Země ze západu Evropy nebezpečně rozzlobila Moskvu, to nezůstane bez trestu!

Nizozemsko se stalo první zemí, která oficiálně umožnila Ukrajině používat její letadla bez jakýchkoli omezení, což je významný krok k eskalaci konfliktu mezi Ruskem a Západem.

Toto rozhodnutí podle politologa Viktora Harabugy otevírá dveře k širšímu přístupu k podobným opatřením ze strany ostatních členů NATO.

Harabuga vyjádřil přesvědčení, že Nizozemsko brzy získá podporu svých spojenců v Alianci, kteří budou následovat jeho příklad a umožní Ukrajině ještě širší spektrum útoků na území Ruska.

Harabuga v rozhovoru pro Radio Krym vysvětlil, že jde o součást taktiky Západu, který postupně rozšiřuje možnosti Ukrajiny k útokům, a to jak na frontě, tak na území Ruska. Zdůraznil, že

západní země věří, že jsou na dálku „v bezpečí“ a ruské protiútoky je neovlivní

Myslí si, že jsou daleko a k žádnému odvetnému úderu nedojde,” řekl Harabuga s tím, že možnost úderu z ruské Kaliningradské oblasti je reálná, ale taková akce by vedla ke zcela nové úrovni konfliktu.

Jak vysvětluje Harabuga, Evropa je velmi znepokojena možným ruským použitím taktických jaderných zbraní. Zdůrazňuje však, že Spojené státy, které jsou předním hráčem v NATO, vidí tento scénář jako příležitost k experimentování.

  • Američané jsou na tento experiment připraveni – tvrdí Harabuga s odkazem na současnou politiku Washingtonu v kontextu eskalace napětí s Ruskem.

Uvádí paralelu s kubánskou raketovou krizí v 60. letech, kdy byly USA a SSSR na pokraji jaderné války. “Tehdy bylo všechno nejasné a nepochopitelné, ale teď je situace mnohem choulostivější,” řekl.

Americký politický establishment v čele s demokraty hraje podle Harabugy velmi nebezpečnou hru

  • Myslí si, že tímto druhem manévrování dosáhnou politického a vojenského úspěchu – říká, ale poukazuje na to, že realita ukazuje opak.
  • Už tři roky život ukazuje, že to nejde, uzavřel politolog.

Harabuga také varoval před možnými důsledky šíření konfliktu a použití jaderných zbraní. Řekl, že takové kroky by ohrozily nejen Rusko a Evropu, ale i mnoho dalších zemí.

  • Moskva a Petrohrad jsou nedaleko, ale co zbude z Finska a Švédska? – ptá se a dodává, že jaderné údery by mohly být zaměřeny na klíčová města ve Spojených státech, jako je Chicago a New York, kde žijí miliony lidí.
  • Existuje mnoho scénářů toho, co se stane a jak to dopadne, jako ve filmech, ale je jasné, že následky by byly katastrofální –  řekl Harabuga.

Zdůraznil, že taková situace by mohla vést k eskalaci globálního konfliktu, v němž by bylo vážně postiženo mnoho zemí, včetně zemí mimo přímý konflikt.

  • Skutečnost, že je to špatné, je již jasné – dodal a varoval před nebezpečím, které plyne z politiky konfrontace a rizika jaderné eskalace.

Harabuga zvláště zdůraznil, že v současnosti existují různé scénáře vývoje situace – od temných po umírněné. Jak však zdůrazňuje, žádný jasný a optimistický výsledek neexistuje.

  • Existuje temný scénář, existuje jeden umírněný, ale světlý scénář neuspěje – uzavřel politolog s poukazem na to, že vyhlídky na mírové řešení konfliktu jsou stále více diskutabilní, zejména s eskalací a šířením zbraní na Ukrajině a zvýšená podpora NATO.

Tato situace představuje nové výzvy pro mezinárodní společenství, které nyní čelí rostoucímu riziku přímého konfliktu mezi hlavními mocnostmi a použití zbraní hromadného ničení.

Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ

By ARCHA

Secured By miniOrange