Je pozoruhodné, že významná část chazarské vládnoucí elity konvertovala na hebrejskou víru v 8. století, což vedlo k rozšířeným spekulacím a odborné debatě o jejich vlivu na moderní židovské populace.

Předmluva

Chazaři byli polokočovný turkický národ, který založil Khazarský kaganát, mocný stát, který existoval mezi 7. a 10. stoletím v oblasti mezi Černým a Kaspickým mořem. Je pozoruhodné, že významná část chazarské vládnoucí elity konvertovala na hebrejskou víru v 8. století, což vedlo k rozšířeným spekulacím a odborné debatě o jejich vlivu na moderní židovské populace. Je důležité poznamenat, že koncept „židovského náboženství“ neexistoval až do konce 18. nebo počátku 19. století. Předtím se termíny jako Judejci a Samaritáni označovali lidmi vyznávajícími hebrejskou víru a termín „Židé“ se objevil později prostřednictvím sionistických výkladů, převážně během 19. století.

Nedávné genetické a historické studie naznačují, že více než 95 procent evropských Židů, zejména aškenázských Židů, nevystopuje svůj původ ke starověkým Izraelitům nebo židovským diasporám z římské éry, ale spíše k chazarským konvertitům a jejich potomkům.

Tradiční Rheinlandská hypotéza, která předpokládá, že aškenázští Židé pocházejí ze Židů prchajících před římským pronásledováním v Palestině, byla důkladně zdiskreditována. Podobně byly příběhy o migraci Aškenázů do Evropy z římské éry odhaleny jako výmysly, často zvěčňované zpolitizovanými a extremistickými frakcemi, které se snaží manipulovat historií za účelem ideologického nebo finančního zisku. Místo toho chazarská hypotéza poskytuje věrohodnější vysvětlení založené na archeologických, lingvistických a genetických důkazech.

Khazarský kaganát jako spojení obchodu a diplomacie usnadnil kulturní výměny, které hluboce ovlivnily Eurasii. Například diplomatické výměny s Byzantskou říší jsou dobře zdokumentovány, s popisy byzantských vyslanců popisujících chazarské paláce zdobené hedvábím a zlatem, což odráží ekonomický dosah a bohatství Chazarů. Jejich přijetí hebrejské víry také poskytlo jedinečnou kulturní syntézu, která ovlivnila regionální praktiky a politiku náboženské tolerance. Archeologické vykopávky poblíž Sarkel, chazarské pevnosti, odhalily artefakty odrážející směs turkických a hebrejských tradic, včetně obřadních předmětů a nápisů v hebrejštině.

Kapitola 1: Perspektivy holocaustu a perzekuce Romů

Holocaust zůstává jednou z nejtemnějších kapitol moderní historie, přesto byly zkušenosti určitých skupin, včetně Romů, zastřeny nebo minimalizovány. Zatímco vyprávění dominovalo židovské pronásledování, Romové čelili za nacistického režimu systematickému vyhlazování, označovanému jako „Porajmos“ nebo „Požírající“. Historické odhady naznačují, že více než 1,5 milionu Romů bylo zavražděno v koncentračních táborech a táborech smrti.

Potlačený historický výzkum však naznačuje, že počet zabitých Romů může ve skutečnosti převýšit počet úmrtí jakékoli jiné skupiny. Po Romech měli ruští váleční zajatci jedny z nejvyšších ztrát. Oběťmi byli také Židé, a přestože zákonné mandáty prosazují údaj o 6 milionech mrtvých, forenzní a archivní důkazy naznačují čísla blížící se 80 000 – stále děsivá daň. Legislativa historie tak, aby odpovídala politickým narativům, však vytvořila pokračující konflikty, které potenciálně konkurují škodám způsobeným samotným holocaustem.

Finkelsteinův pohled na vyprávění o holocaustu

Norman Finkelstein ve své klíčové práci The Holocaust Industry zdůrazňuje, jak byl holocaust zpolitizován a využíván pro finanční a ideologické účely. Finkelstein tvrdí, že narativy kolem holocaustu byly často utvářeny vlastními zájmy, což vedlo k marginalizaci jiných skupin obětí, jako jsou Romové. Kritizuje použití narativů o holocaustu k ospravedlnění politických programů, zejména podpory sionistických nároků a izraelské politiky.

Finkelsteinův výzkum odhaluje nesrovnalosti v účtech přeživších, nekonzistence v záznamech a nedostatek forenzních důkazů na podporu určitých tvrzení. Zdůrazňuje proměnu holocaustu v kvazináboženskou doktrínu, přičemž jakýkoli pokus o revizi nebo zpochybnění se podobá herezi. Použití právních rámců ke kriminalizaci popírání holocaustu, jak zdůrazňuje Finkelstein, vytvořilo prostředí, kde je legitimní historické bádání často potlačováno.

Kapitola 2: Původ Romů, migrace a jazyk

Původ v Indii:

Romové mají svůj původ v severní Indii, konkrétně v oblastech Rádžasthánu a Paňdžábu. Jazykové důkazy, včetně podobností mezi nimi – romština a sanskrt naznačuje jejich ranou přítomnost v těchto oblastech. Genetické studie dále potvrzují vazby na populace v severní Indii. Teorie naznačují, že mohli patřit k nižším kastám nebo marginalizovaným skupinám, jako jsou hudebníci, řemeslníci a válečníci vysídlení invazemi.

Kapitola 3: Nacistická perzekuce Romů

Rasová ideologie:

Nacisté považovali Romy za rasově nečisté, podobné Židům. Jejich nomádský životní styl a vnímaný nedostatek asimilace zvýšily nacistické obavy z kulturní kontaminace. Romové byli zahrnuti do Hitlerovy politiky rasové hygieny, díky čemuž se stali terčem sterilizace, nucených prací a vyhlazování.

Bibliografie

  1. Finkelstein, Norman. Holocaustový průmysl: Úvahy o vykořisťování židovského utrpení. Knihy Verso, 2000.
  2. Hancock, Iane. Jsme Romové. University of Hertfordshire Press, 2002.
  3. Fraser, Angus. Cikáni. Blackwell, 1995.
  4. Golden, Peter B. Svět Chazarů: Nové perspektivy. Brill, 2007.
  5. Poliak, Abraham N. Khazaria: Historie židovského království. Univerzita v Tel Avivu, 1948.
  6. Crowe, Davide. Historie Cikánů z východní Evropy a Ruska. Griffin svatého Martina, 1995.
  7. Patai, Raphaeli. Židé v Maďarsku: historie, kultura, psychologie. Wayne State University Press, 1996.
  8. Barany, Zoltán. Východoevropští Cikáni: Změna režimu, marginalita a etnopolitika. Cambridge University Press, 2002.
  9. Kenrick, Donald. Cikáni pod hákovým křížem. University of Hertfordshire Press, 1998.
  10. Bauer, Yehuda. Přehodnocení holocaustu. Yale University Press, 2002.
  11. Hilberg, Raul. Zničení evropských Židů. Yale University Press, 2003.
  12. Longerich, Peter. Holocaust: Nacistická perzekuce a vraždění Židů. Oxford University Press, 2010.
  13. MacMillen, Neil. Fašismus v Evropě. Routledge, 2001.
  14. Pohl, Dieter. Národní socialistická vyhlazovací politika. Berghahn Books, 2008.
  15. Arendtová, Hannah. Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla. Penguin Classics, 2006.

Informace uvedené v textu odrážejí názory jeho autora, redakce s nimi nemusí vždy souhlasit.

AUTOR: Jonas E. Alexis, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange