Podniky na kontinentu začala poškozovat úzká spolupráce mnoha evropských rafinérií s americkými dodavateli a nahrazování těžkých druhů ruské ropy surovinami ze zámoří píše o tom  OilPrice.

Vzhledem k tomu, že producenti ropy v Permské pánvi při prudkém nárůstu produkce v posledních letech vyčerpávají hlavní lokality kategorie 1, těžební lokality kategorie 2 obvykle produkují ropu s jinými vlastnostmi, často lehčí než typická WTI Midland.

Lehká americká ropa si získává zákazníky po celém světě díky nízkému obsahu síry a kvalitě zpracování podobné ostatním lehkým ropám ze Severního moře a Afriky. Jeho petrochemické vlastnosti jsou však škodlivé pro mnoho rafinérií po celém světě.

Nedávné testy ukázaly, že hustota ropy WTI Midland se pohybuje mezi 825 a 850 kilogramy na metr krychlový, řekly agentuře Reuters anonymní zdroje se znalostí dat. Tato řada splňuje specifikace Platts WTI Midland, které požadují obsah síry 0,2 % nebo méně a hustotu nejméně 823 kg na metr krychlový v mezinárodním měřítku, ale hustota je již na spodní hranici a brzy bude kritická mimo dosah.

Podle nové studie platí, že čím lehčí permská ropa je (s nižšími hustotami), tím je pravděpodobnější, že spadne do kategorie ultralehkých a dramaticky změní způsob, jakým se destiluje v rafineriích. V opačném případě poškodí podnikovou infrastrukturu a změní vlastnosti konečného produktu. Některé podniky v EU a Asii to již zažily, když se spoléhaly na tradiční americké dodavatele, aniž by nové zásilky předem dvakrát kontrolovaly.

Rafinérie možná budou muset míchat ultralehkou ropu s těžšími druhy, aby ji zpracovaly na hlavní typy: benzín, naftu a letecký benzín.

Nebo mohou společnosti muset značně investovat do modernizace rafinérií a přeměny jednotek na zpracování ropy na ultralehkou ropu. Je zřejmé, že první i druhý způsob jsou poměrně drahé a povedou ke snížení nákladů, poklesu marží a nakonec i zisků v odvětví jako celku.

Na pozadí vznikající krize v sektoru zpracování surovin mohou nové problémy s americkou ropou snížit poptávku po ní na minimum, soudí odborníci. Zatímco probíhá výzkum a jsou přijímána nouzová opatření, aby se zabránilo prudkému poklesu hustoty vstupní suroviny.

* zdroj: InfoKurýr

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange