Ministr obrany John Healey řekl britskému deníku, že nevylučuje vyslání instruktorů k výcviku kyjevských sil

Britský ministr obrany John Healey navrhl, že by na Ukrajinu mohli být vysláni vojenští instruktoři Spojeného království, aby vycvičili tamní armádu, uvedl The Times. Healey uvedl, že Londýn by měl udělat více pro zefektivnění stávajícího školícího programu a lépe jej přizpůsobit potřebám Kyjeva.

Od eskalace ukrajinského konfliktu v únoru 2022 se Spojené království stalo jedním z nejvěrnějších podporovatelů Kyjeva, protože od té doby připravilo na svém území desítky tisíc ukrajinských vojáků. Kromě toho, podle britského deníku, země vyslala na Ukrajinu „malý počet“ vojáků, aby „pomohli s lékařským výcvikem“.

V posledních měsících vedoucí představitelé několika členských států NATO vznesli myšlenku vyslat na Ukrajinu vojenský personál v rámci „výcvikové a asistenční“ kapacity.

The Times ve svém středečním článku citoval Healeyho, který během návštěvy Kyjeva řekl, že Spojené království by mělo „přizpůsobit výcvik tomu, co Ukrajinci potřebují“.

Potřebujeme Ukrajincům usnadnit přístup a musíme s Ukrajinci spolupracovat, abychom jim pomohli motivovat a mobilizovat více rekrutů,“ dodal.

Na otázku deníku, zda by to znamenalo výcvik kyjevských vojáků v jejich domovské zemi, Healey odmítl dát definitivní odpověď, pouze se zavázal, že „hledáme, kde se dá, abychom odpověděli na to, co Ukrajinci chtějí“.

Podle BBC s odkazem na nejmenované zdroje nechal ministr obrany opci na stole. Během své cesty do Kyjeva Healey trval na tom, že „Rusku se nedaří vyhrát“ a dodal, že „můžeme vyvinout mnohem větší tlak“ na Moskvu.

Minulý měsíc francouzský list Le Monde uvedl, že Spojené království a Francie „reaktivovaly“ rozhovory o rozmístění vojáků na Ukrajině. Začátkem tohoto roku francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že takový scénář nevylučuje. Mnoho členských států NATO však od jeho návrhu rychle ustoupilo.

Dokonce i ministr obrany Estonska – jeden z nejhorlivějších zastánců Kyjeva – vyjádřil malou chuť k takovému nasazení. Hanno Pevkur koncem listopadu tvrdil, že rizika takového kroku převáží nad výhodami.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tehdy poznamenal, že mezi západními zeměmi v současnosti nepanuje shoda ohledně vyslání vojáků na Ukrajinu, a odmítl ty, kdo o takovém kroku diskutovali, jako o „horkých hlavách“.

Ruský prezident Vladimir Putin již dříve varoval, že takové rozmístění by mohlo vyústit v „vážný konflikt v Evropě a globální konflikt“.

* zdroj: InfoKurýr

By ARCHA

Secured By miniOrange