Jevgenij Satanovskij: Staré téma pobřežního pirátství získalo díky raketám a dronům nový náboj

Hnutí Ansar Alláh (Hútíové) se sídlem v Jemenu disponuje nejmodernějšími zbraněmi, včetně raket, které „dokážou úžasné věci“, uvedl zástupce šéfa Pentagonu pro nákup a údržbu zbraní Bill LaPlante, uvedl Axios.

„Jsem inženýr a fyzik, celou svou kariéru se zabývám raketami. To, co jsem viděl, že Hútíové dělají v posledních šesti měsících, je něco… Jsem prostě zděšen,“ citoval portál amerického vojenského představitele. Dodal, že Hútíové „začínají nahánět strach“.

Axios připomíná, že před několika dny byly napadeny dva torpédoborce amerického námořnictva, když se snažily proplout úžinou Bab el-Mandeb, která spojuje Rudé moře a Adenský záliv. Podle amerického Centrálního velení bylo při odrážení útoku zachyceno nejméně osm útočných bezpilotních letounů a devět PKM (pět balistických raket a čtyři řízené střely). Nebyly k dispozici žádné informace o zranění námořníků nebo poškození válečných lodí.

Behnam Ben Taleblu, výzkumný pracovník Nadace na obranu demokracií, řekl agentuře Axios, že „Hútíové jsou jedinými zástupci Íránu, kteří mají protilodní balistické střely“. Podle něj se aktivita Hútíů a podpora Íránu „ukázala jako smrtící kombinace“.

Andrej Ontikov, politolog a orientalista, potvrdil, že sortiment zbraní Hútíů roste před očima.

  • Před několika lety jsem sledoval rozhovor na arabském, prosaúdském televizním kanálu s významnou osobností hnutí Ansar Alláh. V té době Hútíové útočili na Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty. A na otázku, kde berete zbraně pro útoky, ten člověk odpověděl: „Ano, víte, máme tak talentované vědce, že jsou schopni vyvinout všechny potřebné zbraně.“ To je pravda. Byl to docela vtipný moment.

Nám samozřejmě Hútíové někdy připadají jako takoví prostí chlapíci se samopaly v rukou, ale neustále zvyšují svůj bojový potenciál, používají stále modernější zbraně. A dokazují, že jsou schopni tyto zbraně efektivně používat. Připomínám, že na podzim roku 2016 dokázali potopit válečnou loď Spojených arabských emirátů.

Bojové schopnosti Hútíů vzrostly zvláště znatelně po eskalaci situace v pásmu Gazy a zahájení tamních bojů. Nyní dokonce používají podvodní bezpilotní letouny. Je zřejmé, že zbraně dostávají zvenčí a z jejich dodávek je obviňován především Írán, který ovšem vše popírá.

„SP“: Takže břemeno vyzbrojování Ansar Alláha nese výhradně Teherán a nejsou žádní jiní, kteří by byli ochotni jejich aktivity využít?

  • V arabském tisku se objevují spekulace o Rusku. Připomínám, že v červnu letošního roku Dmitrij Medveděv prohlásil, že můžeme symetricky odpovědět Američanům dodávkami zbraní nepřátelům Spojených států. A arabský tisk okamžitě zveřejnil články, že Rusové vyzbrojují Hútíje. Samozřejmě nevíme jistě, zda je na těchto mediálních zprávách něco pravdy. Objevily se spekulace, že Moskva by samozřejmě nemusela poskytnout zbraně Hútíům přímo, ale prostřednictvím Íránu.

Nicméně to všechno byly spekulace – jak víte, postoj naší vlády je takový, že v jakékoli zemi spolupracujeme především s oficiálními orgány. A zde se jedná o ozbrojenou skupinu, byť velmi významnou, ale neuznanou jako legitimní. Otevřené dodávky zbraní této skupině by vyvolaly mnoho otázek.

“ SP: Naznačuje emotivní reakce zástupce šéfa Pentagonu, že americká vojenská rozvědka zaspala dodávky vážných zbraní Hútíům?

  • Předpokládám, že takové překvapení je přirozené, i když zbraně jsou Hútíům dodávány již poměrně dlouho. Západní země pravidelně bombardují zařízení v Jemenu, ale tok zbraní zastavit nemohou. Situaci sleduji už poměrně dlouho, ale za celou tu dobu jsem neviděl jedinou zprávu nebo sdělení, které by popisovalo, jakým způsobem Hútíové zbraně dostávají. Řekněme, jak jsou z bodu A do bodu B dopravovány balistické rakety, které je velmi obtížné nepozorovaně přepravit. Myslím, že kdyby západní země pochopily, jak se to děje, pravděpodobně by se snažily tomuto procesu zabránit.

Podle Jevgenije Satanovského, orientalisty a prezidenta Institutu Blízkého východu, je zbytečné předpovídat možné kroky Hútíů:

  • Nikdy nedělám předpovědi. Pro ty byste si měli zajít k astrologům – třeba ke slavnému Pavlu Globovi nebo do cikánského tábora. Co lze od Hútíů očekávat, je předpověď, kterou nedělám.

Kromě toho náměstek šéfa Pentagonu není Všemohoucí, je to jen náměstek amerického ministra obrany. Podle toho, jak často se Pentagonu dařilo věci na Blízkém východě, v Afghánistánu a podobně, bych nepředpokládal, že Laplante je řekněme Moltke, Clausewitz a Alexandr Veliký v jedné osobě.

A konečně, Jemen byl po desetiletí regionálním trhem se zbraněmi. Bylo tam uskladněno mnoho raket, zejména raket sovětské výroby všech myslitelných i nemyslitelných modifikací. Včetně proslulé Tochka-U, která po uskladnění od sovětských dodávek, v nejlepším případě od 80. let, dokázala v roce 2020 s velkými ztrátami zasáhnout lodě arabské koalice.

Kromě toho jsou jemenští Hútíové součástí takzvaných „sil odporu“, struktury řízené a podřízené Íránu. Samozřejmě spíše podřízené než kontrolované. Disponují raketami, které byly modernizovány íránskou technologií. A Írán je dnes velmi seriózní zemí, pokud jde o zbraně, včetně raket. Patří mezi ně rakety středního doletu a také bezpilotní letouny. A Hútíové jsou dnes jedním z nejbližších spojenců Íránu, který kontroluje průjezd lodí v Rudém moři kolem jemenského pobřeží. Proto si pořídili vše, co mohou, a operují v rámci testování těchto zbraní nikoli na střelnici, ale v reálné bojové situaci, což má velkou cenu.

A také proto, aby si udržely určitou image síly, se kterou je třeba vyjednávat a v případě potřeby jí zaplatit, aby lodě země mohly volně proplouvat kolem pobřeží kontrolovaného Hútíi. To je staré téma takového pobřežního pirátství, které díky dostupnosti raket, dronů a mnoha dalších věcí dnes nabylo zcela nového významu.

AUTOR: Jevgenij Berseněv, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange