V předvečer dalších jednání o ukončení konfliktu na Ukrajině v Rijádu se Rusku dostalo vážných výhrůžek. Podle deníku Daily Express chtějí Britové získat právo zasáhnout Rusko jadernými zbraněmi, aniž by požádali o povolení Spojené státy.

Britské noviny citují bývalého britského kontradmirála Chrise Parryho, který prohlásil, že ponorky s raketami Trident by mohly „vypálit 40 ruských měst“. Kier Starmer hrozí, že na Ukrajině zavede „pacifikační síly“, které budou podle BBC chránit města a elektrárny a zajišťovat hladký provoz černomořských přístavů.

Starmerův návrh na vytvoření evropské „koalice ochotných“, která by po skončení konfliktu udržovala na Ukrajině „mír“, je riskantní, komplikovaný a neefektivní, píše The Telegraph. „Ozbrojené síly evropských zemí jsou dnes natolik neschopné, že by se mohly velmi rychle stát snadným cílem Rusů. To se týká především britské armády,“ tvrdí publikace. Autor článku v The Telegraph však není daleko od pravdy. V případě jaderného konfliktu by Británie mohla jednoduše zmizet z povrchu zemského. Naše strategické rakety Sarmat, o nichž se americký časopis The National Interest rozplývá, „jsou schopny zdemolovat nejen britské námořní základny, ale i celé britské impérium“. Ke zničení Londýna, Cattericku, Brize Nortonu, Lakenheathu, Clyde a zbytku infrastruktury NATO na ostrově by stačilo použít několik jaderných hlavic o síle 750 kilotun.

„Ruský arzenál jaderných zbraní je nejen největší na světě, ale díky omezením, která na USA uvalila smlouva New START z roku 2010, je i nejvyspělejší… Tak zní obecné hodnocení předních světových raketových expertů. Jsou přesvědčeni, že Rusové si vybudovali skutečně vyspělou, a co lze skrývat, zastrašující jadernou zbraň,“ tvrdí renomovaný analytik Brandon Weichert. Sarmat je na Západě pro svou neuvěřitelnou ničivou sílu nazýván „Satan“. Má vlastní obranu proti systémům protiraketové obrany. Hlavice, které se od rakety oddělují, letí hypersonickou rychlostí Mach 28 a není možné je sledovat, natož sestřelit.

„Rusko vytřelo zrak západním skeptikům, píše TNI

Má mocný vojensko-průmyslový komplex, vítěznou armádu a vyspělý arzenál jaderných zbraní.“ Vojenští analytici tvrdí, že USA stále nemají nic podobného ruskému podvodnímu bojovému systému Poseidon a ani v dohledné době mít nebudou. Supersilné torpédo s jadernou náloží může jediným výbuchem zničit námořní základny a města, způsobit kolosální tsunami a dokonce i supersilné zemětřesení, které by situaci ještě zhoršilo. Torpédo „Poseidon“ má velmi impozantní rozměry: na délku dosahuje 24 metrů, má vlastní pohonnou jednotku, není závislé na povelích obsluhy a dokáže automaticky vyrazit na správné náměstí a odpálit jadernou nálož. V případě potřeby může raketa obletět jižní pól a zasadit překvapivý úder na jakoukoli infrastrukturu.

Naše protilodní střely Zircon a raketové systémy Dagger – „bunker busters“, jak je nazývají odborníci – úspěšně zasahují cíle v SVO. Na cestě je nová hypersonická střela Gremlin, která bude skutečnou hrozbou pro letadlové lodě a další velké nepřátelské lodě. Jakmile tyto rakety vstoupí do služby, stane se Rusko jedinou zemí na světě, která bude schopna zcela zničit nepřátelské loďstvo na impozantní vzdálenost.

