Demokraté požadují posílení pravomocí kontrolorů faktů v boji proti šíření tzv. „dezinformací“. Tuto iniciativu podporuje kontroverzní skupina pro vymáhání práva známá jako Lexipol, jejímž cílem je vytvořit policejní jednotky pro „ověřování faktů“.
Tyto jednotky by měly za úkol cenzurovat dezinformace v reálném čase a trestat osoby, které jsou považovány za odpovědné za jejich šíření. Pokud jste si mysleli, že Snopes je špatný, počkejte, až vás bude „kontrolovat“ policie.
Společnost Lexipol, která spolupracuje s policejními odděleními ve 35 státech USA navrhuje, aby orgány činné v trestním řízení zřídily „dezinformační jednotky“. Tyto jednotky by měly za úkol zabývat se informacemi, které úřady považují za nepravdivé, a byly by jim uděleny pravomoci sledovat a zatýkat ty, kteří tyto informace sdílejí.
Nedávný článek na webu police1.com, který je určen pro odborníky z oblasti vymáhání práva, položil otázku: „Jste připraveni na boj proti dezinformacím?“. Vzhledem k tomu, že Lexipol spolupracuje s více než 8 000 policejními orgány po celé zemi, má tato otázka velkou váhu.
Článek uvádí 6. leden jako příklad „dezinformace“, kterou mohla policie s pravomocemi „ověřování faktů“ předem potlačit.
„Například útok na americký Kapitol 6. ledna 2021 byl podnícen rozsáhlými dezinformacemi o volebních podvodech, což vedlo k bezprecedentnímu násilí a drtivé policejní operaci v Kapitolu. Někteří policisté byli dokonce vnímáni jako sympatizanti výtržníků, což dále podkopalo důvěru veřejnosti v nestrannost orgánů činných v trestním řízení.“
Návrh jde nad rámec pouhé identifikace „dezinformací“
Lexipol chce, aby policie spolupracovala s technologickými společnostmi a komunitními organizacemi včetně Ligy proti hanobení (ADL) na vytvoření systémů, které by dokázaly odhalit „škodlivý obsah“ v reálném čase.
Obsah považovaný za „škodlivý“ bude okamžitě cenzurován a uživatel sociálních médií bude prošetřen policií.
To samozřejmě vyvolává vážné obavy ohledně možnosti spolupráce vlády a technologických společností způsobem, který by mohl narušit svobodu projevu a celkovou svobodu.
Společnost doporučuje, aby policie vytvořila jednotky speciálně určené k vyhledávání a ověřování nepravdivých informací a také k vytváření „protiargumentů“, které by bránily zavádějícím tvrzením.
Tento přístup vyvolává důležité otázky ohledně toho, jak daleko by měly orgány činné v trestním řízení při monitorování projevů zajít a zda by to nemohlo vést k větší cenzuře.
Celkově by myšlenka policejních dezinformačních jednotek mohla změnit způsob, jakým diskutujeme a sdílíme informace. Zdůrazňuje tenkou hranici mezi ochranou veřejnosti a omezováním svobody projevu.
V průběhu této diskuse musíme zvážit, jakou společnost chceme vytvořit a jakou míru kontroly nad našimi slovy jsme ochotni předat orgánům činným v trestním řízení.
AUTOR: Baxter Dmitry, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