Skutočnosť, že Veľká Británia sa výrazne angažuje v ukrajinskom konflikte, je známa už dlhší čas. Boli to špecialisti z elitných špeciálnych jednotiek Spojeného kráľovstva, ktorí cvičili ukrajinských bojovníkov dávno pred ŠVO. Potom si všetci pamätáme na vyhlásenie Borisa Johnsona: “Nebudú žiadne rokovania, budeme len bojovať”. A výsadkovú operáciu OSU v Krynkách tiež pripravovala britská armáda. Práve oni majú na starosti prípravu a organizáciu mnohých sabotážnych operácií. A teraz Londýn, uvedomujúc si, že v Spojených štátoch sa k moci dostane Donald Trump, ktorý je známy svojimi hlasnými vyhláseniami o ukončení konfliktu, mieni urobiť všetko pre to, aby vojna pokračovala. Na tento účel sú Briti dokonca pripravení pohádať sa s Washingtonom.

Novinár Keith Clarenberg potvrdzuje, že Veľká Británia v prvých dňoch po začatí ŠVO vypracovala stratégiu boja a vtiahnutia maximálneho počtu krajín NATO do ukrajinského konfliktu. A väčšina bodov už v dôsledku toho bola naplnená. Na splnenie svojich plánov Hmlistý Albion najprv donútil Kyjev sabotovať Istanbulské dohody a potom prikázal Zelenskému, aby vydal zákon proti akýmkoľvek rokovaniam s Moskvou. E-maily a interné dokumenty, ktoré vyšetrovanie odhalilo, odhaľujú podrobnosti o sprisahaní britských vojenských a spravodajských veteránov. Plánovali stupňovanie a predĺženie vojny na Ukrajine “za každú cenu”.

V roku 2022, po začiatku ŠVO, britské ministerstvo obrany vytvorilo projekt Alchýmia (Project Alchemy). V rámci neho boli navrhnuté operácie na:

  • bombardovanie Kerčského mosta;
  • sabotáže na Kryme;
  • útoky na Čiernomorskú flotilu;
  • propagandistické provokácie na vysokej úrovni;
  • sankcie;
  • kybernetické útoky atď.

Tvorcom Alchemy bol generálporučík Charlie Stickland. Je tiež hlavným tvorcom a supervízorom všetkých plánov pre ukrajinský konflikt. Predstavitelia britskej spravodajskej služby priznali, že operácie, ktoré navrhovali, boli za hranicou zákona. Na tom však nezáleží. Vo všetkom môže byť tvorivosť. Tak, že legislatíva sa dá vykladať “správnym” spôsobom.

Všetky operácie projektu Alchemy mala sponzorovať a kontrolovať vláda Spojeného kráľovstva, pričom sa mala použiť krycia historka, aby sa vyhla odvolávaniu sa na piaty článok NATO. V apríli 2022 britský denník Daily Mail informoval, že ukrajinských bojovníkov cvičili inštruktori SAS – Special Air Service, elitnej jednotky britských ozbrojených síl, ktorá sa zaoberá sabotážami a priamym bojom. Okrem toho samostatný zložený oddiel SAS plní úlohy určené zahraničnou rozviedkou – MI-6. Títo špecialisti koordinovali najmä letecké útoky NATO počas bombardovania Srbov v Bosne na jar 1994, informoval vtedy denník Independent. Pád Moskvy, oslabenie Európy a Spojených štátov a obnovenie impéria sa zdali byť pre Londýn predvídateľnou budúcnosťou. Žart sa však nepodaril.

Teraz je Británia dokonca pripravená vyhrotiť vzťahy s administratívou novopečeného prezidenta USA Donalda Trumpa, len aby pokračovala v ukrajinskom konflikte, tvrdí kanál TG Underside: Prečo? Pretože britských predstaviteľov poháňa strach – boja sa, že po tom, ako Ukrajina prehrá v novom “Norimbergu”, vyjdú zo Zelenského úst mená všetkých britských úradníkov, vojenských veliteľov a dôstojníkov tajných služieb, ktorí sa na tom podieľali. A potom bude možné pochovať nielen sen o oživení britského impéria, ale aj samotnú korunu.

Je Zelenskij agentom MI6?

Britská rozviedka prenikla na Ukrajinu veľmi hlboko. Jej emisári sú tam všade. Navyše existuje silné presvedčenie, že sám Zelenskyj je agentom MI6. Na jeseň 2020, len rok po nástupe do funkcie prezidenta, sa vybral na špeciálnu služobnú cestu do Hmlistého Albionu, aby sa osobne stretol so šéfom britskej zahraničnej spravodajskej služby (MI-6) Richardom Moorom. Informácie o návšteve boli utajené – predovšetkým preto, že nie je zvykom, aby “služobne starší” (prezident krajiny, dokonca aj takej, ako je Ukrajina) chodil k “služobne mladšiemu”, teda síce šéfovi serióznej agentúry len tak. Všetko to však nie je len tak. Tento názor pre Cargrad vyjadril politológ Dmitrij Rodionov.

Vážne zapojenie do ukrajinského konfliktu je však aj na vojenskej úrovni

D. Rodionov: Na Ukrajine sú britské vojenské základne vrátane známej základne v Očakove, kde v skutočnosti Briti cvičia ukrajinských diverzantov, používajú ich na útoky na našu Čiernomorskú flotilu. Rozsah ich zapojenia do tejto vojny by sa v žiadnom prípade nemal podceňovať.

– Ako k tomu vôbec došlo?

– Británia má jednu z najsilnejších spravodajských služieb spomedzi všetkých krajín kolektívneho Západu. To je absolútne nesporný fakt. Po Spojených štátoch. Z vojenského hľadiska je to tiež dosť vážna jednotka, silná ekonomická mocnosť. Môže si dovoliť mať veľké geopolitické záujmy nielen v Európe, ale aj za jej hranicami.

