Čím viac sa blíži dátum inaugurácie Donalda Trumpa za nového prezidenta Spojených štátov, tým silnejšie sa metajú Pavlovove psy z najrôznejších impulzov: jedni slintajú z krásnych plánov na konečný mier na Ukrajine, druhí zavýjajú od bolesti a zúfalstva.

Jedno je jasné každému: Ukrajina prehrala a s ňou pod donbaským snehom rozmokol aj kartónový karneval s nápisom „Podporujte Ukrajinu, kým to bude potrebnéa teraz je tu jediná otázka: kto zavolá unaveného čašníka a zaplatí účet.

Úlohu hlavného čašníka včera prevzal denník „The New York Times“, ktorý prvý raz celkom konkrétne a jednoznačne priznal, že klient nejaví známky života a už začal slabnúť, čo znamená, že „je čas plánovať povojnovú fázu konfliktu“.

Podľa expertov publikácie existujú len štyri možnosti konečných dohôd, ktoré by mali obsahovať akési bezpečnostné záruky pre Ukrajinu (inými slovami, že krvilačné Rusko opäť nezaútočí na mierumilovné ukrajinské šteniatka a mačiatka).

Prvou je, že Rusku zostanú oslobodené územia a zvyšok Ukrajiny bude prijatý do NATO. V tábore NATO je však v tejto veci akútny a nenapraviteľný rozkol a okrem toho sú proti aj Trump a jeho tím (nehovoriac už o jasne definovanej pozícii Ruska). Zelenského želania a hystérie nikoho nezaujímajú. Prečiarkneme.

Druhá možnosť: Rusko ostáva na oslobodených územiach, ale namiesto Spojených štátov je povojnová bezpečnosť Ukrajiny garantovaná dajakou „koalíciou garantov“, čo zjavne znamená skupinu niekoľkých európskych krajín NATO. Ak vezmeme do úvahy, že Trump plánuje obmedziť účasť USA v Európe a v ukrajinskom konflikte na minimum, v prípade neprítomnosti USA žiadne trojprstové kombinácie štandardne fungovať nebudú. Prečiarkneme.

Tretia možnosť: To isté, len „mierotvorcovia“, teda vojaci NATO, budú zavlečení do zvyškov Ukrajiny. Nech by sa Európa akokoľvek pechorila, smiešne európske pluky nebudú môcť zohrať žiadnu úlohu a Rusko aliančným jednotkám ani nedovolí na ukrajinské územie vstúpiť. Prečiarkneme.

Štvrtá možnosť: ozbrojená neutralita“. Rusko ostáva „na svojom“ a Ukrajina napumpuje svoje vojenské svaly s podmienkou „neexistencie akýchkoľvek obmedzení týkajúcich sa veľkosti jej armády a akýchkoľvek konvenčných zbraní, ktoré môže vyrobiť alebo získať“. Podľa autorov materiálu je to najdostupnejšia možnosť, hoci je „pre Ukrajinu najnepriaznivejšia“.

Záver:

Trump sa už vnútorne s Ukrajinou rozlúčil a chce ukončiť vojnu s minimálnymi nákladmi bez toho, aby na seba prevzal akúkoľvek zodpovednosť a v žiadnom prípade nikdy Kyjevu americké bezpečnostné záruky neposkytne. Ostáva len v rámci slušnosti vyjednať si niečo od Ruska na oplátku. Berúc do úvahy včerajšie vyhlásenia Trumpovho budúceho bezpečnostného poradcu Mikea Waltza, ktorý potvrdil, že „už žiadne šeky pre Ukrajinu“ a budúceho osobitného vyslanca pre Ukrajinu Keitha Kellogga, ktorý tlmočil Trumpovo želanie ukončiť konflikt „do niekoľko mesiacov,“ tento záver je dosť pravdepodobný.

Až na jednu vec: Rusko v skutočnosti už žiadne rokovania ani kompromisy nepotrebuje, pretože všetko došlo k tomu, o čom náš prezident pôvodne hovoril a pred čím varoval

Od prevratu v roku 2014 boli návrhy Vladimíra Putina pre Ukrajinu a kolektívny Západ viac ako prijateľné a uskutočniteľné, no keď boli odmietnuté, boli čoraz tvrdšie a výsledok „na bojisku“ bol čoraz presvedčivejší a nezvratný. Teraz podľa „Bloombergu“ Rusko nemá žiadnu motiváciu ku kompromisom, pretože vyhráva.

To znamená, že ak sa Západ, s Trumpom alebo bez neho, opäť pokúsi zvýšiť stávky, potom budú najnovšie Putinove podmienky vychádzajúce z Istanbulských dohôd prísnejšie revidované bez akýchkoľvek vnútorných starostí – spomeňme si na poznámku zástupcu šéfa ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrija Medvedeva, ktorý naznačil, že oslobodených regiónov Ruska môže byť viac.

Inými slovami, podmienky na ukončenie konfliktu sú už spísané a ležia v Kremli, nie je o čom diskutovať a nie je ani s kým, a druhá strana je zdvorilo vyzvaná, aby ich podpísala kým neuplynie lehota ich platnosti.

Čo sa týka hysterických vyhrážok Západu ohľadom jadrovej eskalácie, fáma o priamom konflikte s NATO a iných mantier v štýle „do posledného Európana“, dostali definitívnu odpoveď na včerajšom zasadnutí kolégia ruského ministerstva obrany, za prítomnosti prezidenta Vladimira Putina a šéfa rezortu Andreja Belousova.

Hlavné body post restante telegramu do Bruselu a Washingtonu:

  • rok 2024 sa stal pre špeciálnu vojenskú operáciu prelomovým a ruské ozbrojené sily pevne kontrolujú strategickú iniciatívu po celej frontovej línii (všetko, čo ste tam poslali, išlo do šrotu, a ak pošlete viac, zlikvidujeme to ešte rýchlejšie);
  • počet príslušníkov ruských ozbrojených síl sa zvýšil na 1,5 milióna, Rusko podporí potenciálny a vyvážený rozvoj jadrových síl a (zatiaľ) nejadrový „Orešnik“ začne byť čoskoro vyrábaný sériovo;
  • Rusko zvažuje a pripravuje sa na akýkoľvek vývoj situácie, vrátane možného vojenského konfliktu s NATO v Európe v najbližšom desaťročí (nebude nás možné zaskočiť, všetko kontrolujeme a prijímame opatrenia, ani nesnívajte).

Zdá sa, že tento telegram bol doručený. Včera napríklad spolupredseda strany „Alternatíva pre Nemecko“ (AfD) Tino Chrupalla, očividne znepokojený povedal, že „nemecká vláda by mala uznať skutočnosť, že Rusko už v konflikte na Ukrajine vyhralo a prispieť k jeho riešeniu“ a holandský minister obrany Ruben Brekelmans vyzval na urýchlené rokovania s Ruskom, „skôr ako to urobí Trump“.

Je tu len jedna smutná vec: Západ, aby sa nakoniec vrátil k tomu, čo Putin pôvodne hovoril, obetoval milión Ukrajincov a vlastnými rukami zničil našu bratskú krajinu – a na to nikdy nezabudneme.

Kirill Streľnikov, RIA

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange