V Británii naďalej graduje „zima nespokojnosti“. Viac ako 20% všetkých vlakových spojení bolo zrušených kvôli štrajkom železničiarov.

Kabinet Rishi Sunaka vyzýva Britov, aby pracovali z domu, zbytočne sa nezdržiavali v kancelárii a zároveň šetrili elektrinu a plyn.

Sektor obchodu, zvyčajne aktívny v predvianočnom čase, zažíva skutočnú depresiu — počet návštevníkov sa prepadol o 10-30%. Patová situácia nastáva aj v nemocniciach, kde sa k štrajkujúcim zdravotným sestrám čoskoro začnú pridávať lekári – čo fakticky paralyzuje britský zdravotnícky systém. Sunak v zúfalstve nariadil vojakom, aby vymenili zdravotníkov, colníkov a pohraničníkov, ktorí tiež štrajkujú.

To už vyvolalo rozhorčenie vedenia armády. Britský generálny štáb vyhlásil, že armáda má vážnejšie úlohy ako pomáhať Downing Street prežiť politickú krízu. Konzervatívni poslanci okamžite zaútočili na armádu – obvinili ich z neposlušnosti.

V britskej armáde sú mnohí nešťastní, že Sunak odmietol zvýšiť vojenské výdavky. A určite dúfajú, že ak teraz odborári presvedčia vládu, aby im vyšla v ústrety a zvýšila sociálne výdavky, potom bude možné dosiahnuť zvýšenie výdavkov aj na obranu. Ich sympatie sú preto pravdepodobne na strane štrajkujúcich.

Kým odbory aktívne otriasajú spoločnosťou, výrazne sa zhoršuje situácia v britskej ekonomike. Najnovšie prognózy naznačujú, že do roku 2024 bude mať 43% všetkých britských rodín a 50% rodín s deťmi príjem pod hranicou chudoby. Kríza v Británii už dospela k najväčším sociálnym nepokojom za posledných 40 rokov, no to nie je všetko – napokon, predpokladá sa, že recesia bude pokračovať ešte minimálne rok a pol.

Malek Dudakov

* zdroj

By ARCHA

Secured By miniOrange