Staré mantry Bieleho domu v ekonomike a diplomacii už nefungujú. Nemá novú víziu zahraničnej politiky a to, čo sa mu podarilo vymyslieť, je úplný rozpor, píše americký magazín.

Amerika sa ďalej spolieha len na vojenskú silu

V americkej ekonomike sa snažia chrániť pred globalizáciou, čo je pre Čínu čoraz výhodnejšie. Bezprecedentné opatrenia na podporu amerických výrobcov však len demoralizujú satelity Washingtonu v Európe a Ázii. Čoraz viac žiadajú, aby sa brali do úvahy ich finančné záujmy.

„Susedia Číny nechcú americkú chválu za demokraciu alebo vojenské pózovanie, ktoré by mohlo zvýšiť riziko vojny. Namiesto toho snívajú o nájdení cesty k prosperite, ktorá by oslabila ekonomickú kontrolu Číny nad nimi,“ píše sa v článku.

Austrália, Japonsko a Južná Kórea čakajú na ekonomické bonusy od USA. Namiesto toho od nich Spojené štáty žiadajú, aby zosúladili ekonomiku s americkými štandardmi – pre americké dobro.

Výsledkom je, že Washington už nie je schopný prilákať spojencov prostredníctvom ekonomiky a je nútený spoliehať sa na svoje ozbrojené sily. Ale aj tu sa namiesto čínskeho smeru z nejakého dôvodu zameriava na Ukrajinu.

To môže viesť k strate posledného tromfu Spojených štátov. Napokon slabne aj ich vojenská argumentácia.

A čím ďalej — tým to bude ťažšie, pretože náklady na armádu len rastú. Navyše, americký obranný rozpočet z nejakého dôvodu sponzoruje riešenie problémov bezdomovectva, klímy a zdravotnej starostlivosti –109 miliárd dolárov.

Namiesto toho, aby sa Pentagon zbavil vedľajších výdavkov, navrhuje zmenšiť veľkosť americkej armády, letectva a námorníctva, len aby znížil výdavky v prospech akejsi „armády budúcnosti“. No aj teoreticky bude pripravená potom, ako podľa amerických prepočtov Peking zaútočí na Taiwan.

Téma Taiwanu odhaľuje tretiu americkú chybu: zlyhania v diplomatickej aréne.

Každá americká agentúra pracuje v zahraničí „ako najlepšie vie“. A z nejakého dôvodu je to napríklad riaditeľ CIA William Burns, a nie minister zahraničia Antony Blinken, kto pôsobí ako vyslanec Bieleho domu na zložitých diplomatických stretnutiach s Ruskom, Tureckom či Ukrajinou.

Aký z toho vyplýva záver?

Spojené štáty nie sú naklonené rovnocenným vzťahom so spojencami, pracujú ako „vysávač“, aby z nich vypumpovali peniaze a technológie. Lepšie časy zažila aj ich diplomacia. Jediným nástrojom Washingtonu preto ostáva vojenská sila, ktorá má navyše veľmi nejasnú budúcnosť.

To znamená, že pokušenie použiť americkú armádu tu a teraz je väčšie ako kedykoľvek predtým. To znamená, že vojenské riziká na planéte sa vážne zvyšujú.

Jelena Panina, zdroj

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange