Je to ako epidémia. Európska krajina hlási rekordný počet prípadov jedného typu rakoviny
- Spojené kráľovstvo hlási rekordný nárast v počte prípadov rakoviny úst
- Startitup sa obrátil na slovenskú odborníčku
- Naše zdravotníctvo s chorobou bojuje
Rakovina ústnej dutiny je smrteľné ochorenie, ktoré v súčasnosti spôsobuje výrazné problémy vo Veľkej Británii. Podľa najnovších správ sa počet prípadov choroby v Spojenom kráľovstve za posledné desaťročie zvýšil viac ako o jednu tretinu. Ide tak o rekordný nárast.
Čo sa týka poslednej generácie, počet prípadov sa viac ako zdvojnásobil. Podľa britskej nadácie Oral Health Foundation minulý rok ochorenie v Spojenom kráľovstve diagnostikovali 8 864 ľuďom, čo je o 36 percent viac ako pred desiatimi rokmi.
Silný nárast zaznamenali aj v počte úmrtí. Počas minulého roka rakovina úst v Spojenom kráľovstve pripravila o život 3 034 ľudí. Ide o 40-percentný nárast úmrtí za posledných desať rokov a 20-percentný nárast za posledných päť rokov, uvádza The Independent.
Rakovina ústnej dutiny na Slovensku
Startitup sa v tejto súvislosti obrátil na slovenský Národný onkologický inštitút s otázkami ohľadom rakoviny ústnej dutiny v našej krajine.
Národný onkologický register podľa riaditeľky inštitútu doktorky Márie Rečkovej naposledy publikoval údaje ohľadom rakoviny úst v roku 2012. Za daný rok Slováci zaznamenali približne 500 nových prípadov.
„Následne sú k dispozícii len predikcie,“ podotýka Rečková a vysvetľuje, že posledné publikované údaje týkajúce sa úmrtnosti máme dostupné z roku 2020. Na základe nich Slovensko v porovnaní so Spojeným kráľovstvom nezaznamenáva podobný nárast. „V oblasti novozachytených prípadov môžeme pozorovať mierne stúpajúci trend,“ uviedla odborníčka s tým, že čo sa týka úmrtnosti, trend na Slovensku je stacionárny.
Za rakovinou úst stoja viaceré príčiny
Ako vysvetľuje riaditeľka Národného onkologického inštitútu, za najčastejší rizikový faktor spôsobujúci rakovinu ústnej dutiny sa považuje „fajčenie, príjem alkoholu a infekcie ľudským papilomavírusom (HPV)”.
Ochorenia zvyšujúce riziko rakoviny však zahŕňajú aj chronický zápal v ústnej dutine. Nebezpečná je aj expozícia chemickým karcinogénom a žiareniu, dodáva odborníčka. Zároveň podotýka, že rakovina úst môže mať tiež genetický podklad.
Briti podotýkajú, že v počiatočných štádiách môžu byť príznaky rakoviny úst jemné a bezbolestné. Zapríčiňuje to skutočnosť, že človek si ich spočiatku nemusí všimnúť.
Každá tretia rakovina úst sa nachádza na jazyku a 23 percent prípadov sa vyskytuje na mandliach. Ďalšie miesta, ktoré by si ľudia mali kontrolovať, sú napríklad pery, ďasná či vnútorná strana líc, podotýka The Independent.
Liečba a jej úspešnosť
„Základnou liečebnou metódou ako u väčšiny onkologických ochorení je v lokalizovanom štádiu operačná liečba,“ vysvetľuje doktorka. Pri rakovine však záleží od rozsahu ochorenia. Známe sú preto aj ďalšie spôsoby liečby. Lekári v tomto prípade používajú aj napríklad rádioterapiu či chemoterapiu.
„Podľa rozsahu ochorenia a operačných možností sú ďalšími používanými liečebnými metódami rádioterapia alebo chemorádioterapia. V prípade metastatického štádia sú indikované rôzne možnosti systémovej liečby, ako je chemoterapia, cielená liečba a imunoterapia,” uviedla Rečková.
Čo sa týka úspešnosti liečby rakoviny ústnej dutiny na Slovensku, do veľkej miery všetko záleží od štádia ochorenia u jednotlivých pacientov.
Ako vysvetľuje riaditeľka inštitútu, „v lokálnom štádiu je 5-ročné prežívanie okolo 85 percent, v lokálne pokročilom štádiu menej ako 70 percent a v metastatickom štádiu je okolo 40 percent”.
Slovenský zápas s rakovinou
Podľa Európskeho observatória zdravotníckych systémov a politík Slovensko v úspešnosti boja proti rakovine za zvyškom Európskej únie zaostáva. V správe z minulého roka odborníci píšu, že naša krajina zaznamenáva jednu z najvyšších úmrtností na liečiteľné ochorenia, ktorým sa dá predchádzať.
V prípade rakoviny ako takej malo Slovensko v roku 2019 druhú najvyššiu percentuálnu úmrtnosť v rámci Európskej únie. Za nami zaostávalo už iba Maďarsko.
Rečková v tejto súvislosti podotkla, že „v úmrtnosti sa neodráža len dostupnosť adekvátnych a časovo dostupných liečebných možností, vrátane podpornej liečby, ale aj iniciálna prognóza ochorenia, ktorá súvisí s rozsahom, teda štádiom ochorenia”.
„Ak je ochorenie zachytené vo včasnom štádiu, sú väčšie šance na jeho vyliečenie. Významnú úlohu v znižovaní úmrtnosti zohráva tiež prevencia. Cieľom primárnej prevencie je zabrániť pôsobeniu rizikových faktorov, v prípade nádorov hlavy a krku hlavne fajčenia a príjmu alkoholu,” vysvetľuje odborníčka.
Existuje aj sekundárna prevencia. Jej úlohou je odhaliť ochorenia. Konkrétne v prípade nádorov ústnej dutiny zohrávajú dôležitú úlohu aj stomatológovia. Odborníčka totiž podotýka, že časť ústnej dutiny môžeme ľahko pozorovať aj zrakom. „Význam má z tohto pohľadu osveta.”
Rečková podotýka, že Slovensko určite má potenciál pre zlepšenie súčasných štatistík. Ten však „nesúvisí len so zlepšením dostupnosti adekvátnych liečebných možností“.
Zamyslieť sa musíme aj nad vytváraním „systémových krokov s cieľom znižovania pôsobenia rizikových faktorov a včasného záchytu nádorového ochorenia”, dodala riaditeľka Národného onkologického inštitútu pre Startitup.
* zdroj