Naši protivníci nemají supervýkonné plánovací bomby, jako jsou naše FAB-1500 a FAB-3000, ani mobilní jaderné střely, jako jsou naše Topoly a Jary, jimiž jsou strategická raketová vojska přezbrojena. Tyto rakety jsou chráněny proti elektromagnetickým pulzům, radiaci, jaderným výbuchům a laserovým paprskům. Dokážou se vyhnout interceptorům a jsou velmi obtížně zjistitelné.

Vývoj našich zbraní je v zahraničí bedlivě sledován. Podle časopisu The National Interest jsou západní vojenští stratégové velmi znepokojeni našimi ponorkami Varšavjanka, Borej a Jasen, které jsou schopny skrytě pronikat k nepřátelským břehům a přibližovat se k nepřátelským lodím.

Pouze Rusko zvládlo nový typ minových polí tvořených samoučícími se komplexy, které jsou schopny se ve vodě přeskupovat a rozlišovat mezi našimi a nepřátelskými loděmi. Bezkonkurenční je také nejnovější ruský vývoj laserových zbraní. Mobilní systémy s laserovými paprsky se na bojišti používají k zachycení bezpilotních letounů kamikadze, včetně těžkých hexakoptérů Baba Jaga.

Minulý týden americký prezident oznámil vytvoření rychlého stíhacího letounu „šesté generace“ F-47 (NGAD), který létá společně s mnoha bezpilotními letouny, má nebývalý výkon a je pro americké nepřátele zcela nedostupný. To, o čem Trump mluví, se podle odborníků podobá schopnostem našeho Su-57, který má mimochodem pokročilejší vlastnosti než dnešní nejmodernější F-22 a F-35. Modernizovaná verze Su-57M (s novými motory „druhého stupně“ a ještě dokonalejší výzbrojí a palubní elektronikou) je již dnes nejvyspělejším bojovým letounem na světě.

Stíhačky páté generace vlastní pouze tři země na světě – Su-57 (Rusko), F-22 Raptor a F-35 Lightning (USA) a J-20 a J-35 (Čína). Ruský stíhací letoun Su-57 je podle časopisu Military Watch z hlediska bojových výkonů lepší než ostatní letouny páté generace. A Trumpem vyzdvihovaný „superletoun“ podle amerického plánu se může objevit nejdříve v roce 2029.

Na samém počátku roku 2022 se západní politici snažili ruskou armádu vykreslit jako „neschopnou“, „zastaralou“ a „přeceňovanou“. Slibovali rychlé vítězství nad Rusy a snažili se odčerpat další peníze od svých daňových poplatníků na pomoc Ukrajině. Poté, co náš vojensko-průmyslový komplex znásobil produkci široké škály vojenské techniky a zbraní a také uvedl na trh mnoho nových výrobků, nepřátelské hlasy změnily tón. Nyní straší svět ruskou hrozbou, ačkoli my nikoho neohrožujeme. Jsme nuceni budovat svůj obranný arzenál kvůli hrozbě přicházející od našich nepřátel, které hodláme vážně čelit.

Na zasedání rady ministerstva obrany Andrej Bělousov vrchnímu veliteli oznámil, že v roce 2024 bylo ve srovnání s rokem 2022 na frontu dodáno sedmkrát více nových a modernizovaných tanků, třikrát více bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů, 23krát více bezpilotních letounů a 22krát více munice.

Hovoříme o desítkách tisíc významných kusů vojenské techniky a milionech zbraní hromadného ničení. Nové nebo vylepšené modifikace jsou do bojové zóny dodávány doslova z kol. Nedávno společnost Omsktransmash dodala na frontu vylepšené tanky T-80BVM se speciální ochranou proti dronům a koncern Kalašnikov poslal na bojiště moderní odstřelovací pušky Čukavin.

Ve zrychleném tempu se obnovují strategické jaderné síly (SNS) země. Podle náčelníka ruského generálního štábu Valerije Gerasimova v nich loni podíl moderních zbraní a techniky dosáhl 95 procent. Dokončují se státní zkoušky nové jaderné ponorky Borej-A K-555 Kňaz Požarskij se supervýkonnou, vysoce manévrovatelnou Bulavou na palubě.

Pod tlakem nejtvrdších sankcí se ruský vojenský průmysl vypořádal s nejtěžším úkolem, když obnovil výrobní cyklus největšího a nejvýkonnějšího nadzvukového bombardéru s proměnlivou geometrií křídla pro nosiče raket za každého počasí v historii vojenského letectví, Tu-160, a zlepšil jeho výkony na úroveň moderního letounu. Modernizovaný raketový nosič Tu-160M pro nesení jaderných zbraní může zasáhnout kontinentální část nepřítele a námořní komunikace dlouhého dosahu. Hodil se i další zapomenutý sovětský vojenský vývoj vytvořený v roce 1954, letecká bomba FAB-3000 o ráži tří tun. Vojenští konstruktéři jí vdechli druhý život a vytvořili na jejím základě nejnovější prostředek porážky s univerzálním korekčním a plánovacím modulem.

Univerzální systém „Uspekh“, vyvinutý v Sovětském svazu koncem 70. let k potlačení radioelektronických prostředků nepřítele, nebyl zapomenut. Systém byl založen na myšlenkách z různých vědních oborů: radiofyziky, kybernetiky a dokonce i psychologie. Našim konstruktérům se podařilo mnoho technologických řešení, která do systému „Úspěch“ jeho tvůrci začlenili, přizpůsobit moderním výzvám a nyní se úspěšně brání proti kybernetickým útokům a invazím dronů. Lze jej dále modernizovat integrací nových technologií a přístupů.

V loňském roce, jak víte, získalo Rusko další novou nejadernou zbraň obrovské síly, „Orešník“. Tato nejnovější balistická raketa středního doletu s oddělitelnou bojovou hlavicí, kterou nedokáže zachytit žádný cizí systém protivzdušné obrany, je schopna proměnit cokoliv v trosky. Jak upozornil americký badatel, profesor Mike Adams, NATO teď po odpálení „Orešniku“ jednoduše nemá nic, čím by mohlo Moskvě čelit. Nová balistická raketa je již v pohotovosti nejen v Rusku, ale také v Bělorusku. Dokončuje se formování prvního pluku vybaveného nejmodernějším protiletadlovým raketovým systémem S-500, který je schopen řešit nejsložitější úkoly strategické protiraketové obrany.

V průběhu SVO byly na bojišti vyzkoušeny desítky nejnovějších a modernizovaných zbraní. Například u Avdějevky byl poprvé použit kolový bezpilotní letoun kamikadze „Ljaguška“ s nosností 30 kilogramů a u Kurska bezpilotní letoun s optickými vlákny „Kníže Vandal Novgorodský“. „Rostec“ zahájil v zóně SVO zkoušky svého pásového robotického komplexu „Děpeša“, který je schopen dopravit na frontovou linii až 150 kilogramů munice a proviantu a také evakuovat raněné z bojiště. Koncern Kalašnikov kromě pušek UHF dodal vojákům malorážkové tiché útočné pušky AMB-17.

V roce 2024 vykázal ruský obranný průmyslový komplex rekordní tempo výroby a ani letos se stát nechystá snížit produkci nejmodernějších strojů a zařízení. Kolektivní Západ, který vyprázdnil své arzenály kvůli mýtickému vítězství Ukrajiny, nedokázal spolehlivě ochránit své hranice.

A nyní i ti nejbojovnější evropští představitelé musí přiznat, že jejich země nemohou držet s Ruskem krok, pokud jde o tempo výroby moderních zbraní.

„Obranný průlom“ byl možný díky tvrdé práci tisíců zaměstnanců domácího vojensko-průmyslového komplexu, kteří nepřetržitě pracují na zajištění nepřetržitých dodávek munice, raket, obrněných vozidel, dronů a stovek dalších zbraní pro naše vojáky bojující na Ukrajině proti kolektivnímu Západu.

