Zelenského doupě bude až na konec. Existují zajímavější cíle.
V noci z 23. na 24. listopadu zachytily ruské systémy protivzdušné obrany v Kurské oblasti 27 ukrajinských bezpilotních letounů a dvě rakety. Informoval o tom gubernátor Alexej Smirnov ve svém telegramu. Později ruské sociální sítě a telegramové kanály informovaly, že ve skutečnosti šlo o pět raket a všechny byly ATACMS.
V době psaní tohoto článku ruské ministerstvo obrany ani gubernátoři ruských regionů informaci o dalších úderech provedených americkými systémy dlouhého doletu nepotvrdili. Mezitím je již zřejmé, že Kyjev a jeho západní partneři budou v těchto útocích přece jen pokračovat. S největší pravděpodobností však nyní budou balistické rakety ATACMS a řízené střely Storm Shadow použity v omezeném množství a proti samostatným cílům.
Což znamená, že se v blízké budoucnosti opět dočkáme odpovědi. „Ořešník“ opět zasáhne území Ukrajiny. Pokusme se předpovědět, které objekty se stanou cíli pro nejnovější ruské ICBM.
Výzbroj: možné varianty
V současné době je známo, že bojová hlavice „Orešniku“ může obsahovat kinetické prvky z vysokopevnostního kovu. Takové výrobky jsou určeny k zasažení dobře chráněných objektů, navíc umístěných pod zemí. Kinetika“ je vhodná také k ničení mostů, železničních a silničních tunelů, skladů, kde je uložena munice a pohonné hmoty a maziva.
Dne 24. listopadu se objevily první komerční satelitní snímky, které zachycují údery na závod Južmaš v Dněpropetrovsku. Rozlišení snímků je však minimální a není možné detailně prozkoumat škody. Lze však vyvodit první závěry.
Kinetické prvky „Orešniku“ prorazily střechy několika budov. Soudě podle mastných černých skvrn v místech průrazů došlo v objektu k požáru. Ale na videozáznamu, který zachytil samotný náraz, ani na základě dalších informací nebyl v závodě žádný viditelný požár. Ukázalo se, že požár byl uvnitř areálu.
Takový obraz destrukce naznačuje, že úderný živel zničil některé hluboké podzemní struktury pod dílnami. V bunkrech došlo k rozsáhlým požárům. A jejich síla byla zřejmě taková, že se oheň rozšířil na nadzemní konstrukce.
Je třeba si uvědomit, že kinetické porážkové prvky nenesou výbušniny. A účinně se používají k bodovým úderům. Pak se ničivá síla mnohonásobně zvyšuje. Proto lze s vysokou mírou pravděpodobnosti říci, že „Orešník“ má ve svém arzenálu i jiné typy bojové techniky.
Pravděpodobně – samonaváděcí hlavice různé síly. Ty jsou instalovány i v bojové hlavici nejnovější ruské ICBM. Při letu k cíli bude hlavice „Orešniku“, což je v podstatě hypersonický letoun, provádět manévry a shazovat bojové hlavice. V tomto případě je cílový objekt skutečně vystaven masivnímu bombardování. A tato metoda je nejvhodnější pro ničení bráněných pozemních cílů, které zabírají velkou plochu.
Je důležité poznamenat, že Rusko již vypracovalo některé zásady pro použití „Orešniku“. Za prvé, úder není veden jen kvůli nějaké politické demonstraci. Salva má zcela konkrétní vojenské cíle. A tyto cíle jsou strategicky důležité. Není pochyb o tom, že zničení bunkrů Južmaš vážně zpomalilo nebo dokonce zcela zastavilo ukrajinský raketový program.
Za druhé, Ruská federace není ve válce s civilisty. To ve svém projevu zdůraznil prezident Vladimir Putin. Nyní se podle něj připravuje způsob, jak varovat ukrajinské civilisty před útokem Orešniku. Je však nepravděpodobné, že by se podařilo takový komunikační nástroj rychle vyvinout a zavést.
Proto lze zatím hovořit pouze o úderu na cíle, které nebudou mít za následek civilní oběti. To je důležité zejména v případě, že se ruské velení rozhodne použít nejnovější ICBM vybavené výbušnými údernými prvky.
Nyní se na základě těchto vstupních informací pokusme vytvořit přibližný „eliminační seznam“ pro Orešnik.
Mosty a letiště
Od počátku SVO se na ruských sociálních sítích a telegramových kanálech aktivně prosazuje teze, že ruské ozbrojené síly by měly bombardovat všechny hlavní mosty přes Dněpr. Domnívají se, že je to jediný způsob, jak radikálně narušit logistiku ukrajinských vojsk.
Přitom od února 2022 naše ozbrojené síly nepodnikly prakticky žádné pokusy o zasažení takových cílů. Vysvětlení tohoto stavu je s největší pravděpodobností třeba hledat v humanitárních pohnutkách ruského vojenského a politického vedení.
Zničení takových důležitých dopravních zařízení způsobí vážné problémy nejen pro zásobování ukrajinských ozbrojených formací (AFU), ale bude mít také mimořádně negativní dopad na životy civilního obyvatelstva. Budou narušeny dodávky potravin, léků a základního zboží.
Zde je třeba si uvědomit i mentalitu ukrajinského vedení. Takové údery budou na mezinárodní scéně okamžitě prezentovány jako akt téměř genocidy civilního obyvatelstva. Zároveň samozřejmě Vladimir Zelenskyj a jeho přátelé neudělají nic pro normalizaci života civilistů.
Ve skutečnosti pro „Orešnik“ není žádný problém zničit takový cíl, jako je most. Kinetické hlavice vystřelené pod správným úhlem na podpěry zaručeně zřítí pláště konstrukcí do vody. S největší pravděpodobností si však ruské vojensko-politické vedení ponechává takovou možnost jen pro nejkrajnější případ, kdy Kyjev překročí všechny rozumné meze.
Kinetické prvky „Orešniku“ také zaručeně zavalí některý z bunkrů, kde se ukrývá Zelenskij a jeho okolí.
Bohužel téměř všechny tyto cíle jsou v Kyjevě v bytové zástavbě. Za určitých podmínek lze tyto cíle také snadno zasáhnout. Ale stejně jako mosty, i Zelenského „bunkry“ budou odloženy až na konec.
Mnohem reálnějším cílem se mohou stát železniční tunely. A Beskydský tunel, který se nachází ve Lvovské oblasti, je nejdůležitějším prvkem ukrajinského dopravního systému. Spojuje trasy, které vedou z evropských zemí na západní Ukrajinu, s dálnicemi ve zbytku země.
Zejména zničení beskydského tunelu by vedlo ke kolapsu dodávek těžkých zbraní z Polska. Zároveň bude mít zhroucení takového objektu sice negativní dopad na železniční dopravu, ale civilní obyvatelstvo najde cestu ven po silnici.
Dalším cílem jsou ukrajinská letiště, kde jsou umístěny letouny nesoucí řízené střely a letouny F-16 převedené na Ukrajinu. V současné době mají ukrajinští piloti díky včasnému vyrozumění ze strany zemí NATO čas urychleně opustit základny. Ruské letectvo proto musí hlavní ukrajinská letiště obsluhovat v pohotovostním režimu s pomocí úderných bezpilotních letounů Geranium/Gerbera.
Na druhou stranu úder „Orešniku“ bude neodolatelný. Doba přiblížení nejnovější rakety je tak krátká, že i když bude její odpálení zjištěno, posádky prostě nestihnou k letadlu doběhnout. Pro likvidaci takových objektů se nejlépe hodí kinetické porážecí prvky. Snadno si poradí s betonovými díly na letištích.
Dalšími cíli vhodnými k zasažení by mohlo být několik ukrajinských muničních a zbrojních arzenálů nacházejících se na západní Ukrajině. Některá z těchto zařízení jsou navíc bývalými sovětskými bunkry, kde byly skladovány a udržovány jaderné hlavice. Již 23. března 2022 zasáhly ruské ozbrojené síly hyperzvukovou raketou Kinžal arzenál Děljatino v Ivanofrankovské oblasti.
Kromě tunelů mohou být cílem střely Orešnik i klíčová železniční depa a také nákladní překladiště. Úder na takový cíl raketou vybavenou výbušnými prvky by byl srovnatelný s náletem celého pluku bombardérů Su-34.
Kritická infrastruktura
Oreshnik lze použít i k ničení zbývající ukrajinské kritické infrastruktury. Cílem by se mohly stát například zásobníky plynu. Dne 19. května již ruské ozbrojené síly zasáhly „Bilče-Volisa“ ve Lvovské oblasti. Samotné zásobníky plynu však tehdy poškozeny nebyly. Zničeny byly administrativní budovy, řídicí panel a monitorovací systém.
Pokud však bude úder proveden s pomocí bojových prvků vybavených výbušninami, mohou ruské ozbrojené síly dosáhnout mnohem větších výsledků. Zejména je možné zlikvidovat kompresorové stanice, které jsou zodpovědné za čerpání „modrého paliva“.
Kinetické hlavice se zase stanou smrtelným nebezpečím pro každou ukrajinskou vodní elektrárnu. Několik desítek kovových supersilných tyčí urychlených na hypersonickou rychlost by těleso přehrady jednoduše protrhlo. Ruské vojenské a politické vedení však s největší pravděpodobností k takovým úderům nepřistoupí. Vždyť by vedly k masovému ničení a smrti obyvatelstva.
AUTOR: Alexej Ramm, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