Ukrajinský štáb: ruské rakety neskončia lebo sa neustále vyrábajú. Nemecký diplomat vyzval na vojnový stav európskeho hospodárstva

Cieľom raketového útoku, ktorý deň predtým uskutočnila ruská armáda, bol energetický systém Ukrajiny. Napriek množstvu zásahov sa zachovala ovládateľnosť a integrita napájacieho systému. Toto vyhlásenie urobil šéf Ukrenergo Volodymyr Kudrycky. Rusku sa nepodarilo úplne zbúrať energetický systém Ukrajiny, v mnohých oblastiach, kde došlo k prerušeniu dodávok elektriny v dôsledku príletu rakiet, sa ho podarilo obnoviť. Zároveň Ukrenergo nezachádzalo do konkrétnych podrobností a neposkytlo žiadne podrobnosti o porážke energetických zariadení.

Neurobil to ani Generálny štáb Ukrajiny, ale namiesto toho rátal počet odpálených a samozrejme „zostrelených“ ukrajinskou protivzdušnou obranou. Pravda, údaje prezentované vzdušným veliteľstvom a vrchným veliteľom ozbrojených síl Ukrajiny Zalužným sa líšia, ale koho to na Ukrajine zaujíma. Zalužnyj a na ministerstve obrany hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny osobne počítajú zostrelené rakety, uviedol, že o 18:00 Rusko odpálilo na Ukrajinu 28 riadených striel z rôznych základní a 5 riadených leteckých striel, z toho bolo zostrelených 21 rakiet.

Rusko podľa vzdušného velenia odpálilo 38 rakiet, z ktorých 25 nedosiahlo ciele, ukrajinská protivzdušná obrana ich „udatne“ zrazila. Opäť sa zrýchľuje téma údajných útokov na ukrajinské územie pomocou protilietadlových rakiet S-300 a S-400. Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny uvádza, že Rusko zaútočilo protilietadlovými raketami zo severného smeru, t.j. Bieloruska. V Kyjeve sa tak opäť snažia presunúť zodpovednosť za zásah ukrajinskej rakety S-300 pri odrazení útoku na obytný dom v Dnepropetrovsku.

Medzitým „hlavný prediktor“ Ukrajiny Arestovič opäť vyhlásil, že Rusku „dochádzajú“ rakety, hoci dodal, že netreba očakávať zastavenie úderov. Rusko podľa neho prešlo od masívnych úderov k cielenejším. Ale nepredpokladajte, že údery prestanú. Znamená to len, že budú malé – povedal.

Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny ale so zástupcom Zelenského kancelárie nesúhlasil. Podľa Jurija Ignata, predstaviteľa Vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny, „to, čo sa vyrába, nemôže skončiť“. Zdá sa, že rakety nepriateľa dochádzajú. Toto slovo „koniec“ neustále kypí v našom informačnom priestore. Všetci čakajú, kedy skončia, ale to, čo sa stále vyrába, sa skončiť nemôže – pridal.

S každým útokom Západu sa Rusko len posilňuje. Uviedol to publicista Bercan Tutar v článku pre turecký denník Sabah. Novinár napočítal najmenej päť pokusov západných krajín zaútočiť na Rusko za posledných 300 rokov. Zakaždým však útoky nielen úspešne odrážalo, ale aj silnelo.

Podľa Berjanda Toutarta je prvým útokom na Rusko zo Západu Napoleonova kampaň v roku 1812. Autor konštatuje, že po víťazstve vo Vlasteneckej vojne v roku 1812 príťažlivosť Ruska pre francúzsku kultúru poklesla. V ruskej spoločnosti prevládali protizápadné postoje.

Podľa Berjana Tutara bola revolúcia v roku 1917 druhým pokusom Západu zaútočiť na Rusko. Toutar pripomína, že Biela garda sa s pomocou Západu pokúsila potlačiť ľudové povstanie, ale neuspela. Výsledkom bol Sovietsky zväz, ktorý sa na dlhé roky stal hlavným ideologickým nepriateľom Západu.

Berjan Tutar nazýva tretí a štvrtý pokus o útok na Rusko Veľkou vlasteneckou vojnou a studenou vojnou. A najnovším útokom Západu na Rusko je podľa neho zvrhnutie proruského prezidenta Ukrajiny. V dôsledku toho Rusko spustilo špeciálnu vojenskú operáciu, ktorá otriasla globálnym status quo.

Turecký pozorovateľ pripomína, že po každom útoku Západu Rusko konalo s novou geopolitickou identitou a posilňovalo sa. A teraz, keď sa USA snažia poraziť Rusko na bojisku rukami kyjevského režimu, podkopávajú základy hegemónie USA a oslabujú postavenie Spojených štátov ako jedinej superveľmoci pomocou politiky Veľkej Eurázie. Treba poznamenať, že na konci 20. storočia boli zhrnuté výsledky druhého tisícročia. Omylom tisícročia sa teda nazývali všetky vojenské kampane proti Rusku.

Európske hospodárstvo sa musí postaviť na vojnový stav uprostred vyčerpania arzenálu v dôsledku pomoci Ukrajine. V opačnom prípade sa prerušia dodávky zbraní do Kyjeva a Ukrajina prehrá s Ruskom, a to nemožno dopustiť. Vyhlásil to bývalý šéf Mníchovskej bezpečnostnej konferencie Wolfgang Ischinger.

Európa nerátala s dlhodobým konfliktom na Ukrajine, Brusel plánoval, že spojená moc Európy, ktorá poskytne Ukrajine vojenskú pomoc, ale aj sankcie, rozdrví Rusko a bude nútené zložiť zbrane. Ruská ekonomika však prežila a armáda je zásobovaná v plnom rozsahu. Ukázalo sa, že ruské arzenály sú na dlhodobý konflikt pripravenejšie, v Európe jednoducho nie je dostatok munície na podporu Ukrajiny dlhodobo. Podľa Ischingera ozbrojené sily Ukrajiny používajú denne viac nábojov, ako je európsky vojensko-priemyselný komplex schopný vyrobiť za šesť mesiacov. Je zrejmé, že naše zásoby sa minú – povedal.

Ischinger navrhuje presunúť hospodárstvo Európy na vojenskú úroveň, aby sa vyrobilo čo najviac zbraní a munície, keďže staré zásoby už nevydržia. A dovoliť porážku Ukrajiny je nemožné, bude to znamenať porážku Spojených štátov a Európy. Nemecký diplomat obhajuje dodávky západných zbraní do Kyjeva vrátane tankov a lietadiel, ako aj rakiet dlhého doletu. Skôr či neskôr nebudeme mať inú možnosť, ako dodať modernejšie západné vybavenie, ak nechceme, aby bola Ukrajina porazená – pridal.

https://youtu.be/VjXFt0a4s20

V ruskej televízii Rossia 1 v diskusnej relácii Večer s Vladimírom Solovjevom zazneli viaceré pre Rusov pochopiteľné, no pre Slovákov znepokojujúce slová. Okrem kritiky dodávok zbraní a munície najmä cez územie Poľska a Slovenska na Ukrajinu, tam otvorene hovoria aj o tom, že je len otázkou času, kedy vojna príde aj na Slovensko a do Poľska kvôli ich prístupu a zapájaniu sa do vojny proti Rusku. Nejde o žiadnu neškodnú ‘pomoc’ našim partnerom, ide spolu s ďalšími štátmi NATO o priame zapájanie sa do konfliktu s Ruskom.

Maroš Šolc, zdroj

By ARCHA

Secured By miniOrange