Väčšina obyvateľov západu, ale aj širšej svetovej komunity si sľubovala od znovuzvolenia Trumpa nové nádeje; ukončenie vojny na Ukrajine, možno aj ukončenie konfliktu na Blízkom východe, viac mieru a zmiernenie celosvetovej krízy.
Ukazuje sa, že všetko bude inak.
Trump ešte nenastúpil do funkcie, ale už rozohráva mocenské hry a vyhráža sa prevzatím Kanady ako 51 štátu, obsadením Panamského prielivu a nevylúčil ani vojenské obsadenie Grónska.
Trump sa síce oficiálne odkláňa od politiky deep statu, ale pre nás Európanov a hlavne Slovákov veľmi podvratným spôsobom.
Niekde v priebehu volebnej kampane, alebo po nej, alebo pod vplyvom svojich poradcov pochopil, že vojna na Ukrajine mu dáva jedinečnú príležitosť “urobiť Ameriku znova veľkou.”
Čo sa Amerike za roky “spojenectva” s EÚ nepodarilo pretlačiť predaj predraženého nekvalitného LNG plynu a ropy do EÚ, vojna na Ukrajine mu otvorila dvere.
Okrem už odstrihnutého plynovodu pre Slovensko sa čoraz viac šepká nahlas, že Ukrajina plánuje odstrihnúť Slovensko aj od ropy.
Zákulisné informácie hovoria, že SŠA plánujú odkúpiť Nord Streamy.
Čo viac potrebujú? Nič.
Zelenský potrebuje finančnú aj zbrojnú pomoc od SŠA a ilúziu, že sa Ukrajina stane členom NATO. Za túto cenu bude plniť všetky pokyny a to aj za cenu, že si znepriatelí niekoľko štátov EÚ. Napokon, bezvýznamných, kým má v zákulisí podporu eurokomisárov poplatných politike ŠŠA.
A čo to bude znamenať pre Slovensko? Veľmi čierny scenár.
Niekoľkonásobným zvýšením cien plynu aj ropy sa predraží výroba a zahraničné podniky opustia Slovensko, poklesne priemyselná výroba, stratíme príjmy do štatneho rozpočtu, vzrastie nezamestnanosť, a ak sme dnes príjmovo v rebríčku EÚ predposlední, padneme ekonomicky na úroveň africkej Burkiny Faso.
Pre nás by teoreticky existovalo len niekoľko ciest.
Mimoriadne schopnosti členov vlady vyjednávať s americkou administratívou na zachovaní dodávok. Táto cesta by ale bola krutá, viedla by k úplnému vazalstvu voči ŠŠA. A pravdepodobne aj zvýšeniu poplatkov na zbrojenie na Trumpom požadovaných 5% HDP, čo by bolo rovnako likvidačné pre náš rozpočet. Zbrojenie by namiesto dnešných 3,8 mld eur, išlo 9,5 mld eur, čo je cca 40% celého slovenského rozpočtu.
Ďalšou cestou by bolo vazalstvo voči Číne, pôžičky, čínske podniky, ktoré čo neušetria na energiách, ušetria na mzdovom otroctve a zničení našej pôdy a životného prostredia.
Ideálnou cestou pre Slovensko by bola rýchla prehra Ukrajiny a nadviazanie ekonomických vzťahov s Ruskom. V tomto prípade by však muselo dôjsť k zahranično-politickej orientácie Slovenska a vôbec nemáme záruku, že by nás západ ako strategické územie Bukurešťskej deviatky a územia na hranici západu s Ukrajinou pustil.
Existuje aj iná cesta?