Site icon Spolok ARCHA o.z.

A je to vonku!

A je to vonku! Konečne je jasné, prečo Brusel tak zúrivo bojuje o Záporožskú jadrovú elektráreň! Rusko jej privlastnením získalo neuveriteľných 260 miliárd dolárov!

RUSKO/UKRAJINA: Ako Rusko získalo 260 miliárd dolárov, čo zodpovedá takmer 90% rezerv, ktoré Rusku zmrazil Západ?

Foto: Pohľad na Záporožskú atómovú elektráreň pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny

Prezident Vladimir Putin po pripojení Záporožskej oblasti k Ruskej federácii podpísal 5. októbra dekrét o prevode Záporožskej jadrovej elektrárne (ZJE) na Ruskú federáciu. Rusko sa týmto spôsobom snaží legalizovať proces privlastnenia si tejto najväčšej jadrovej elektrárne v Európe, ktorú obsadilo na začiatku invázie. V Putinovom dekréte sa uvádza, že Záporožskú jadrovú elektráreň „vlastnými silami alebo zapojením iných organizácií” bude teraz prevádzkovať Organizácia pre prevádzku Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá bola vytvorená pred niekoľkými dňami.

Ukrajinský Enerhoatom v reakcii uviedol, že ZJE bude na Ukrajine naďalej fungovať v súlade s ukrajinskou legislatívou v rámci ukrajinského energetického systému. Pripomenuli tiež dekrét prezidenta Zelenského, podľa ktorého sa Putinove dekréty o anexii ukrajinských území a všetky ostatné jeho rozhodnutia, akty a zmluvy považujú za neplatné.

Táto najväčšia európska jadrová elektráreň ročne vyrobí približne 40 miliárd kWh (čo predstavuje 50 % všetkej energie vyrobenej v ukrajinských jadrových elektrárňach) a pokrýva pätinu spotreby elektrickej energie v krajine. Záporožská elektráreň zásobuje elektrickou energiou nielen Chersonskú oblasť a obsadené okresy Záporožskej oblasti, ale aj Ukrajinou kontrolované mesto Záporožie a jeho okolie, ako aj regióny Mykolajiv a Odesa.

V posledných mesiacoch sa niekoľkokrát stala terčom masívneho ostreľovania zo strany ukrajinských ozbrojených síl. V piatok sa uskutočnil ďalší útok z ukrajinskej strany, ktorý poškodil poslednú komunikačnú linku spájajúcu Záporožskú jadrovú elektráreň s ukrajinskou energetickou sústavou. V dôsledku ostreľovania ukrajinskými silami bolo poškodené a odpojené posledné vysokonapäťové vedenie spájajúce jadrovú elektráreň s ukrajinským energetickým systémom. Bolo poškodené najmä 750 kV vedenie Dnipropetrovskaja a ZJE bola nútená prejsť na dieselové generátory v automatickom režime. Ukrajina zámerne prerušila posledné vedenie na prenos elektrickej energie a zasiahla tepelnú elektráreň v Energodare, aby zabránila spusteniu blokov jadrovej elektrárne, zdôraznil Vladimir Rogov, predseda hnutia Sme spolu s Ruskom.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová predtým uviedla, že ukrajinskí vojaci sa na ZJE pokúšali vyrobiť špinavú jadrovú bombu. Informácia o tom, že Ukrajina na ZJE hromadila vojensky využiteľný jadrový materiál prišla z prekvapivého zdroja.

Na panelovej diskusii s názvom „Štáty, ktoré vyvolávajú obavy” v rámci ostatného Svetového ekonomického fóra v Davose sa zúčastnil Mariano Grossi, riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Najskôr uviedol, že „Štyridsať percent dnes fungujúcich jadrových elektrární bolo postavených v dôsledku poslednej veľkej energetickej krízy a v súčasnosti – po značných počiatočných nákladoch – dodávajú jednu z najlacnejších elektrín na svete,” a vysvetlil, že dnes viac ako 440 jadrových reaktorov fungujúcich na celom svete vyrába štvrtinu nízkouhlíkovej elektriny a viac ako 50 reaktorov je v súčasnosti vo výstavbe.

Následne Grossi hovoril o jadrových rizikách vyplývajúcich z konfliktu na Ukrajine a o obnovenom záujme o multilateralizmus na celom svete. Uviedol, že MAAE sa snaží navštíviť ukrajinskú jadrovú elektráreň v Záporoží, ktorú okupujú ruské sily, aby overila, či 30 000 kg plutónia a 40 000 kg obohateného uránu, ktoré sú tam uskladnené, neboli zneužité na iné účely. Grossi ďalej uviedol, že konflikt na Ukrajine neprináša nič pozitívneho okrem toho, že teraz „sa obnovilo presvedčenie, že spolupráca prostredníctvom medzinárodných inštitúcií, multilaterálne, spoločne bude vždy riešením – unilateralizmus nič nerieši, všetko zhoršuje”.

Aby sme pochopili hodnotu Ruskom nadobudnutého kapitálu na ZJE, pozrime sa na cenu jedného gramu plutónia odhadovanú na 5000 – 13000 USD (v závislosti od čistoty plutónia). V Záporožskej jadrovej elektrárni zostalo 30 miliónov obohatených gramov. Vynásobte priemernou cenou, povedzme 8000 dolárov za gram, a dostanete = 240 000 000 000 USD. Ešte raz: 240 miliárd dolárov len hodnota plutónia! To sa takmer rovná hodnote ruských aktív zmrazených Západom. Možno si pán Grossi pomýlil čísla? Nie, správa je stále dostupná na webovej stránke MAAE. Pre Rusko je to celkom slušný zisk.

Ak celý ruský jadrový priemysel spotrebuje ročne ~ 5500 kg prírodného neobohateného uránu, potom 40 000 kg obohateného uránu môže poháňať ruské jadrové elektrárne celé desaťročia! Okrem toho je tu však aj spomenuté plutónium. Na jadrovú bombu je potrebných 6 až 10 kg plutónia reaktorovej kvality, t. j. podľa konzervatívneho odhadu Rusko získalo plutónium na výrobu 3 000 jadrových hlavíc!

To je viac ako arzenál všetkých krajín sveta dohromady, okrem USA a Ruska. Prečo si teda Ukrajina vytvorila také veľké zásoby? Ak máme veriť oficiálnemu Kyjevu, nič také tam neexistuje a všetko je to lož. Ale z dvoch zdrojov informácií – MAAE (so sídlom v Rakúsku) a Zelenského – je akosi dôveryhodnejší ten prvý.

Ukázalo sa, že Kyjev skutočne skladoval, vyvíjal a s najväčšou pravdepodobnosťou plánoval niečo vyrobiť z tých 30 ton plutónia a 40 ton uránu. A oba prvky sú obohatené a sú len krok od toho, aby boli vložené do rakiet Točka-U, ktoré nacionalisti opakovane vypúšťali na mierové mestá na Donbase. Stačí si spomenúť, ako ukrajinskí predstavitelia v roku 2020 vyzývali na zhodenie jadrových zbraní na Moskvu a Petrohrad. Ukazuje sa, že Ukrajina svojimi slovami aj činmi poskytla viac než dosť dôvodov na vážne pochybnosti o jej zbrojnom programe.

AUTOR: Amalia Zatari

ZDROJ: https://www.bbc.com/russian/news-63106095

Překlad: HSP

* prevzaté z cz24.news

Exit mobile version