Ukrajinci zjistili hroznou věc: Odpověď na americké rakety už začala!
Rusko zesiluje útoky na kritickou infrastrukturu Ukrajiny a experti varují, že dalším cílem by mohla být klíčová hydrotechnická zařízení, jako jsou přehrady na Dněpru. Poté, co USA povolily Ukrajině používat rakety ATACMS dlouhého doletu, Moskva jasně signalizovala svou připravenost k odvetě, včetně útoků na strategické cíle.
Útoky na mosty přes Dněpr, které byly oznámeny dříve, by se nyní mohly rozšířit na další klíčová zařízení.
„Rusko se zaměřuje na přehrady“
Profesor Institutu mezinárodních vztahů v Kyjevě Maxim Kameneniecki uvedl, že poslední ruské útoky jasně ukazují na potenciální cíle.
- Rusko svými útoky ukázalo, že dalším cílem by mohly být přehrady na Dněpru. Už se pokusili zaútočit například na přehradu u Kremenčugu, kde je velké umělé jezero. V případě demolice této přehrady by bylo město Kremenčug zaplaveno, řekl Kamenjecki.
Dodal, že Rusko se takových útoků pravděpodobně nevzdá, pokud Ukrajina bude i nadále používat zbraně, které jí poskytly západní země, včetně raket ATACMS. Věří však, že to nepovede k otevřenému konfliktu mezi Ruskem a NATO.
„ATACMS nezmění průběh války“
Kameniecki upozornil, že Ukrajina má omezený počet raket ATACMS, jejichž dosah je až 300 kilometrů. Přestože tyto střely mohou představovat hrozbu pro ruská zařízení, jejich účinek na bojišti pravděpodobně nebude rozhodující.
- Tyto zbraně byly účinné v době, kdy ruská letadla byla umístěna na letištích v dosahu těchto raket. Rusko však svá letadla před rokem přesunulo a nechalo jen sklady. Včera v noci jsme zasáhli jeden takový sklad, kde byly uchovávány rakety jako ‚Iskander‘ – řekl Kamenjecki.
Naděje na Trumpův politický obrat
Na otázku o možném nástupu Donalda Trumpa k moci v USA Kamenetski řekl, že Ukrajina očekává určité změny, které by mohly vést ke konci války. Dodal však, že takový scénář je vzhledem k pevné pozici Ruska těžko představitelný.
- Trumpovy myšlenky ukončení války je v této chvíli obtížné dosáhnout. Rusko dále zintenzivnilo své akce a v současnosti neexistuje žádný orgán, který by je mohl zastavit – řekl Kamenecki.
„Evropská solidarita zůstává u jen slov“
O pomoci ze Západu Kameniecki zdůraznil, že evropská solidarita vůči Ukrajině často zůstává pouze deklarativní.
- Rusko dokonce angažovalo Severní Koreu, která jim poskytuje munici. Většina dronů, které Rusko používá k útokům na ukrajinské území, navíc pochází z Číny. Situace je stále obtížnější a Ukrajina by mohla být nucena učinit kroky, které se nesetkají se sympatiemi mezinárodního společenství – uzavřel profesor.
Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