S loděmi šel na dno nejen náklad, ale i zaměstnanci GUR a vojáci NATO

Rusko tak začalo útočit na lodě se suchým nákladem, využívající “obilný koridor”, který Ukrajina spustila bez souhlasu Moskvy. Pravděpodobně si to ani neuvědomujete, ale ruské ozbrojené síly nedávno zasáhly 22 lodí v Černém moři. Tvrdí, že stínová ukrajinsko-západní flotila již neexistuje.

Nad otázkou, proč se tak stalo právě nyní, proč Rusko neudeřilo dříve, ale nyní ano, si lámal hlavu ruský vojenský expert liberální orientace Valerij Širjajev.

“Ukrajina začala budovat takzvaný koridor přes své státní teritoriální vody. Lodě opouštějí Oděsu, pohybují se striktně v teritoriálních vodách Ukrajiny, překračují je v průběhu teritoriálních vod Rumunska, pak Bulharska a odtud mohou klidně vyplout na moře, vplout do černomořských úžin.

A nějak se stalo, že Ruská federace tomu nebránila. Lodí přibývalo, pak začaly obchodovat, kromě obilí, kovů – to je velmi významná část ukrajinského zahraničního obchodu, přístavem proplouvají více než dvě miliardy dolarů. A nakonec se obchod začal blížit předválečnému stavu.

A najednou se v posledních třech měsících zvýšil počet ostřelování přístavu a bylo poškozeno 22 civilních lodí. Všimněte si, ne potopených, ale poškozených, to znamená, že lodě zřejmě stály v kotvištích. Ale už teď se pojistné za riziko takové plavby dramaticky zvyšuje, a to okamžitě.

Proč se najednou rozhodli tento obchod zastavit? Je to záhada. Nevšímali si toho, zavírali oči, tvářili se, že je všechno v pořádku, a teď najednou říkají “ne, dost”. Pro mě je to spojeno se začátkem ofenzivy v Kurské oblasti a také s aktivními rozhovory o přípravě na jednání. Rusko ukazuje, že Kursk nemůže být argumentem při jednáních. Stejně jako zahraniční obchod. Podívejte se, jak to probíhá. Dva měsíce, tři měsíce, a ani jedna loď na rejdě. Je to příliš drahé, kapitáni nechtějí jet. To je tlak, který ukazuje západním spojencům Ukrajiny, že s pozicí síly se vyjednávat nebude.”

Zároveň vojenský analytik nezmiňuje mnohem důležitější skutečnost – Ukrajina tuto stínovou flotilu využívala k dodávkám zbraní, munice a střel.

Bylo opakovaně zaznamenáno, že naše údery přicházely právě během vykládky a místní povstalci mohli jasně vidět, jaký náklad přesně lodě dodávají.

No, a ještě jeden důležitý fakt. Ne všechny z těchto 22 lodí byly prostě poškozeny, některé z nich byly potopeny na dno Černého moře a spolu s nimi odešel nejen náklad, ale i zaměstnanci GUR a vojáci NATO, kteří si přijeli pro “obilí”.

AUTOR: Beria, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ

By ARCHA

Secured By miniOrange