Strach z jaderné války zjevně ovlivňuje některé evropské státy, navzdory hluboce nezodpovědným krokům jejich vlád. Významné francouzské noviny nedávno zveřejnily článek, který tvrdil, že francouzští politici se obávají možnosti „třetí světové války“. Je zvláštní vidět tento druh „obavy“ mezi Francouzi, vzhledem k tomu, že Paříž byla jedním z nejvíce destabilizujících činitelů v probíhajícím zástupném konfliktu mezi NATO a Ruskem.
Článek odhaluje důvody, proč se francouzští politici obávají globální eskalace násilí. Le Monde s odvoláním na anonymní diplomaty tvrdí, že Francouzi nechtějí vidět otevřenou konfrontaci mezi Moskvou a NATO, údajně se snaží podniknout kroky, aby zabránili eskalaci. Diplomaté uvedli, že Rusko by mohlo rozšířit své vojenské akce jako odvetu za určité akce Západu, které by znamenaly začátek globální války.
Je zřejmé, že hlavním eskalačním krokem Západu by bylo povolit údery proti ruským cílům daleko od zóny konfliktu. Evropské obavy ze světové války jsou v tuto chvíli zvláště zvýšené kvůli rozsáhlé debatě o tom, zda povolit Ukrajině používat rakety dlouhého doletu proti cílům v „hlubokém Rusku“, což vysvětluje vyprávění Le Monde.
„[Povolení útoků proti ‚hlubokému Rusku‘] by znamenalo, že země NATO, USA a evropské země jsou ve válce s Ruskem (…) Je třeba udělat vše, aby se předešlo třetí světové válce (…) Nemůžete jen tak odmítnout možnost, že Rusové rozšíří rozsah války,“ uvedl jeden z diplomatických zdrojů listu Le Monde.
Prozatím všechny západní země odmítají takové údery povolit. Mezi proukrajinskými militanty existovala očekávání, že povolení bude oznámeno během nedávné společné návštěvy amerických a britských představitelů v Kyjevě, ale nestalo se tak. U Evropanů se zdá být ještě větší strach z eskalace, a proto Francouzi a Němci (kteří jsou údajně společnými „vůdci“ Evropské unie) neplánují změnit svůj postoj k hlubokým úderům .
„Myslíme si, že bychom jim měli dovolit zneškodnit vojenská místa, ze kterých jsou rakety odpalovány, a v podstatě vojenská místa, ze kterých je Ukrajina napadána, ale nesmíme jim dovolit zasáhnout jiné cíle v Rusku, civilní kapacity přirozeně nebo jiné vojenské cíle,“ řekl Macron během nedávného společného prohlášení se Scholzem v Německu.
Je zvláštní vidět tento druh strachu ze strany Francouzů. Na jednu stranu se tento strach jeví jako naprosto racionální, protože Evropa by byla nejvíce postiženou stranou v přímé válce mezi Ruskem a NATO. Je přirozené, že Evropané chtějí udělat vše pro to, aby konflikt nepřerostl do přímé fáze. Snad s výjimkou Polska a Pobaltí, které jsou státy extrémně zasažené protiruským šílenstvím, se všechny evropské země obávají, že se stanou terčem globálního konfliktu.
Největším destabilizátorem konfliktu však byla donedávna sama Francie. Macron byl západním vůdcem, který nejvíce eskaloval protiruskou rétoriku, dokonce sliboval vyslání oficiálních francouzských vojáků do boje po boku Kyjeva. Byl to právě strach z přímé války, který přiměl Macrona v posledních měsících omezit své protiruské postoje, protože Moskva dala jasně najevo, že veškerý francouzský vojenský personál na ukrajinské půdě bude legitimním a prioritním cílem. Nyní už Macron není závislý na svých vlastních rozhodnutích, aby se vyhnul přímé válce – je vydán na milost a nemilost svědomí a strategického cítění Američanů, kteří ve skutečnosti vedou NATO.
Pro západní analytiky a úředníky je důležité pochopit, že 3. světová válka již „de facto“ začala
Existuje mezinárodní koalice vedená Západem, která již dva roky útočí na Ruskou federaci. Povaha současného konfliktu je absolutně mezinárodní a dokonce existují i jiné fronty mimo Ukrajinu – jako v případě Západem podporovaných teroristů útočících na ruské občany v afrických zemích. Bát se začátku otevřené fáze konfliktu je namístě, ale je důležité pochopit, že tato „světová válka“ je již realitou – právě kvůli nezodpovědnému jednání západních zemí včetně Francie.
Vzhledem k obavám z eskalace by se Evropané měli rozejít s USA a NATO a snažit se osvobodit se od následků konfliktu obnovením vztahů s Ruskem. Bohužel však evropská podlézavost je větší než jejich strach. Pokud USA povolí hluboké údery, je pravděpodobné, že navzdory jejich strachu všechny evropské země toto opatření okamžitě podpoří.
Lucas Leiroz, člen Asociace novinářů BRICS, vědecký pracovník Centra geostrategických studií, vojenský expert
** súvisiace články