouhlas s reformou už předem hlasitě vyjádřil.

Třetí koaliční partner, konzervativní Forza Italia v čele s ministrem zahraničí Antoniem Tajanim, se většinou zdržel hlasování. Sama Meloniová byla ale také velmi zdrženlivá. Jako tehdejší opoziční politička označila ESM za „oprátku kolem krku“.

Meloni dlouhou dobu využívala ESM jako podíl na jednání o nových pravidlech dluhu. Země EU se tam tento týden dohodly na flexibilnějších předpisech. Meloni to ve středu popsala jako „lepší výsledek“.

O to více udivuje sousední země nesouhlas s ESM. „To velmi poškodí reputaci Itálie v Evropě,“ řekl diplomat v Římě. Šéf Euroskupiny Paschal Donohoe plačtivě vyjádřil zklamání: To znamená, že chybí milník na cestě k bankovní unii v Evropě.

„Hlasování o ESM způsobilo, že naše země vypadá velmi špatně,“ řekla předsedkyně sociálních demokratů v parlamentu Chiara Braga. Bývalý italský premiér Romano Prodi označil blokádu za „známku nestability“. Rozhodnutí izoluje zemi.

Itálie pravděpodobně ztratí respekt v Bruselu

V poslední době opakovaně slýcháme chválu na výkon pravicové italské vlády v Bruselu a její nečekaně pragmatický a proevropský přístup. Veto reformy ESM by nyní mohlo vést ke ztrátě důvěry a reputace mezi europartnery.

V italských médiích se spekuluje o tom, že ne ESM by mohlo mít co dočinění i s finálním jednáním o Paktu stability a růstu: Nová pravidla dluhu nakonec vyjednalo pouze Německo a Francie – a Itálie zůstala stranou.

Blízcí Meloniové řekli, že ESM nenabízí příležitost pro „nové úvahy“ na úrovni EU. Jak přesně budou věci nyní pokračovat, není jasné. Je reforma již minulostí? Existuje prostor pro opětovné vyjednávání, i když všechny ostatní parlamenty již reformu schválily? Nebo v nejhorším případě bude dokonce potřeba nové kolo ratifikace v celé Evropě, pokud bude reforma ESM znovu revidována?

Jedna věc je jasná: Smlouva o ESM prozatím nadále platí ve své současné podobě. Generální ředitel ESM Pierre Gramegna v pátek ráno litoval rozhodnutí Itálie. Ale také jasně řekl: ESM je odhodlán nadále podporovat své členy při zajišťování finanční stability eurozóny. „Bude to tak i nadále podle současné smlouvy o ESM.“

P.S. Co na to eurobolševický agent Pávek na Pražském hradě se zatím neví. I když zlí jazykové tvrdí, že s jeho I.Q. stejně žádnou myšlenku nemá…

P.S.S. Všímáte si, že mimo Bruselu a Německa jsou nepřítelem Bruselu všechny evropské země, nejen Maďarsko a Slovensko? Tak co lže agent Pávek na Pražském hradě a lokaj Petr Fiala, že jen česká opozice a Orbán?

* zdroj

Exit mobile version