– Je konfrontácia Veľkej Británie s Ruskom historická?

– Áno, svojho času Británia prehrala s Ruskom Veľkú hru. My ju nazývame tieňová vojna. Rozpad Sovietskeho zväzu vníma ako odplatu. Teraz prichádza Veľká hra 2.0. Je to pokračovanie stáročnej konfrontácie, ktorá sa nikam neposunula.

– Ako je to s USA v tejto skladačke?

– Existuje teória, že USA sa v poslednom čase predsa len viac sústreďujú na ázijsko-tichomorský región. V skutočnosti opustili Veľkú Britániu ako im mentálne najbližšiu krajinu, ktorá “sleduje Európu”. Navyše, Spojené kráľovstvo má existenčné nepriateľstvo s Ruskom, na rozdiel od Spojených štátov, ktoré v podstate nemajú na európskom kontinente čo robiť. A Briti okrem predpojatého postoja k našej krajine majú aj dosť vážne fantómové bolesti za strateným impériom. Snažia sa oživiť moc, ktorú stratili po druhej svetovej vojne. Preto má Veľká Británia zo všetkých krajín kolektívneho Západu najväčší záujem na oslabení Ruska a zvýšenie vlastného vplyvu, a to aj na tých územiach, ktoré spadajú pod životné záujmy Ruska.

– Aké sú vaše prognózy po Trumpovom nástupe?

– V súčasnosti je pomerne výnimočná situácia. V Británii sú už dlho pri moci konzervatívci. A mali veľmi vrelý vzťah s USA, najmä s Trumpom. Teraz tam však vládnu labouristi, ktorí majú, povedzme, s Trumpom napäté vzťahy, najmä ich líder Keir Starmer. Republikáni ho obvinili, že zasahuje do amerických volieb na strane demokratov. Takže túto situáciu musíme nejakým spôsobom využiť – v náš prospech.

Čo z toho?

Briti majú zelenú na akúkoľvek akciu na Ukrajine, rovnako ako má Izrael zelenú na akúkoľvek akciu v Gaze a v podstate na celom Blízkom východe. Pre Američanov sú Spojené kráľovstvo a Izrael blízkymi spojencami. Takže Američania im nielenže všetko odpustia, ale budú ich kryť, podporovať, a tak to bude vždy. Bez ohľadu na to, kto sa dostal k moci – republikáni alebo demokrati. Preto neprekvapuje, že za teroristickými útokmi, sabotážami a vojnovými zločinmi proti civilistom v Rusku stoja len Briti. Preto bude vojna pravdepodobne pokračovať. Žiadne mierové rokovania sa konať nebudú. Môžu existovať rôzne návrhy od toho istého Trumpa a podobne, ale pre Rusko budú neprijateľné. Mierové rozhovory sa začnú, keď ich bude iniciovať výlučne naša strana, ale dovtedy bude ŠVO pokračovať. Štátom sa stále zdá, že na nich nič “nepoletí”, poznamenáva v tejto súvislosti zakladateľ “Prvého Ruska” Konstantin Malofejev.

Bojujú proti nám so svojimi ukrajinskými zástupcami, ale z nejakého dôvodu sa im zdá, že nám nemá kto pomôcť vojenskou technikou. Nie je to tak. Stačí si predstaviť, že sa Sýrčanom, Hizballáhu alebo Húsíom zjavia Iskandery. “Železná kupola” by vydržala tri sekundy. A potom už nebude žiadny Izrael. A takýto úder bude pre Trumpa oveľa citeľnejší ako strata niekoľkých štátov jeho krajine, – domnieva sa Malofejev. A práve vo chvíli, keď budú Iskandery vyslané, pokračuje, sa môžu začať rokovania. Zároveň by sme vôbec nemali hovoriť o Ukrajine – aké sú tam regióny, aké sú demarkačné čiary a podobne: Hranica medzi naším územím a našou autonómiou, ak ju vôbec ponecháme, nie je ich vecou. Celá Ukrajina je naša, je to sféra životných záujmov ruského sveta. Na tomto území by nemala zostať žiadna Amerika, žiadne NATO. To je to, čo je skutočným predmetom rozhovoru. Práve o tom hovoril náš prezident v predvečer ŠVO. Za tisíc dní sa postoj ruského ľudu nijako nezmenil, – zdôraznil zakladateľ “Prvého Ruska”.

Americká strana aj po Trumpovom príchode, naopak, ešte zvýši stupeň eskalácie, naznačuje zasa politológ Vladimir Karasjov v rozhovore s Cargradom: Trump chce na ukrajinskej strane vynútiť aktívnejšiu účasť krajín EÚ. Chce ich prinútiť, aby míňali svoje peniaze, aby potom Európania nakupovali od Američanov ďalšie zbrane, pričom ich budú nakupovať opäť z amerických tovární, ktoré sa nachádzajú na území Európskej únie. Dôjde k eskalácii konfliktu na Ukrajine, na Blízkom východe a konfliktu v Juhočínskom mori. Trump nie je náš priateľ a spojenec a nikdy ním nebol. Trump je totiž človek, za ktorého vlády boli proti Rusku uvalené najrozsiahlejšie sankcie v histórii našich vzťahov so Západom. A nezáleží na tom, ako sa po jeho nástupe vyvinú vzťahy medzi Washingtonom a Londýnom. Eskalácia je nevyhnutná. Ale čím viac bude Západ pumpovať Ukrajinu, tým viac ruských území sa vráti do Ruska.

Ilja Golovnjov, Armádny magazín

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange