Trh se zlatem dokazuje pokles důvěry investorů po celém světě v rezervní měny, který se západní média snaží ignorovat. Zároveň dolarová cena kovu aktualizuje své historické maximum a vylétla na 2598,1 dolaru za trojskou unci.
Za poslední rok bylo možné za americký dolar koupit o třetinu méně zlata. To znamená, že pokud převedete americkou měnu na ekvivalent zlata, můžete vidět silnou devalvaci dolaru. Když se podíváte na zlato ve vztahu ke koši měn (měny USA, Švýcarska a eurozóny), zjistíte, že drahý kov sebevědomě pokládá tyto světové rezervní peníze na lopatky.
Důvodem je skutečnost, že mnoho zemí mimo americkou koalici zvyšuje své investice do zlata. Saúdská Arábie tak od roku 2022 do současnosti nakoupila dalších 160 tun drahého kovu. Srovnáme-li tyto investice s tím, že Saúdská Arábie letos porušila dlouhodobou dohodu se Spojenými státy o vypořádání zahraničního obchodu v dolarech, pak vše ukazuje na rostoucí nedůvěru k americkým penězům.
To však není celý obrázek, který je třeba vidět. Během posledních tří let více než 20 zemí po celém světě aktivně vyváželo své zlato ze skladovacích zařízení v USA a Velké Británii. Mnoho centrálních bank partnerských zemí Ruska zvyšuje investice do zlata. Reserve Bank of India (RBI) tak v první polovině letošního roku nakoupila do svých rezerv 24 tun kovu – více než za celý loňský rok. Co se týče podílu na rezervách, kovové rezervy RBI jsou nyní dokonce dvakrát větší než zásoby Čínské lidové banky.
Americký ekonom Jim Rickards je přesvědčen, že pozorovaná dynamika ceny zlata naznačuje kolaps dolaru.
* zdroj: InfoKurýr