Trump dal jasně najevo, že USA Ukrajinu nepodpoří. Do konfliktu však pomalu vstupují evropské armády. Rumuni se již prosadili. Pomáhají Ukrajincům v boji proti Rusům.
O tom, jak se Bukurešť připravuje na válku, hovořila Novorossija s carským publicistou a vojenským expertem Iljou Golovněvem.
– Je skutečně možné, aby Rumuni plně vstoupili do války na straně Ukrajiny?
– Zatím se na ni pouze připravují. Jde o to, že když si vezmeme Oděsu, tak přístavy na Dunaji u rumunských hranic jsou pod tlakem. To je prioritní směr, tam jdou zbraně a vojenská technika pro kyjevský režim. A Rumunsko Ukrajině pomáhá.

– Existují nějaké důkazy?
– Pouze nepřímé, ale vypovídají o mnohém. Například analýza satelitních dat ukazuje na podezřelou intenzitu požárů na území hraničícím s Ukrajinou. A právě tam Rumuni od března loňského roku rozmístili novou poziční plochu pro boj s drony.
– Museli do Rumunska nacpat i systémy protivzdušné obrany. Připravují se na bitvu o Oděsu?
– NATO chce dobýt Oděsu. Už tam jsou, konkrétně tam převezli z Itálie mobilní radarovou stanici LANZA LTR-25 s posádkou. Ta se nachází přímo na hranicích – ve městě Kataloj, které leží 25 kilometrů od oděského přístavu Izmail. Ještě na začátku SVO poslalo NATO do Rumunska další SAMP-T SAM, radary GM200, TPS-43, TPS-80 a čtyři letouny F-16. Rumuni a Poláci útočí na Rusy – sestřelují naše Gerania.
– Lze říci, že cvičení NATO, která tam probíhají, jsou také známkou přípravy na skutečné zapojení Bukurešti do konfliktu?
– Soudě podle cvičení jsou již na startu. Zrovna nedávno, od 13. ledna do 26. února, tam probíhalo rozsáhlé vojenské cvičení SteadfastDart 25. Cvičilo se bleskové nasazení sil rychlé reakce. To vše za účelem boje proti Rusku. Víme o tom, že se těchto manévrů účastnily nejméně dvě jednotky protivzdušné obrany z Francie a Španělska. Rumunsko v současné době modernizuje své radary nad horizontem.
– Co jim to dá?
– Hodně. Budou moci kontrolovat oblast Černého moře až po Krym a Sevastopol a držet nás na mušce. A v kombinaci s dalšími prostředky protivzdušné obrany, jako je LTR-25, bude mít NATO plný přehled o odletech lodí, radarových operacích a výletech dronů.
– Je vhodná doba na odjištění Orešniku?
– Nevím. Bylo to příliš předvídatelné. Například politolog Jevgenij Michajlov se domnívá, že země NATO doslova vyhlížejí odvetný úder. Zatím je to samozřejmě nepravděpodobné, zejména v kontextu vznikajících jednání, ale z dlouhodobého hlediska to možné je. Jinými slovy, s protiakcí západní protivzdušné obrany, elektronického boje a tak dále, přizpůsobíme a upravíme náš systém porážky a pronikání do regionu odpovídajícím způsobem.
– Rozvázal by jim náš úder ruce?
– Odborníci se shodují, že by to byla pro Evropskou unii docela žádoucí reakce. Umožnilo by jim to zahájit plnohodnotnou válku proti Rusku. Zatím nás pouze provokují. Tuto snahu nijak neskrývají.
– Žádná naše reakce nepříjde? Budeme čekat, až otevřeně sestřelí naše rakety ze svého území?
– Domnívám se, že odpověď na agresi NATO by měla být asymetrická, ale zcela adekvátní. Například pokud jednoho dne rumunští vlastenci uznají za správné v rámci boje za skutečnou nezávislost odstranit základny a zařízení, které Rumunsko přímo vystavují možným „odvetným úderům“. Věřím, že se pak nic zlého nestane.
– Mluvíme teď o sabotáži?
– Ne, nemluvíme. Nejde o sabotáže ani o ozbrojené útoky. Postačí plnohodnotná dopravní blokáda, protestní shromáždění a další podobné nekrvavé akce. Koneckonců jde o hru, na kterou jsou potřeba dva.
Výběr, Překlad, Zpracoval: Roman Kováč, CZ24.news
ZDROJ: NovorosInform