Míní Imelda Ibáñezová, odbornice pro dějiny ruské diplomacie a zahraniční politiky na Petrohradské státní univerzitě, akademička Národní autonomní univerzity Mexika (UNAM).
„V obecných termínech jde o teroristický útok proti alianci mezi Německem a Ruskem, která se zformovala před léty, a které musely USA v geopolitickém plánu zabránit, protože potenciál, který by vytvářely obě strany, by měl způsobit, že mořská velmoc, jakou jsou USA, by už neměla sílu,“ tvrdí odbornice.
„V kontextu konfliktu na Ukrajině jsme viděli, že (tento scénář aliance RF – Německo) byl doslova vyhozen do povětří, a že zájmy mořské velmoci USA plnily právě tento úkol – úplně zničit alianci a nepřipustit, aby pro Rusko a Německo mělo někdy znovu smysl spolupracovat,“ podotýká Ibáñezová.
Na druhé straně, s porušením energetické bezpečnosti Evropy, jehož bylo dosaženo díky sankcím proti Rusku, se stávají Spojené státy dominujícím trhem pro evropský kontinent, a formují se vztahy závislosti na americkém palivu.
Kdy komentovala možnost jakéhokoliv vyšetřování ve světle článku Seymoura Hershe, odbornice podotkla, že k tomu nestačí iniciativa v samotné Evropě.
Plynovod „závisí, a to nejen teritoriálně, na Rusku a Německu, které by mohly dovést věc až k mezinárodnímu zločinu a mezinárodnímu soudu. Všechny státy by měly souhlasit se zahájením vyšetřování,“ místo toho však dotyčné země dávají raději přednost anglosaským zájmům.
„A chtějí být součástí tohoto kolektivního Západu. Avšak by bylo bezpochyby výborně, kdyby byly tyto důkazy proti Spojeným státům předány mezinárodnímu soudu, protože pomocí teroristického činu vyhodily do povětří plynovody Nord Stream,“ dodala Ibáñezová.
Podle jejího názoru je pravděpodobnost toho, že se věc dostane k mezinárodnímu soudu, je velmi malá.
„V dlouhodobé perspektivě uvidíme, jak se formuje ta multipolarita, a stupeň vlivu, který Spojené státy stále ještě mohou mít, když si ovšem tento vliv zachovají, protože všechny jejich útoky a jejich geopolitické zájmy nebudou zřejmě předmětem jednání mezinárodního soudu,“ podotýká Ibáñezová.
Připomenula, že podle slov Konstantina Kosačeva incident s plynovody Nord Stream by měl v souladu s mezinárodními úmluvami zavázat Švédsko a Dánsko k tomu, aby poskytly mezinárodnímu společenství veškerou informaci o této události. Kromě toho musí všechny zainteresované státy spolupracovat ve výměně informace pro vyšetřování tohoto případu, a Rusko a ruské společnosti, které utrpěly ztráty, musí dostat kompenzaci.
ZDROJ: Sputnik
* prevzaté
** súvisiace články
- Po útokoch na „Nord Stream“ musí svet zmeniť svoj postoj k USA
- luvčí MZV Číny k odhalení investigativního novináře Seymoura Hershe o teroristickém útoku USA na Nord Stream 2: Pokud je to pravda, USA to musí vysvětlit!
- Global Times: Washington dluží světu vysvětlení sabotáže plynovodů Nord Stream
Kríza Nemecko – USA? Ak je to pravda, musia byť americkí vojaci vyhostení z Nemecka
Strana AfD žiada vyšetrovanie po tom, čo bombastická správa podrobne opisuje, ako USA údajne vyhodili do vzduchu plynovod Nord Stream, píše John Cody pre portál REMIX News
Ak je správa o tom, že Bidenova administratíva vyhodila do vzduchu plynovod Nord Stream, pravdivá, mali by byť americkí vojaci z Nemecka vyhostení, tvrdí líder nemeckej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD)
Po správe jedného z najrenomovanejších novinárov v USA, že Spojené štáty vyhodili do vzduchu nemecké plynovody Nord Stream, nemecká strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) žiada vyšetrenie nových obvinení.
“Ako tvrdí americký investigatívny novinár Seymour Hersh, ktorý sa dozvedel od zdroja zapojeného do operačného plánovania, Spojené štáty americké údajne naplánovali demoláciu plynovodu Nord Stream a uskutočnili ju spoločne s Nórskom,” napísal spolupredseda parlamentnej skupiny AfD Tino Chrupalla.
… viac v pôvodnom článku – tu