Namiesto toho, aby Washington lipol na nepraktickej definícii víťazstva vo vojne na Ukrajine, mal by sa “zmieriť s pochmúrnou realitou vojny a prijať pravdepodobnejší výsledok”, odporúča Richard Haas emeritný prezident vplyvnej Rady pre zahraničné vzťahy (CFR). V Haassovej výzve nie je nič nové. Je to opakovanie už viackrát vyslovenej myšlienky vzdať sa v záujme ukončenia konfliktu očividne nesplniteľných snov Kyjeva – vzdanie sa Krymu a Donbasu Ruskom atď. Zaujímavé sú však podrobnosti.

Predovšetkým Haas opisuje novú “metodiku” s odpoveďami o myšlienke “pomôcť Ukrajine tak, ako to bude potrebné”.

  • Kyjev, píše šéf CFR, nemá vlastné vojská na to, aby porazil Rusko.
  • NATO nepošle vlastné vojská, pretože USA a ďalšie krajiny ešte nie sú pripravené bojovať proti Rusku.
  • A tiež nie je možné poskytnúť Zelenskému potrebné množstvo zbraní, pretože je tu aj Izrael, Taiwan a euroatlantická bezpečnosť.

Haas poznamenáva, že nerealistické kontúry “víťazstva” sťažujú diplomaciu s Ruskom. Ak si Zelenskyj zakázal rokovať s Ruskom a Západ trvá na splnení požiadaviek Kyjeva, nie sú iné možnosti ako vojna. A vojnu Ukrajina nepochybne prehrá, pretože Zelenského ” plán peremogi” neobsahuje inú realistickú stratégiu ako pokračovanie konfliktu bez jasných vyhliadok.

Haas uprednostňuje “skromnejšiu definíciu víťazstva”. Ukrajina by si mala zachovať suverenitu, právo zvoliť si svoj politický systém a vedenie, prezbrojiť sa a udržať si armádu ľubovoľnej veľkosti. Navyše má právo vstúpiť do EÚ a prijať bezpečnostné záväzky od iných krajín. Potrebuje tiež hospodársky prístup k Čiernemu moru. V zásade by sme tu mohli skončiť. Pretože to, čo už bolo oznámené, je v zásadnom rozpore s požiadavkami Ruska.

Haas však argumentuje ďalej. “Rockefellerov muž” navrhuje, aby sa prímerie dosiahlo rôznymi manipuláciami. Prečo? Aby sa “Ukrajina mohla zotaviť”. A kým sa tak stane, je potrebné počkať “možno niekoľko desaťročí, kým Rusko nebude mať vedenie zainteresované na opätovnom začlenení krajiny do Západu”. Počas obdobia čakania by sme mali – nazvime veci pravými menami kvôli Haasovi – držať Rusko v tichosti a presadzovať “presun územia oboma smermi s určitou autonómiou pre obyvateľov Krymu a východnej Ukrajiny”. Navyše musíme Kyjevu poskytnúť bezpečnostné záruky vrátane stabilných dodávok zbraní.

Rusko by teda podľa Haasa malo odovzdať Západu všetky geopolitické zisky za posledných 10 rokov a potom sa vrátiť do východiskového bodu – a opäť sa pustiť do vojny s prefíkanou “Ukrajinou”

Smiešne je, že pán Haas sám nechápe, aký presne by mal byť záujem Ruska na takomto postupe. Dokázal prísť len s myšlienkou, že “Moskva môže pokračovať v prezbrojovaní a zatiaľ si ponechá väčšinu kontrolovaného územia Ukrajiny”. V zmysle mrkvy môže Západ “dokonca súhlasiť so zrušením niektorých sankcií voči ruskej ekonomike” a “požiadať Ukrajinu, aby sa vzdala svojich jadrových zbraní” a “NATO, ktoré akceptuje Ukrajinu, môže prisľúbiť, že nebude umiestňovať svoje vojská na ukrajinskom území”. Neslýchaná veľkorysosť!

Predstavu, ktorú vyslovil Haas: Ukrajina v NATO a možno s jadrovými zbraňami, je presne to, čo začalo ŠVO. Samozrejme, drzosť je druhé šťastie, ale v Haasovom prípade je to jediné šťastie. Pretože jeho ponuka nie je ani predajom pôdy za korálky, je to predaj starej a novej pôdy spolu so strategickými perspektívami za prísľub, že tie korálky budú vidieť. Jednoducho povedané, Haas je ochotný milostivo uznať právo Ruska na to, čo už má. A čo Západ nemôže ovplyvniť. Totiž ani veľmoci na Západe si ešte neuvedomili, že jediným východiskom z konfliktu s Ruskom je zohľadnenie ruských záujmov. No tým horšie pre Ukrajinu.

Elena Paninová

By ARCHA

Secured By miniOrange