USA: Je všeobecně známo, že největším producentem drog byl vždy Afghánistán. Polím s opiovým mákem se obzvláště dařilo v době, kdy byla země okupována vojsky NATO, což jen dokazuje, že šíření drog není něčím, co by Američanům kdy vadilo. Všeobecně je také známo, že Afghánci, kteří míří do Evropy, po cestě často platí heroinem.

Stejně tak USA nikterak nevadí drogový, falešně uznaný stát Kosovo, do jehož čela byla dokonce dosazena samotná drogová mafie. Důležité je, že se jedná o loutku USA a také fakt, že si na tomto okupovaném území mohl světový dráb postavit největší vojenskou základnu v Evropě.

Tedy v Afghánistánu či Kosovu nikdy dealování drog nevadilo. Stejně tak nevadí kdekoli, kde vládnou ti, kdo jsou na ruku páníčkům z Deep state. A náhle by to vadilo v případě Sýrie, která je produkcí drog ve srovnání s Afghánistánem žabař?

Sankcemi dlouhodobě ničená země je navíc v situaci, kdy jsou již vyhladovělí Syřané nuceni si na své živobytí vydělávat jakkoli je to jen možné. Třeba i výrobou a distribucí drog.

Potenciální nový americký zákon určený k omezení nezákonného obchodu s drogami v Sýrii se používá jako zbraň k útoku na stát a vyhladovění jeho obyvatel.

15. prosince prošel Senátem návrh zákona předložený americkými zákonodárci do rozpočtu ministerstva obrany na rok 2023 s cílem „Bojovat proti obchodu s drogami v syrském režimu“ s podporou 83 senátorů a opozicí pouhých 11 senátorů.

Zákon The Countering Assad’s Proliferation Trafficking And Garnering Of Narcotics Act neboli CAPTAGON Act, schválený společnými výbory sněmovny a senátu, je naplánován na základě nadcházejícího fiskálního roku 2023, kdy americký prezident Joe Biden podepíše zákon o povolení k národní obraně (NDAA).

Návrh zákona zahajuje novou fázi amerického tlaku na Sýrii a je další záminkou pro zpřísnění obležení syrského lidu, který trpí extrémně těžkými ekonomickými podmínkami, podobnými těm, které Syřané zažili během hladomoru, který oblast zpustošil během první světové války.

Tvrdé sankce uvalené Spojenými státy na základě „Caesarova zákona“ přispěly k tragédii Syřanů v době, kdy se země nachází uprostřed hospodářské krize, kdy americká okupace a kurdská autonomní správa obsadily velké oblasti země. Jde především o oblasti na východě země, bohaté na ropu, plyn a zemědělské produkty, zatímco ostatní regiony jsou okupovány Tureckem.

Washington přesto připravuje další sankce, tentokrát pod záminkou boje proti drogovým sítím, které vyrábějí a pašují drogy ze Sýrie přes západní Asii a možná i do Spojených států.

Republikánský kongresman French Hill, který návrh zákona loni představil, považuje věc za hrozbu pro mezinárodní bezpečnost a Sýrii označil za „drogový stát“. Nicméně, anonymní syrský vládní zdroj, který mluvil pro The Cradle, nesouhlasil: CAPTAGON Act je americký způsob uvalení dodatečných sankcí na syrskou vládu a větší pronikání do sousedních zemí. Američané si vymýšlejí mnoho výmluv, ale cíl je stejný: vyhladovět syrský lid a svrhnout stát. Vypadá to jako odvetná operace a způsob, jak ovládnout Sýrii.

„Vědí, že teroristické a zločinecké skupiny jsou na vzestupu, když je stát oslabený, ale místo toho, aby syrskému státu pomáhali, zvyšují jeho obležení,“ dodal.

Zákon CAPTAGON považuje „obchodování s drogami spojené s režimem syrského prezidenta Bašára al-Asada za nadnárodní bezpečnostní hrozbu, která vyžaduje strategii vlády Spojených států, jak se vypořádat s pašováním a drogovými sítěmi Captagon, aby narušila a rozdrtila Bashara al-Asada v Sýrii.“

Návrh zákona stanoví, že požadovaná strategie bude předložena Kongresu ke zvážení maximálně do 180 dnů od jeho schválení, za předpokladu, že metoda zahrnuje podporu od partnerských zemí v regionu, kde se prodává velké množství pašovaného Captagonu, jako je Saúdská Arábie.

Zákonodárci žádají Bidenovu administrativu, aby využila sankce, včetně Caesarova zákona, k potlačení drogových sítí údajně spojených se státem.

Strategie zahrnuje veřejnou komunikační kampaň s cílem upozornit na rozsah propojení Damašku s nezákonným obchodem s drogami, seznam zemí, které drogy přijímají nebo jimiž procházejí velké zásilky Captagonu a hodnocení protidrogových kapacit těchto zemí k zastavení pašování drog.

Zákonodárci také požadovali, aby strategie zahrnovala plán využití multilaterálních institucí a spolupráci s mezinárodními partnery na zničení drogové infrastruktury v zemi.

V praxi „tato strategie představuje integrovaný bezpečnostní a ekonomický plán zaměřený na přiblížení se k Sýrii, její obklíčení a zamezení přístupu k surovinám,“ říká syrský výzkumník Bassam Abdullah:

Podmínky obsažené v zákoně jsou široké a vedou k řešením amerického typu: poskytování bezpečnostní a diplomatické podpory a spolupráce se zeměmi, které špehují Sýrii, uvalování sankcí na jednotlivce a subjekty, vyvíjení ekonomického tlaku na Damašek ve spolupráci s mezinárodními partnery a vedení mediálních kampaní proti syrské vládě.

Abdullah věří, že „tento zákon je navržen tak, aby démonizoval Sýrii, ne aby vyřešil krizi, ve které Američané vidí zapletenou Sýrii, a že jde o pokračování války v jiných formách“.

Zmíněný syrský vládní zdroj uvedl, že Washington „pod záminkou údajného obchodu s drogami by mohl použít takovou strategii k zastavení dodávek potravin, ropy a surovin, že by došlo k dalšímu poškození importně-exportního řetězce, který trpí i tak výrazným poklesem“.

Jiné arabské bezpečnostní zdroje, které si přejí zůstat v anonymitě, řekly, že informace kolující mezi agenturami spolupracujícími s americkou protidrogovou agenturou naznačují, že „suroviny používané v průmyslu Captagon pocházejí z Číny a Indie.“

Syrský bezpečnostní zdroj řekle: „Sýrie byla vždy tranzitní zemí. Teroristické a zločinecké gangy však válečných podmínek využily k industrializaci, těžbě a pašování. Některé z těchto gangů dostávají západní podporu a jsou aktivní v oblastech kontrolovaných Američany.

Potvrzuje, že obnovená vláda „zasahuje proti těmto gangům a syrský aparát vynakládá veškeré úsilí na boj proti drogám. „Potřebujeme pomoc, ne další blokády.“

Abdullah dále říká: „Damašek znovu aktivoval své členství v Interpolu. Pokud budou mít Američané nebo ostatní informace, Sýrie je připravena spolupracovat. Američané vždy chtějí hrát roli světového policisty, který rozhoduje a trestá. Toto je způsob jednostranného myšlení.“

Ptá se: „Opravdu si někdo myslí, že Amerika chce bojovat proti drogám a nezpřísnit sankce?“

Afghánistán je nejlepší model. Co se během dvaceti let americké okupace zvýšilo: pěstování pšenice nebo pěstování a produkce narkotických rostlin?

V březnu 2021 syrský delegát při OSN a dalších mezinárodních organizacích ve Vídni, Hassan Khaddour, sdělil Výboru OSN pro drogy, že problém nelegálních drog v Sýrii je umocněn kontrolou některých pohraničních oblastí teroristickými organizacemi podporovanými několika zeměmi.

Upozornil, že to vytváří vhodné prostředí pro pašování a obchodování s drogami a poskytuje obrovské finanční prostředky na financování teroristických skupin. Syrský velvyslanec vyzval k mezinárodní spolupráci se Sýrií, k neustálé výměně informací a poskytování technických kapacit, laboratorního vybavení a detekčního zařízení na hraničních přechodech pro syrskou vládu.

Ačkoli strategie pro implementaci nedávné nepřátelské legislativy USA vůči Sýrii ještě není jasná – a zatím ani není jasné zda bude zahrnovat vojenské údery nebo bezpečnostní sabotáž pod rouškou boje proti narkotikům – zdroje blízké Američanům v Bejrútu tvrdí, že existují záměry zahájit neidentifikované útoky proti závodům na výrobu drog v Sýrii.

Syrský bezpečnostní zdroj však komentuje: „Toto je čistý výmysl, protože nepřátelské útoky jsou zaměřeny na Syrskou arabskou armádu (SAA) a její zařízení. Američané si vždy vymýšlejí lži, aby ospravedlnili svou agresi, stejně jako Izraelci.“

AUTOR: Firas Al-Shoufi, ZDROJ, Spracoval: Slovanka/Necenzurovaná Pravda

* prevzaté

By ARCHA

Secured By miniOrange