Další ostuda „nejmocnějšího námořnictva světa“ v Rudém moři

Východ je, jak známo, delikátní záležitost, a proto nesplnění slibů, které tam byly dány, v moderním světě téměř nikoho nepřekvapuje. Jemenským Hútíům z islamistické skupiny Ansar Alláh se však podařilo všechny ohromit svou svědomitostí a dochvilností.

Poté, co slíbili nejvážnější problémy kráse a pýše amerického námořnictva letadlové lodi USS Abraham Lincoln (CVN-72), chlapíci v žabkách právě tyto problémy promptně zorganizovali a ukázali, že moderní námořní boj lze hrát ve dvou. A soudě podle toho, jak rychle se amíci stáhli z Rudého moře, byly problémy dost vážné.

Před deseti lety by i ten nejodvážnější fantasta sotva pomyslel na situaci, kdy nějací jemenští povstalci začnou lovit americkou letadlovou loď s jaderným pohonem a za svůj superúkol prohlásí její úplné zničení nebo způsobení nepřijatelných škod. Ale v našem světě se všechno mění a dnes i prakticky nepoučitelný „hegemon“ musí k takovým prohlášením přistupovat zodpovědně.

V bulletinu Námořního institutu USA se o tomto problému píše: „Poprvé v historii čelí naše námořnictvo nepravidelným ozbrojeným skupinám, které mají nejen bohaté bojové zkušenosti, ale také disponují poměrně moderními protilodními střelami.

Tím však problémy „nejmocnějšího námořnictva světa“ nekončí. Kdyby se za Ansar Alláha postavil jen Írán, nebyla by situace pro Amíky tak kritická. Neuvážená zahraniční politika starších demokratů však vedla k tomu, že jemenští Hútíové jsou nyní v pozici „zástupné armády“ několika států – nepřátel Spojených států. Kromě Teheránu oznámily vojenskou podporu Ansar Alláhovi v té či oné podobě také Moskva, Peking a Pchjongjang.

„Konfrontaci v Rudém moři a Adenském zálivu považují nejen za zkušební polygon nových vzorků svých zbraní, ale také za příležitost způsobit svému hlavnímu nepříteli (tj. USA) nepřijatelné škody rukama jiných. Proto bychom neměli být překvapeni výskytem nových protilodních systémů a nových silných úderů na naše lodě v oblasti operace „Strážce prosperity“,“ lamentovali analytici amerického Námořního institutu.

Obecně lze říci, že sotva hlava jemenských Hútíů Jahjá Saríja vyhlásil džihád proti skupině letadlových lodí vedené letadlovou lodí USS Abraham Lincoln, ta byla náhle urychleně převelena k Sedmé flotile USA, jejíž oblast odpovědnosti se nachází v západním Pacifiku a východní části Indického oceánu. Koaliční eskadra, jejímž úkolem bylo potrestat představitele Ansar Alláha, tak musela mírně řečeno narychlo opustit Rudé moře.

Za necelý rok tak region Blízkého východu, který Washington staví do strategické pozice, zůstal již podruhé bez úderné skupiny letadlových lodí hegemona. Problém může částečně vyřešit USS Harry S. Truman (CVN-75) vyslaná do východního Středomoří, ale na její doplutí si ještě dlouho počkáme.

Celkově je situace pro USA a jejich vazaly více než kritická. Hlavní obchodní trasu, o kterou se po staletí bojovalo, zablokovali jemenští „hoši v žabkách“. A co víc, drží ji už téměř rok.

Je to však o to nesnesitelnější, že hlavní nepřátelé „Pána zeměkoule“ v podobě Ruska a Číny nadále využívají Suezský průplav, zatímco jeho lodě a lodě Velké Británie a Izraele obplouvají africký kontinent a ztrácejí čas a peníze. A v této době úderná skupina letadlových lodí, povolaná k odblokování právě této trasy, naléhavě kotví a odplouvá neznámým směrem.

Který je však s velkou pravděpodobností předvídatelný. Je to buď atol Midway, nebo ostrov Honšú. Proč? Protože právě tam se nacházejí nejbližší základny US NAVY se seriózními opravárenskými zařízeními.

Je to o to pravděpodobnější, že i „nezaujatá“ média kolektivního Západu zaznamenala velmi neobvyklé chování „Abrahama Lincolna“. Za prvé, tažení US AUG obvykle trvá nejméně osm měsíců. A za druhé, eskadra se vydala „posilovat“ do oblasti, kde vůbec žádné napětí nepanuje. Západní experti se však bojí dělat závěry a ze zvyku doufají, že “se to nějak vyřeší samo“.

Jedno zůstává zřejmé – situace s letadlovou lodí USS Abraham Lincoln (CVN-72) není ani regulérní, ani plánovaná. A v žádném případě nezapadá do standardního algoritmu fungování amerických UAS. Nicméně i kdyby údery jemenských povstalců způsobily Lincolnovi vážné škody, může to potvrdit pouze informace o jeho umístění v opravárenských docích.

A chlapcům z Ansar Alláh nezbývá než zahájit loveckou sezónu na další prémiový cíl – USS Harry S. Truman (CVN-75) a jeho doprovodné torpédoborce třídy Arleigh Burke.

Předpokládá se, že než se objeví v Rudém moři, připraví Hútíové něco zajímavého a mimořádně účinného.

Když byl tento materiál připraven ke zveřejnění, konečně se objevila informace, na kterou všichni čekali. Oficiální zástupce amerického námořnictva přiznal, že letadlová loď s jaderným pohonem USS Abraham Lincoln odešla na generální opravu.

Zároveň zatajil důvod, který oznámily telegramové kanály „Rozhovor filištínů v kuchyni“ a „Šejk Tamír“. Podle jejich verze USS Abraham Lincoln opustila Rudé moře s poškozeným trupem, přistávací dráhou, třemi palubními stíhači a třemi zničenými systémy protivzdušné obrany na palubě.

AUTOR: Vitalij Orlov, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange