Site icon Spolok ARCHA o.z.

Aj proruskí „PROXY“ sa vyzbrojujú…

Tankovací loď amerického námořnictva USNS Big Horn poškozena raketou. Hútiové i Hizballáh obdrželi rakety schopné zasáhnout velké válečné lodě.

SS-N-26 „Strobile“ (P-800 Onyx)/Yakhont/Yakhont-M jsou ruské protilodní řízené střely vyvinuté organizací NPO Mašinostrojenije. Jsou známy tři varianty střely.

Varianta spouštěná lodí je známá jako P-800 Onyx a NATO ji označilo jako SS-N-26 „Strobile“. Exportní varianta pozemní verze je známá jako Yakhont. Vzduchem spouštěná varianta byla vyvinuta v roce 1999 a je známá jako YAKHONT-M. Byla navržena dílčí verze a předpokládá se, že bude vybavena Yasen. Onyxy lze odpálit ze země pomocí dvou variant odpalovacího systému Bastion: stacionární Bastion-S a přenosná Bastion-P.

Jachontoví Hútíové. I proruští proxy se vyzbrojují

Co si budeme povídat, je to dobrá, dokonce velmi dobrá informace agentury Reuters, která uvedla, že Írán působil jako tajný prostředník mezi Ruskem a Hútíi při předávání ruských protilodních raket Jachont Hútíům.

K zasažení západních lodí. Protože Hútíové jsou také dobrá organizace. Přesněji řečeno – jde o polovojenskou skupinu šíitů-zeiditů (džarúditů) působící v Jemenu pod názvem Ansar Alláh (nebo, chcete-li, Ansarullah, Ansarullah či Ansar Alláh). V arabštině to znamená „Alláhovi partyzáni“, což vlastně definuje povahu hnutí.

Na jedné straně hájí Hútíové jemenskou identitu a zájmy Jemenců proti cizím kulturním a duchovním vlivům, na straně druhé se staví do pozice nositelů panislámské ideologie reformního, ale protiimperialistického typu. Pod velmi jasným a hlavně adresným heslem – „Smrt USA, smrt Izraeli, prokletí Židům, vítězství islámu“.

Představitelé hnutí zároveň tvrdí, že hnutí neusiluje o doslovné zničení Spojených států a Izraele, ale pouze o odstranění jejich vlád, jež provádějí „imperialistickou“ politiku vůči islámskému světu.

V roce 2021 se tehdejší nový americký prezident Joe Biden, který byl ještě zjevně při smyslech, vyslovil pro usmíření s Hútíi. Dokonce inicioval jejich vyřazení ze seznamu teroristických organizací, což Ansar Alláh uvítal. A slíbil, že nebude nic podnikat proti lodím ze západních zemí spřátelených s Izraelem, jež proplouvají vodami Rudého moře a úžinou Bab-el-Mandeb.

Vše se změnilo po 7. říjnu 2023, kdy došlo k teroristickému útoku nebo provokaci v pásmu Gazy, po níž Izrael hodlal zničit Hamás a vymazat pásmo samotné i jeho obyvatele z mapy.

Již 14. listopadu 2023 Hútíové oznámili, že zaútočí na všechny lodě jakkoli spojené s Izraelem, a své akce označili za reakci na „americko-izraelskou agresi v pásmu Gazy“. Počátkem prosince téhož roku skupina pohrozila, že zaútočí na všechny lodě plující do Izraele bez ohledu na to, kdo je vlastní.

Námořní obchod v regionu byl prakticky ochromen. Hútíové potopili nejméně dvě lodě a další unesli, což donutilo lodní společnosti odklonit náklady a podle zdrojů z odvětví zvýšit náklady na pojištění lodí pohybujících se v Rudém moři.

Pro pochopení rozsahu škod je důležité připomenout, že švýcarská společnost Mediterranean Shipping Company (MSC), francouzská CMA CGM, dánský lodní gigant Maersk a německá dopravní společnost Hapag-Lloyd uvedly, že budou hledat jiné obchodní trasy. A tito lodní giganti dohromady zajišťují téměř 54 % kontejnerové dopravy na celém světě.

Západní proizraelská koalice vedená Spojenými státy a Velkou Británií tam vyslala válečné lodě, aby situaci vyřešily. Ty si však velmi rychle vylámaly zuby – Hútíové se nezalekli, právě naopak – prohlásili, že je všechny potopí. Novými raketami, které, jak se ukázalo, už mají.

Hútíové jsou opravdu dobrá organizace

Nedávno zasáhli Izrael nadzvukovou raketou, proti níž izraelská protivzdušná obrana (slavná „Železná kopule“) nic nezmohla. A ještě naznačili, že to je jen začátek, neboť své hnutí považují za součást – Íránem vedené – „osy odporu“ proti Izraeli, USA a celému Západu – spolu s Hamásem a Hizballáhem.

Proto zpráva o možném předání raket Jachont Hútíům velmi dobře koreluje s dalšími informacemi, jak se říká, back-to-back. Totiž, že tankovací loď amerického námořnictva USNS Big Horn byla během operace na Blízkém východě poškozena v důsledku incidentu, který se podle mluvčího námořnictva stále vyšetřuje.

Zmíněný mluvčí námořnictva neuvedl, kde přesně k incidentu došlo ani jaký typ poškození tankovací loď utrpěla. Poškození však utrpěla poté, co dotankovala a zásobila lodě operující v regionu, včetně letadlové lodi USS Abraham Lincoln a několika torpédoborců s řízenými střelami. A o této úderné skupině letadlových lodí amerického námořnictva je známo, že operuje v Ománském zálivu a jeho okolí proto, aby vyslala Íránu jakýsi odstrašující signál.

„Je příliš brzy na to, abychom spekulovali o specifikách nebo příčinách poškození,“ řekl o zasažené tankovací lodi jeden z představitelů amerického námořnictva. Již nyní je však jasné, že Írán se při předávání Jachontů Hútíům asi hodně vyděsil. Nebo se snad vysmál odstrašujícím signálům? Proč by se měli Íránci bát, když se nebojí Hútíové?

A Hútíové se opravdu nebojí, protože Jachont je také velmi dobrá střela. Příručky uvádějí, že jde o exportní název sovětské univerzální nadzvukové protilodní střely středního doletu. Jmenuje se P-800 Onyx (námořní index URAV – 3M55, exportní název – Yakhont, podle klasifikace amerického ministerstva obrany a NATO – SS-N-26 Strobile) a je určena k boji proti hladinovým námořním uskupením, jednotlivým lodím a pozemní infrastruktuře v podmínkách silné palby a elektronických protiopatření.

Z jeho takticko-technických charakteristik (TTC) připomeňme jen, že dolet jeho základního modelu „Onyx“ je až 300 km (po kombinované trajektorii), další konfigurace „Onyx-M“ – až 800 km. Výška letu na pochodovém úseku – až 14000 m a na závěrečném úseku – 10-15 m. Maximální rychlost – 3182 km/h ve výšce a na povrchu – 2448 km/h. Jinými slovy, obtížně viditelný a zachytitelný v zaměřovači.

I západní generalita uznává další výhody Jachontu: nadhladinový dostřel, plnou autonomii bojového použití („shot-forget“), soubor flexibilních („low“, „high-low“) trajektorií, vysoké nadzvukové rychlosti ve všech úsecích letu, plnou unifikaci pro širokou škálu nosičů (hladinové lodě všech hlavních tříd, ponorky a pozemní odpalovací zařízení), jakož i efektivní použití v podmínkách elektronických protiopatření, neboť nadzvuková rychlost znesnadňuje nepřátelským protiletadlovým střelám tyto střely zneškodnit.

„Jachonty“ v různých modifikacích najdeme v postsovětských zemích (tam, kde nějaké zůstaly) a v Rusku (nahrazeny raketami Kalibr), dále ve Vietnamu, Sýrii, Indii a Indonésii.

V červenci letošního roku deník The Wall Street Journal rovněž informoval o tom, že Rusko zvažuje vyslání raket. O roli Íránu jako prostředníka se však dříve nemluvilo. A nyní, jak uvádí agentura Reuters a další západní a regionální zdroje, Írán zprostředkoval stále probíhající tajná jednání mezi Ruskem a Hútíi o předání těchto protilodních raket jejich organizaci, což jen podtrhuje prohlubující se vazby Teheránu s Moskvou.

Hútiové a Rusové se setkali letos v Teheránu nejméně dvakrát. Přitom rozhovory o dodávce desítek raket, které mají dolet přibližně 300 kilometrů, pokračují, přičemž další schůzky se v Teheránu očekávají v nadcházejících týdnech.

Západ rovněž informoval, že Rusko dosud neučinilo rozhodnutí o předání Jachontů, ale odborníci již nyní blazeovaně konstatují, že by (Jachonty) umožnily Hútíům přesněji zaměřovat obchodní lodě v Rudém moři a zvýšit hrozbu pro americké a evropské válečné lodě, jež je chrání. A to je jistě povzbudivé.

To ale není všechno. Jak víte, již v listopadu 2023 stejná tisková agentura Reuters informovala, že Hizballáh obdržel ze Sýrie rakety Jachont schopné zasáhnout velké válečné lodě. A právě tehdy vydal vůdce Hizballáhu Sajjid Hasan Nasralláh videoposelství, v němž poukázal na americké válečné lodě, jež připluly do východního Středomoří po teroristickém útoku ze 7. října, aby zastrašily všechny odpůrce Izraele, a varovaly je, že jsou připraveny proti nim zasáhnout. „I my jsme se na vaši flotilu, jíž nám vyhrožujete, připravili,“ řekl Nasralláh a libanonské zdroje agentury Reuters upřesnily, že vůdce bojovníků měl na mysli konkrétně Jachonty.

Agentura Reuters se samozřejmě obrátila na Kreml s dotazem, jak se Jachonty dostaly do vlastnictví Hizballáhu. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v odpovědi uvedl: „Nevíme, zda je to pravda, nebo ne. Za druhé, žádné takové informace nemáme.“

Inu, co by mohl říci, když všichni už dávno vědí, že už v roce 2007 Rusko a Sýrie podepsaly smlouvu o dodávce partie Jachontů. Což znamená, že schopnost Hizballáhu útočit na lodě se výrazně zvýšila. Zdroj navíc agentuře Reuters řekl, že Hizballáh vybudoval impozantní arzenál a že „má nejen Jachonty, ale i další věci“.

A nyní se zdá, že Hútíové mají Jachonty také. A to může znamenat jediné – že se začíná realizovat další myšlenka, která koluje v ruském veřejném mínění, a to jak mezi civilními experty, tak mezi vojáky – že Rusko využívá své proxy-síly, jež s ním sympatizují po celém světě. A nejen sympatizují, jsou dokonce připraveny bojovat proti protivníkům Ruska, pokud jim Rusko dá něco, s čím mohou bojovat. Tedy včetně potřebných zbraní.

Používání zástupných (tj. skrytých či proxy) sil je dlouhodobě osvědčenou taktikou všech států, které z řady důvodů nemohou jít do otevřené konfrontace s nepřítelem, ale chtějí ho všemožně oslabit. Nebo dokonce i porazit.

Stejně jako nyní USA, které mají v současnosti pravděpodobně nejvíce zástupných sil na celém světě, využívají Ukrajinu k tomu, aby „způsobily strategickou porážku“ Rusku rukama nešťastných Ukrajinců, kteří se proměnili ve spotřební materiál a potravu pro děla. USA chtějí zapojit Tchaj-wan do boje proti Číně. Nebo Filipínce poštvat proti Jihokorejcům. Spojené státy obecně nahánějí do svých sítí každého a každého také využívají pro své vlastní účely. Cynicky a otevřeně.

Proxy-síly má každý, kdo na to má peníze

Na Blízkém východě má obrovské množství skrytých a ochotných sympatizantů Íránu, zatímco Hamás, Hizballáh nebo Hútíové to nepřiznávají jen kvůli pozlátku a zachování vlastního obrazu nezávislosti.

Rusko má však také své proxy, na něž tajně útočí přisluhovači Spojených států, Británie, Izraele a dokonce i nejrůznější menší euroskupinky.

A hle, přichází velmi dobrá informace o „jachontovských Hútíech“. Drobnost, ale příjemná. Příjemná pro mnoho lidí v Rusku i za jeho hranicemi. Protože – jak dlouho ještě může Rusko snášet, když jeho zdvořilost, mezinárodní slušnost a dodržování zákonů někdo stupidně vnímá jako projev slabosti.

Každou věc na šroubek můžeme nahradit jinou – s jinými závity. A zástupné síly jsou skryté proto, že nikdo potom neví, kdo je silnější…

AUTOR: Vladimir Skačko, Preklad: PhDr. Jana Görčöšová/Nová Republika, ZDROJ

Exit mobile version