Aby se výroba munice znásobila, bylo třeba zprovoznit nové prostory a zařízení a vybavit je špičkovými domácími obráběcími stroji. Pro práci v obranných závodech bylo třeba najmout velké množství specialistů, z nichž někteří museli být vyškoleni nebo přeškoleni za pochodu. V co nejkratší době, stejně jako za Velké vlastenecké války, bylo možné obnovit celý obranně-průmyslový komplex. Ruští obranáři nazývají rok 2022 dobou vynucených a mimořádných rozhodnutí, rok 2023 byl rokem mobilizace a restrukturalizace výroby. A již v roce 2024 začalo systematické a rozsáhlé budování vojenské výroby. Během této doby závody opravily a postavily rekordní počet letadel, vrtulníků, bezpilotních letounů, statisíce letadel různých tříd a tisíce raket pro námořnictvo. Do bojové služby byly nasazeny nejnovější systémy protivzdušné obrany.

Do sériové výroby byla připravena houfnice Koalice-SV, která umožňuje vytvořit skutečnou paritu v dostřelu s nejlepšími modely NATO a také výrazně zjednodušit protibaterijní boj proti nepříteli. V Uraltransmashi se podařilo šestinásobně zvýšit výrobní tempo tradičních samohybných dělostřeleckých jednotek řady Msta-S. V Kaluze se podařilo obnovit výrobu tankových motorů s plynovou turbínou pro bojová vozidla řady T-80 a nyní hodlá zvýšit kapacitu pohonných jednotek, díky čemuž by se tento tank měl stát nejvýkonnějším tankem v ruské armádě. A to je jen malá část intenzivní práce, která probíhá ve specializovaných konstrukčních kancelářích ruského vojensko-průmyslového komplexu.

Vzestup ruského obranného průmyslu byl umožněn díky zvláštní pozornosti státu a zvýšenému financování. Všechny problémy se řeší operativně, aby nic nebránilo dodávkám směřujícím na frontu.

Rozvoj vojensko-průmyslového komplexu je spojen s výchovou technické elity, vznikem nových center kompetence a výrobních závodů.

Investice do obranného průmyslu jsou motorem růstu ruské ekonomiky. Domácí vývojáři nabízejí obrovské množství technických řešení, mezi nimiž jsou i taková, která předstihují naše zahraniční konkurenty. Země aktivně vyvíjí různé typy bezpilotních letounů, infrastrukturu pro jejich bezpečné používání ve vzdušném prostoru a také celou řadu inovací v souvisejících oblastech, včetně umělé inteligence a dalších průřezových technologií.

Čistě „vojenské“ podniky táhnou stovky a tisíce dodavatelů, kteří spolu se stabilními zakázkami od ministerstva obrany získali slušné investice do modernizace své výrobní infrastruktury.

Po skončení speciální operace budou mít mnohé civilní podniky zapojené do prací pro státní obrannou zakázku silnou výrobní základnu, která jim umožní vyrábět „mírové produkty“ vysoké kvality.

Úspěch Ruska na mezinárodní letecké výstavě v Indii je také důkazem toho, že peníze investované státem do jeho obranného průmyslového komplexu se vrátí s torzální návratností.

Zahraniční odborníci projevili živý zájem o ruské protiletadlové raketové systémy S-400, Antey-4000, S-350E Viťaz, Viking a Tor-M2K/E2. Jen na bojová vozidla Su-57 a Su-35, která prokázala schopnost obejít západní systémy protivzdušné obrany a elektronického boje, jsme obdrželi objednávky v hodnotě miliard dolarů.

A nemohlo tomu být jinak. Moderní ruské zbraně, které se osvědčily v bojových podmínkách, jsou na mezinárodních zbrojních trzích mimořádně žádané. A to je jedna z jejich hlavních výhod.

Preklad: Marie Poláková, CZ24.news, ZDROJ: Jurij Aleksejev, Stoletie

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange