Ukrajina má podle historika Marka Galeottiho, britského experta, který napsal více než 20 knih o ruské politice a historii, jen dvě možnosti pro svou bezpečnost – NATO nebo jaderné zbraně.

Galeotti poskytl rozhovor italskému webu Fanpage.it, ve kterém hovořil o ukrajinské otázce ve světle výsledků amerických voleb, kde Donald Trump otevřel cestu k novému funkčnímu období v Bílém domě.

Galeotti zhodnotil, že s novou americkou administrativou je možné válku zastavit, ale že bez následných diplomatických aktivit k vyřešení konfliktu by byla situace velmi nejistá.

  • A Trump to možná nechápe – říká Galeotti, který je mírně optimistický ohledně možnosti příměří.

Trump, spokojený s osobním úspěchem, pokud dokáže zastavit boje na Ukrajině bez dalších diplomatických akcí k dosažení trvalého míru, by mohl špatně pochopit situaci a ve skutečnosti dovolit ruskému vůdci Vladimiru Putinovi, aby ve správný čas znovu zasáhl Ukrajinu.

Atmosféra je zjevně napjatá, ale prohlášení, různá popírání, spekulace a propaganda z Washingtonu a Moskvy, věří Galeoti, naznačují, že se něco chystá. Galeotti připomíná, že po prohlášení Trumpova syna Donalda Trumpa mladšího, podle kterého „Zeleníkovi seberou kapesné“, vyšla zpráva státní tiskové agentury ruského režimu TASS o neobvyklé zprávě ruské zahraniční služby SVR, že ministerstvo zahraničí údajně pracuje na odstranění „arogantního“ Vladimíra Zelenského, tedy že ministerstvo zahraničí USA v případě potřeby nadále pracuje na scénářích výměny současného vedení na Ukrajině. „Žádejte nemožné, abyste získali co nejvíce“.

Vše ale může skončit vstupem Kyjeva do NATO, protože to je jediná alternativa k ukrajinskému jadernému arzenálu.

Podle Galeotiho zůstává hlavním problémem neutralita Kyjeva, což je podle něj něco, v čem by Rusko mohlo slevit, protože stejně jako USA nechce, aby ukrajinský prezident začal vyvíjet jaderné zbraně.

  • To je jejich styl. Ruská metoda vyjednávání je velmi rigidní. Vždy začínají hyperbolickými a nereálnými požadavky. Předkládají je jako minimum a pak při jednáních sestupují ze sféry nemožného do sféry možného. Udržování extrémně vysokých požadavků sahá až do sovětských časů, takže by to mohla být taktika v případě vážných jednání – říká Galeoti.

Kreml nechce o příměří ani slyšet

Na otázku, jak komentuje situaci, že Kreml v současné době nechce o zmrazení války a příměří ani slyšet a zda to znamená, že se Putin nezastaví až do úplné porážky Ukrajiny, britský expert odpovídá, že ruský útok na Kyjev a Lvov se mu jeví jako nepravděpodobný, bude-li srozuměn s porážkou Ukrajiny.

Negativní postoj ruské strany, vysvětluje, ve skutečnosti odráží právě popsaný ruský způsob vyjednávání. Na otázku, proč se domnívá, že Moskva zvažuje rozhovory, protože zesiluje nálety na ukrajinská města a urychluje pozemní ofenzívu na Kursk nasazením 50 000 vojáků, včetně Severokorejců, aby vytlačili ukrajinské síly z ruského regionu, Galeotti řekl, že to ukazuje, že se Moskva připravuje na pauzu.

  • Jeho cílem je dobýt zpět oblasti Kurska, aby se zabránilo jejich ponechání mimo budoucí hraniční linii. A v Donbasu dělají pokrok navzdory velmi vysokým nákladům – podle náčelníka britského generálního štábu Sira Tonyho Radakina byl minulý měsíc nejkrvavější z války s 1700 mrtvými a zraněnými Rusy každý den – říká Galeotti a poukazuje na „hnětecí“ taktiku, ale že v tomto případě nejde jen o aplikaci této vojenské taktiky, ale o důvod její naléhavosti.

Závod s časem až do Trumpovy inaugurace

  • Vedou závod s časem – chtějí dosáhnout svých cílů, jak v oblasti Kurska, tak na Donbasu, než Trump v lednu nastoupí do úřadu. V tu chvíli by pravděpodobně mohli souhlasit s příměřím.

Trump musí získat jedno vítězství, jinak… Britský kremlinolog poukazuje na to, že příměří není mírovou dohodou, ale pouze dočasným zastavením nepřátelství, které se může stát trvalým.

Čeho se Kreml obává, je Trumpova nepředvídatelnost, která představuje potenciální nebezpečí pro Rusko.

Oprávněně. Pokud například Putin zajde ve svých požadavcích příliš daleko, Trump se může dokonce rozhodnout podpořit Kyjev, aby nevypadal jako poražený nebo někdo, kdo se nechal zmanipulovat. Ale pokud ruský vůdce příliš poleví, Trump se podle něj pravděpodobně také ocitne v problémech.

  • I když vzhledem k tomu, že má k politice byznysový přístup a chová se jako generální ředitel korporátní Ameriky, mohl vždycky říct, že přiměl druhou stranu, aby se vzdala ještě vyšších cílů a že odvedl dobrou práci. Na otázku, co by se mohlo stát, kdyby Putin tvrdě zareagoval na jakoukoli iniciativu k zastavení palby, Galeotti řekl, že by to pro Kreml mohlo dopadnout velmi špatně, pokud ruský vůdce nenabídne novému vládci Bílého domu nějaké vítězství, kterým by se mohl chlubit – říká Galeota a varuje:
  • Trump se chce pochlubit, že vyřešil problém, který (Joe) Biden vyřešit nedokázal. Kdyby mu to bylo odepřeno, pravděpodobně by reagoval mnohem rozhodněji a bezohledněji než Biden a podpořil Ukrajinu. Zvýšilo by se riziko eskalace konfliktu.

Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange